Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego? Jak leczyć to schorzenie?
Zdrowie i uroda Ewa Żuchowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 18904 razy

Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego? Jak leczyć to schorzenie?

Zespół jelita drażliwego jest przewlekłym schorzeniem układu pokarmowego. Ma charakter czynnościowy i polega na nadmiernej reaktywności jelit, co daje wiele nieprzyjemnych objawów. Aby ją rozpoznać, symptomy muszą pojawiać się regularnie przez 3 miesiące. Schorzenie może wymagać leczenia farmakologicznego.

Spis treści


  1. Co to jest zespół jelita drażliwego i dlaczego powstaje?
  2. Etiologia zespołu jelita drażliwego
  3. Zespół jelita drażliwego – objawy nadreaktywności jelit
  4. Leczenie farmakologiczne zespołu jelita drażliwego

Zespołu jelita drażliwego nie można wyleczyć całkowicie, ponieważ do tej pory nie odnaleziono bezpośredniej przyczyny tego schorzenia. Można jedynie złagodzić uporczywe objawy za pomocą leków rozkurczowych, przeciwbiegunkowych oraz zmniejszających zaparcia. Nierzadko przyjmuje też leki przeciwdepresyjne, ponieważ dolegliwości może nasilać nerwica i inne zaburzenia emocjonalne.

Kup w aptece: Preparaty regulujące proces trawienia

CO TO JEST ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO I DLACZEGO POWSTAJE?

Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) to czynnościowa choroba przewodu pokarmowego. Ma charakter przewlekły i nie do końca poznaną etiologię. Z tego powodu są trudności w jej leczeniu. Z zespołem jelita drażliwego zmagają się głównie osoby do 50 roku życia. Większość chorych to kobiety. Szacuje się, że na IBS cierpi niemal 4% populacji, choroba jest zatem zjawiskiem powszechnym.

Diagnostykę zespołu jelita drażliwego utrudnia fakt, iż charakteryzuje się on objawami podobnymi do wielu innych chorób. Poza tym nie ma bezpośredniej przyczyny powstawania zaburzeń, co znacznie utrudnia dobór terapii.

Przeczytaj również: Domowe sposoby na wzdęcia – jak zapobiegać i zwalczać wzdęcia?

ETIOLOGIA ZESPOŁU JELITA DRAŻLIWEGO

Etiologia zespołu jelita drażliwego nie została do dziś jasno określona, dlatego ciężko mówić o jednoznacznej przyczynie powstania tej przypadłości. Wśród powodów występowania choroby wymienia się m.in. predyspozycje genetyczne, zwłaszcza w przypadku, gdy choroba pojawiła się wcześniej u bliskich. Przyczyną IBS mogą być też zakażenia jelitowe, które skutkują zaburzeniami czucia w trzewiach, czego konsekwencją jest właśnie ta choroba. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu zespołu jelita drażliwego są także:

  • zaburzenie flory  bakteryjnej w jelitach, co fachowo określa się dysbiozą;

  • stany zapalne jelit i innych organów w przewodzie pokarmowym;

  • zaburzenia funkcjonowania jelit spowodowane stresem i nieodpowiednim trybem życia;

  • błędy żywieniowe polegające na spożywaniu pokarmów mających w składzie fermentujące węglowodany;

  • zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego i perystaltyki jelit.

Mówi się też, że zespół jelita drażliwego ma podłoże psychiczne. Chorobę uważa się za zjawisko polegające na zaburzonym przekazie informacji pomiędzy jelitem a układem nerwowym, odpowiedzialnym za prawidłowe funkcjonowanie organu. Konsekwencją tego mają być właśnie zaburzenia czynnościowe.

 

Powiązane produkty

ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO – OBJAWY NADREAKTYWNOŚCI JELIT

Charakterystycznym objawem zespołu jelita drażliwego jest silny ból brzucha o charakterze skurczowym, a także problemy z codziennym wypróżnianiem się. Zmienia się również konsystencja stolca, co łatwo rozpoznać na podstawie wcześniejszych wypróżnień. Co ciekawe, zespół jelita drażliwego może współistnieć nie tylko z zaparciami czy biegunką. Nierzadko przybiera on postać zmiennego rytmu załatwiania potrzeb, co nie daje choremu możliwości kontroli nad chorobą w ciągu dnia. Spośród wielu rodzajów IBS wyróżnia się też postać niesklasyfikowaną, która nie pasuje do żadnego z wyżej wymienionych.

Sprawdź także: Co można jeść podczas biegunki?

Oprócz silnych bólów brzucha i zaparć naprzemiennie z biegunkami chory zmaga się również z innymi objawami. Mogą to być wzdęcia, uczucie zalegania spożytego pokarmu i nagła sytość po zjedzeniu nawet niewielkiego posiłku, bóle głowy oraz chroniczne zmęczenie. IBS może ograniczać aktywność seksualną. Kobiety, które cierpią na tę chorobę, mogą odczuwać ból w czasie stosunku i bardzo często zmagają się z zaburzeniami miesiączkowania.

Warto wiedzieć: Zaparcia w ciąży

LECZENIE FARMAKOLOGICZNE ZESPOŁU JELITA DRAŻLIWEGO

Leczenie farmakologiczne zespołu jelita drażliwego należy traktować wyłącznie jako doraźne i wspomagające. Choroba ma charakter przewlekły, a nie ma bezpośredniej przyczyny, co dyskwalifikuje ją w kwestii całkowitego wyleczenia. Chory może jedynie złagodzić uporczywe objawy, zmienić styl życia i odbyć terapię psychologiczną, która pomoże mu poczuć się lepiej. W zespole jelita drażliwego stosuje się leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe i środki przeciw zaparciom. Dość często także leki psychiatryczne z racji obecności takiego czynnika chorobowego. Trzeba jednak pamiętać, że aby rozpoznać chorobę, objawy powinny utrzymywać się przez 3 miesiące. Pacjent musi też wykonać zlecone badania diagnostyczne i zmienić nawyki żywieniowe. Chory powinien przejść na dietę, która eliminuje pokarmy bogate w laktozę i fruktozę.

Bibliografia

  1. K. Andrych, Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2018, t. 12, nr 6, s. 224–233


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij