Przepuklina rozworu przełykowego – co to za schorzenie?
Zdrowie i uroda Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 13240 razy

Przepuklina rozworu przełykowego – co to za schorzenie?

Przepuklina rozworu przełykowego to sytuacja, w której narządy obecne w brzuchu ulegają przesunięciu do klatki piersiowej. Objawy zależą od tego stopnia nasilenia schorzenia. Niewielkie dolegliwości można leczyć lekami i dietą. Bardziej zaawansowana choroba wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Zobacz, jak sobie radzić z przepukliną rozworu przełykowego.

Spis treści


  1. Podstawowe informacje o przepuklinie rozworu przełykowego 
  2. Typy przepukliny rozworu przełykowego
  3. Skąd bierze się przepuklina rozworu przełykowego?
  4. Jakie objawy występują przy tym schorzeniu?
  5. Jak wygląda leczenie?

Rozwór przełykowy to anatomiczna struktura w przeponie. Jest to otwór będący miejscem przejścia przełyku z klatki piersiowej do jamy brzusznej. W prawidłowych warunkach cechuje go duża szczelność. Oznacza to, że nie przedostają się przez niego żadne inne tkanki i narządy wewnętrzne. Niekiedy jednak ulega rozszczelnieniu. Wówczas powstaje przepuklina rozworu przełykowego.

Podstawowe informacje o przepuklinie rozworu przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego jest schorzeniem, które polega na przedostaniu się żołądka z brzucha do klatki piersiowej. Ma to miejsce właśnie przez rozwór przełykowy. Często dzieje się tak na skutek wzmożonego ciśnienia śródbrzusznego.

W przepuklinie tego typu z jamy brzusznej może przemieścić się różna objętość narządów. Czasami jest to tylko fragment żołądka, ale niekiedy prawie cały narząd. Od tego zależą odczuwane przez pacjenta objawy, a także sposób terapii.

Przepuklina może mieć przykre konsekwencje zdrowotne. Gdy jest nieprawidłowo leczona, powoduje zastój krwi, powstawanie nadżerek w błonie śluzowej żołądka i przełyku, niedokrwienie lub niedrożność układu pokarmowego. Jedno z groźniejszych powikłań to również zapalenie otrzewnej.

Kup w aptece: Preparaty regulujące pracę układu pokarmowego

Typy przepukliny rozworu przełykowego

W zależności od położenia górnej części żołądka względem przepony wyróżnia się kilka rodzajów schorzenia. Jest to przepuklina:

  • okołoprzełykowa,

  • wślizgowa,

  • mieszana.

Najczęstszym typem jest przepuklina wślizgowa. Stwierdza się ją u około 90% chorych. Przez otwór przechodzi tylko fragment żołądka – wpust i jego górna część.

Typ okołoprzełykowy charakteryzuje się tym, że wpust żołądka pozostaje w jamie brzusznej. Wyżej przesuwa się dno i trzon. Zdarza się też, że cały narząd ulega przesunięciu.

Sprawdź także: Przepuklina – przyczyny, rodzaje, objawy, sposoby leczenia

Powiązane produkty

Skąd bierze się przepuklina rozworu przełykowego?

Przyczyny schorzenia są często związane ze wzrostem ciśnienia w brzuchu. Są na to narażone głównie osoby z otyłością. Ryzyko rośnie także z wiekiem. Częste przyczyny to wady anatomiczne (np. otrzewnej lub przepony). 

Sprawdź także: Poznaj przyczyny i leczenie otyłości

Jakie objawy występują przy tym schorzeniu?

Objawy zależą od typu przepukliny. W rodzaju wślizgowym rozwija się refluks żołądkowo-przełykowy. W jego przebiegu dochodzi do przesuwania się kwaśnej treści z żołądka do przełyku i gardła, co skutkuje ich podrażnieniem. Osoba chora może zaobserwować u siebie następujące objawy:

  • nieprzyjemne pieczenie w gardle i za mostkiem,

  • ból w górnej części brzucha,

  • kwaśny posmak w ustach,

  • trudności w przełykaniu pokarmów.

Objawy ulegają nasileniu po zjedzeniu posiłku. Zwykle też pojawiają się po przyjęciu pozycji leżącej i ustępują po jej zmianie. U osób z okołoprzełykową przepukliną mogą występić:

  • ucisk w klatce piersiowej,

  • duszność,

  • częste odbijanie.

Przesunięcie się dużej części żołądka skutkuje zaburzeniami pracy serca. Przyczyną jest ucisk na worek osierdziowy. Zdarza się też, że występuje krwawienie z dróg pokarmowych.

Kup w aptece: Preparaty na serce

Jak wygląda leczenie?

Leczenie zależy od rodzaju przepukliny, a także stopnia zaawansowania. Lekarz dokonuje oceny na podstawie zdjęcia rentgenowskiego (RTG) klatki piersiowej. W trakcie badania osoba powinna leżeć płasko na plecach, a jej głowa i tułów muszą być położone poniżej reszty ciała (jest to tzw. pozycja Trendelenburga). Innym badaniem diagnostycznym jest panendoskopia. Polega ono na wprowadzeniu do układu pokarmowego cienkiego endoskopu z kamerą. Oprócz tego można wykonać tomografię komputerową oraz manometrię przełyku.

Sprawdź ofertę: Leki na refluks

Leczenie małej przepukliny polega na podawaniu leków, które zmniejszają dolegliwości związane z refluksem żołądkowo-przełykowym. Są to środki należące do grupy inhibitorów pompy protonowej. Pacjent powinien ponadto stosować odpowiednią dietę, która pozwala na zachowanie prawidłowej masy ciała. Jest to bardzo ważne, aby zapobiegać wzrostom ciśnienia w jamie brzusznej. Nie można zapomnieć też o regularnej aktywności fizycznej. Musi być ona dostosowana do możliwości organizmu. Pozwala zachować organizm w dobrej kondycji oraz zapobiega wzrostowi masy ciała.

Duża przepuklina rozworu przełykowego wymaga operacji. Wybór metody operacji zależy od rodzaju przepukliny i umiejscowienia żołądka w klatce piersiowej. Pod uwagę bierze się też ogólny stan pacjenta.

Przeczytaj również: Jakie zioła pomogą na refluks? Jak można go leczyć i zapobiegać mu?

Bibliografia

  1. M. Korzonek, A. Dziergas, M. Kuczyńska, Choroba refluksowa przełyku (GERD) problem wciąż aktualny, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2014, t. 8, nr 5, s. 201–210.

  2. P. Szelachowski i in., Olbrzymia przepuklina rozworu przełykowego – opis przypadku, „Advances in Clinical and Experimental Medicine” 2006, t. 15, nr 2, s. 389–391.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij