Dziewczynka wykonująca inhalację
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 78208 razy

Inhalacje na kaszel suchy i mokry różnego pochodzenia. Kiedy, dlaczego i jak je stosować​​​?

Inhalacja na suchy lub mokry kaszel może być alternatywną metodą leczenia nieprzyjemnych dolegliwości w okolicach gardła dla tabletek i syropów, bądź też wspomagać ich działanie. To zabieg, który sprawdzi się w łagodzeniu zarówno objawów przeziębienia, jak i przewlekłych chorób układu oddechowego.

Spis treści


  1. Czy inhalacja pomaga na kaszel?
  2. Domowe inhalacje na kaszel – rodzaje
  3. Z czego można robić inhalacje na kaszel?

Inhalacje z soli fizjologicznej na kaszel z zastosowaniem olejków eterycznych lub specjalnych aerozoli można podawać dzieciom już od pierwszych dni ich życia. Są one też bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz seniorów. Wziewy pomagają nie tylko na kaszel. Działają również w profilaktyce wielu dolegliwości.

Kup w aptece: Sól fizjologiczna dla dzieci

Czy inhalacja pomaga na kaszel?

Istotą inhalacji jest wdychanie pary, aerozoli lub roztworów farmaceutycznych różnymi metodami. Dzięki temu, że cząsteczki pary wodnej lub innego gazu szybko docierają do odpowiednich odcinków układu oddechowego, ulgę od niemiłych dolegliwości można odczuć niemal od razu.

Inhalacje na mokry lub suchy kaszel mogą stanowić alternatywę dla różnego rodzaju syropów i tabletek, lub też wspierać ich działanie. Regularnie wykonywane wziewy pomagają w usunięciu zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, a także nawilżają śluzówkę gardła, przynosząc ulgę od chrypki, suchości i innych podrażnień. Kaszel po inhalacji z zastosowaniem soli fizjologicznej, ziół czy olejków jest bardziej efektywny i trwa krócej. Ponadto można doświadczyć słabiej nasilonych duszności czy innych dolegliwości ze strony układu oddechowego. Ze względu na swój nieinwazyjny charakter inhalacje na kaszel mogą być stosowane również u dzieci, kobiet w ciąży czy seniorów, a w zależności od indywidualnych potrzeb można dobrać odpowiednią spośród wielu form technikę wziewania – od tzw. parówek po inhalacje w saunie.

Przeczytaj również: Domowe sposoby leczenia kaszlu. Sprawdź, jak poradzić sobie z dolegliwością

Domowe inhalacje na kaszel – rodzaje

Inhalacje na kaszel mokry i suchy można przeprowadzić w domu na wiele sposobów. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się specjalne aparaty do inhalacji, zawierające w swojej budowie nebulizator, który przekształca płyn w aerozol. Cząsteczki aerozolu dostają się do dróg oddechowych zwykle przez dołączoną do zestawu maseczkę twarzową. Istnieją jednak metody inhalacji niewymagające specjalistycznego sprzętu, mogące bez przeszkód zostać wykonane w warunkach domowych.

Jedną z powszechnie znanych i cenionych jest tzw. parówka. Do jej wykonania niezbędne są jedynie miska z gorącą wodą, ręcznik oraz odpowiednie sole, olejki lub zioła. Przystępując do zabiegu, należy pochylić się nad naczyniem i jednocześnie okryć je oraz głowę materiałem. Dzięki temu para wodna z substancjami lotnymi uwalniającymi się z naparu dociera bezpośrednio do górnych dróg oddechowych i gardła. Parówki to także sposób na dolegliwości u maluchów. Wystarczy tylko posadzić dziecko na kolanach i zbliżyć miskę z wodą do jego buzi. Ze względu na to, że śluzówki małych dzieci są bardzo wrażliwe na bodźce termiczne, temperatura parówki nie może być zbyt wysoka, aby nie doszło do poparzenia. Domowe inhalacje na kaszel można wykonywać 2–3 razy w ciągu dnia nie dłużej niż 3–5 minut. W ich trakcie należy oddychać powoli i głęboko, jeśli to możliwe.

Kiedy z różnych powodów inhalacje w formie parówki lub w postaci innych metod wymagających wziewania nie mogą zostać przeprowadzone, warto wykonać gorącą kąpiel. Ze względu na to, że para wodna rozchodzi się po łazience szybciej niż spod ręcznika wykorzystywanego w parówce, tego typu inhalacje na kaszel u dziecka czy seniora mogą stanowić bardziej komfortową metodę niż bezpośrednie wziewy. Po odbyciu kąpieli warto też pochodzić z maluchem na rękach po zaparowanym pomieszczeniu i pozwolić mu swobodnie oddychać. Inhalacje w formie kąpieli i sauny nie tylko działają kojąco na gardło. Ułatwiają też zasypianie. Do przedłużenia efektu terapeutycznego zarówno u dzieci, jak i u dorosłych można wykorzystać aromatyzowane plastry przyklejane na piżamę w okolicy dekoltu bądź na pościel.

Sprawdź także: Bezpieczne rozwiązania na kaszel w ciąży

Powiązane produkty

Z czego można robić inhalacje na kaszel?

W zależności od rodzaju kaszlu do zabiegu wziewania wybiera się inne substancje aktywne. Inhalacje na kaszel suchy mają bowiem przede wszystkim na celu nawilżenie błon śluzowych dróg oddechowych, ale też wzmaganie powstawania wydzieliny, dzięki której suchy kaszel zmienia charakter na produktywny i nie powoduje uczucia suchości czy pieczenia. Inhalacje na mokry kaszel rozrzedzają natomiast zalegającą wydzielinę i ułatwiają jej wykrztuszanie. W przypadku inhalacji aparatem z nabulizatorem możliwe jest podawanie m.in roztworów soli fizjologicznej, leków wykrztuśnych, rozszerzających oskrzela, sterydów. Istnieje wiele roślin o działaniu leczniczym, które mogą zostać wykorzystane w trakcie parówki, a których nie wolno używać w nebulizacji.

W walce z suchym kaszlem sprawdzają się zwłaszcza rumianek pospolity, podbiał pospolity i prawoślaz lekarski. Podczas ziołowej parówki należy oddychać swobodnie. Można także pogłębiać fazę wdechu i wydłużyć wydech. Warto nabierać powietrze przez nos i usta jednocześnie, a pojawiającą się wydzielinę odkrztusić na wolnym powietrzu, po czym wrócić do wziewania. Poza ziołami sprawdzą się inhalacje na suchy kaszel z soli fizjologicznej lub kwasu hialuronowego. Natomiast na mokry korzystnie działają m.in. napary z tymianku, majeranku, kopru włoskiego i podbiału oraz olejki eteryczne, np. eukaliptusowy i sosnowy. Inhalacje na mokry kaszel warto wykonywać w ciągu dnia i nie później niż 4 godziny przed snem.

Bibliografia

  1. J. Alkiewicz, Aerozoloterapia w chorobach układu oddechowego u dzieci, „Przewodnik Lekarski” 2001, nr 4.

  2. W. Droszcz, Aerozoloterapia w astmie, „Przewodnik Lekarski” 2001, nr 4.

  3. M. Grabicki, H. Batura-Gabryel, Zastosowanie aerozoli w terapii chorób układu oddechowego, „Przewodnik Lekarski” 2008, nr 2.

  4. W. Kasprzak, A. Mańkowska, Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, PZWL, Warszawa 2010.

  5. D. Rakowska-Róziewicz, Wybrane standardy w pielęgniarstwie pediatrycznym, Czelej, Lublin 2001.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij