kobieta trzyma się za gardło z powodu choroby refluksowej
Zdrowie i uroda Klaudia Gaicka
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 63586 razy

Jakie zioła pomogą na refluks? Jak można go leczyć i zapobiegać mu?

Refluks, a dokładniej refluks żołądkowo-przełykowy, to grupa objawów wynikających z cofania się treści żołądkowych do wrażliwej śluzówki przełyku. Charakterystyczne pieczenie, które temu towarzyszy, najczęściej nazywamy po prostu zgagą.

Spis treści


  1. Rodzaje refluksu
  2. Przyczyny refluksu
  3. Objawy refluksu
  4. Jak zapobiegać refluksowi?
  5. Zioła i inne specyfiki na refluks
  6. Jak należy leczyć refluks?

Refluks żołądka to schorzenie, które polega na cofaniu się treści pokarmowych z żołądka. Z tym problemem boryka się wiele osób. Napary ziołowe mogą wspomóc farmakoterapie oraz zdrową dietę. Przynoszą ulgę oraz łagodzą nieprzyjemne objawy. Coraz więcej osób szuka wsparcia w medycynie naturalnej. Należy jednak pamiętać, że nie jest to substytut leczenia.

Sprawdź ofertę: Polecane zioła jednorodne

Rodzaje refluksu

Chorobę refluksową możemy podzielić na trzy rodzaje: 

  • żołądkowo-przełykowy występuję najczęściej, którego objawy ma codziennie 5-10% osób w populacji krajów wysoko rozwiniętych;

  • krtaniowo-gardłowy wywoływany cofaniem się treści żołądkowej do krtani, zatok, ucha środkowego i jamy ustnej refluks występuje rzadziej;

  • jelitowo-żołądkowy, zwany żółciowym, może być przyczyną bólu brzucha i wymiotów żółcią u osób po operacji żołądka bądź cholecystektomii;

Przeczytaj również: Objawy, rozpoznanie i leczenie zespołu jelita wrażliwego

Przyczyny refluksu

Bezpośrednią przyczyną pojawienia się objawów refluksu jest zwiotczenie mięśnia dolnego zwieracza przełyku oddzielającego przełyk od żołądka. Zdrowy mięsień powinien być przez znaczną większość czasu obkurczony, tak aby nie przepuszczać treści żołądkowych do przełyku. Rozluźniać może się jedynie w ściśle określonych okolicznościach – podczas przełykania śliny, picia i jedzenia. W przypadku kiedy proces obkurczania się nie przebiega prawidłowo, kwaśne treści żołądkowe podrażniają wrażliwą śluzówkę przełyku.

Choroba refluksowa pojawia się u osób zażywających leki stosowane w chorobach serca i nadciśnieniu tętniczym lub tabletki antykoncepcyjne. Oprócz tego refluks może pojawiać się w przebiegu innych przewlekłych chorób. Mowa tutaj przede wszystkim o twardzinie układowej oraz cukrzycy.

Powiązane produkty

Objawy refluksu

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów choroby refluksowej jest zgaga, czyli palący ból za mostkiem lub w nadbrzuszu. Chorzy skarżą się także na puste odbijanie, uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku. Dodatkowo odczuwać możesz nudności i gorycz lub kwaśny posmak w ustach. Do objawów nietypowych należą chrypka, suchy kaszel oraz ból w klatce piersiowej. Gdy natomiast pojawią się: ból przy przełykaniu, zaburzenia połykania, zmniejszenie masy ciała bądź krwawienie z przełyku należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Jak zapobiegać refluksowi?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia refluksu, najlepiej zacząć od zmiany diety. Odpowiednio zbilansowane posiłki wpływają korzystnie na cały układ trawienny. Dobrze jest jeść więcej mniejszych posiłków oraz ograniczyć spożywanie tłustych i smażonych potraw. Ten sposób żywienia wpływa także na ograniczenie ryzyka innych chorób, między innymi miażdżycy.

Posiłkiem, na który szczególnie warto zwrócić uwagę w tej sytuacji, jest kolacja. Zbyt późne spożywanie dużej ilości jedzenia może mocno obciążyć układ trawienny i przyczynić się do pojawienia się choroby refluksowej. Ostatni posiłek najlepiej spożywać nie później niż 2–3 godziny przed snem.

Sprawdź: Polecane herbaty na refluks

Zioła i inne specyfiki na refluks

Dobrym wsparciem w leczeniu refluksu żołądka i łagodzenia jego objawów okazują się konkretne zioła i herbaty z nich zrobione. Do najbardziej znanych i łatwo dostępnych należą:

  • rumianek – zawarte w nim flawonoidy i terpenoidy mają właściwości przeciwzapalne i łagodzić objawy refluksu. Ma działanie ściągające i rozkurczające, co pomaga zmniejszyć nadmierne wydzielanie soku żołądkowego.

  • lukrecja – może okazać się pomocna, zwłaszcza jako dodatek do ziołowego naparu. Jej spożycie pomaga w produkcji śluzu, który okala przewód pokarmowy. Przy refluksie wytworzona bariera umożliwia łatwiejsze gojenie się tkanek;

  • imbir – zawarte w nim fenole wydają się zmniejszać podrażnienia żołądkowo-jelitowe oraz działać rozkurczowo na żołądek. Należy jednak zwrócić uwagę na brak jednoznacznych badań na ten temat;

  • mięta pieprzowa – ma właściwości przeciwbólowe i rozkurczające, co może pomóc na skurcz mięśni przełyku;

  • koper włoski – jest uważany za jedno z najskuteczniejszych ziół na refluks żołądka. Reguluje produkcję soku żołądkowego, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, co może złagodzić objawy tego schorzenia. Dodatkowo działa rozkurczająco na mięśnie przełyku, co pomaga zmniejszyć cofanie się treści pokarmowej z żołądka.

  • kminek – dzięki swoim właściwościom przeciwwydzielniczym reguluje produkcję soku żołądkowego, co pozwala zmniejszyć przykre dolegliwości związane z refluksem; rozkurcza mięśnie przełyku i działa przeciwzapalnie.

Dodatkowo przy refluksie powinno się ograniczyć spożywanie czosnku, cebuli, czekolady, cytrusów oraz picie kawy. Składniki te mogą przyczynić się do nasilenia się zgagi.

Należy pamiętać, że jest to jedynie uzupełnienie leczenia, a nie jego substytut. Przed rozpoczęciem stosowania terapii ziołowej najlepiej jest skontaktować się ze swoim lekarzem.

Jak należy leczyć refluks?

W przypadku objawów choroby refluksowej powinno się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu wywiadu specjalista zdecyduje o wdrożeniu leczenia lub konieczności wykonania dodatkowych badań. 

W leczeniu refluksu najczęściej stosowane są leki hamujące wydzielanie kwasu solnego, czyli inhibitory pompy protonowej (IPP) takie jak omeprazol, pantoprazol, czy esomeprazol. Istotna jest również zmiana diety i nawyków, na przykład ograniczenie palenia papierosów i picia alkoholu.

Bibliografia

K. Chmiel, i in., Pozaprzełykowe objawy refluksu żołądkowo-przełykowego, 2009.

M. Korzonek, A. Dziergas, M. Kuczyńska, Choroba refluksowa przełyku (GERD) – problem wciąż aktualny, 2014.

G. Falandysz, Bogactwo natury – zioła, 2009.

P. Metera, Zioła w doniczkach, 1986.

A. Paluch, Choroby – zioła – znachorzy, 1991.

Z.T. Nowak, Zioła, które podbiły medycynę, 2015.

S. Kraczkowska, Zioła i rośliny lecznicze, 2017.


Wybór redakcji