kasłająca kobieta
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 30223 razy

Bezpieczne rozwiązania na kaszel w ciąży

Co na kaszel w ciąży? Bezpieczną i skuteczną metodą na mokry kaszel w ciąży są inhalacje z olejków eterycznych. Działanie wykrztuśne i rozgrzewające ma też sok malinowy. Na kaszel suchy w ciąży sprawdzi się miód i preparaty ziołowe o działaniu nawilżającym. W przypadku uporczywego i przewlekłego kaszlu warto natomiast sięgnąć po leki z apteki.   

Spis treści


  1. Leki na kaszel dla kobiet w ciąży
  2. Domowe sposoby na kaszel w ciąży
  3. Inhalacje na kaszel w ciąży

W łagodzeniu suchego kaszlu sprawdzi się miód, preparaty lub napary ziołowe o działaniu antybakteryjnym i nawilżającym błony śluzowe gardła. Kaszel mokry wymaga zastosowania środków o mocniejszym działaniu. Warto więc wykorzystać inhalacje z olejków eterycznych. Męczący i nasilający się kaszel wymaga już podania środków farmakologicznych.

Sprawdź ofertę: Suplementy i witaminy dla kobiet w ciąży i mam

Leki na kaszel dla kobiet w ciąży

Jeśli przyszłą mamę męczy uporczywy, mokry lub suchy kaszel, należy udać się do lekarza. Większość dostępnych środków bez recepty zawiera substancje czynne niebezpieczne dla dziecka. Nie powinno się przyjmować na własną rękę żadnych leków. Składniki zagrażające rozwojowi dziecka znajdziemy nawet w pastylkach do ssania czy lekach przeciwgorączkowych. Najczęściej zawierają one ibuprofen, który może zaburzyć funkcjonowanie układu krwionośnego płodu. Substancją, która została przebadana pod kątem bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży, jest benzydamina, którą znajdziemy m.in. w aerozolach do gardła. 

Kup w aptece: Leki dla kobiet w ciąży

Szczególną ostrożność należy zachować, stosując syropy na kaszel. Leki zawierające substancje czynne takie jak ambroksol lub bromheksynę można stosować tylko w II i III trymestrze. W przypadku kaszlu suchego nie powinno się stosować żadnych syropów (np. popularnego syropu Levopront) bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Szczególnym przeciwwskazaniem do stosowania środków na kaszel jest pierwszy trymestr. Kobiety w ciąży nie powinny również zażywać aspiryny. Zawarty w niej składnik czynny w postaci kwasu acetylosalicylowego jest szczególnie niebezpieczny dla płodu i matki. W przypadku wystąpienia kaszlu na początku ciąży lekarz najprawdopodobniej zaleci stosowanie metod domowych do łagodzenia dolegliwości. W późniejszym okresie możliwe jest podanie ciężarnej leków objawowych przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Środki te są dostępne na receptę, a dawkowanie powinno odbywać się tylko pod ścisłą kontrolą lekarza.

Przeczytaj również: Przeziębienie w ciąży - jak leczyć?

Domowe sposoby na kaszel w ciąży

Domowe sposoby na kaszel są bezpieczną metodą walki z dolegliwością na każdym etapie ciąży. Stosowane regularnie mogą pomóc uniknąć konieczności przyjęcia antybiotyku i zahamować rozwój infekcji. Działanie wykrztuśne i rozgrzewające ma sok malinowy, który warto dodawać do lekko ostudzonej herbaty. Zbyt gorący napój pozbawi go cennych wartości prozdrowotnych. Na kaszel suchy pomocne będą znane naszym babciom domowe syropy, np. z cebuli, czosnku czy cytryny. Aby polepszyć ich smak, a dodatkowo nawilżyć przesuszoną śluzówkę gardła, warto dodać odrobinę miodu. Pomocny w łagodzeniu kaszlu jest również napar z kopru włoskiego lub prawoślazu. 

Przeczytaj także: Domowe sposoby na przeziębienie

Powiązane produkty

Inhalacje na kaszel w ciąży

Inhalacje to skuteczny sposób na uporczywy kaszel i infekcję. Ich zaletą jest również to, że są bezpieczne dla dziecka, a mamie przynoszą dużą ulgę. Zabieg należy powtarzać 3 razy dziennie, aż do ustąpienia dolegliwości. Do wykonania inhalacji można użyć soli fizjologicznej. Ma ona działanie antybakteryjne, nawilżające i odkrztuśne. Bezpieczne rozwiązanie, ale od II trymestru, to inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. Nie zalecane są w pierwszym okresie ciąży, gdyż mogą wywołać skurcze macicy. Dozwolone olejki do stosowania w późniejszym okresie ciąży to: olejek rumiankowy, cyprysowy, z bergamotki, miętowy, eukaliptusowy i lawendowy. Działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo, odkrztuśnie, nawilżająco na drogi oddechowe i odświeżająco. Sprawdzą się również przy infekcji zatok. Skuteczność działania olejków eterycznych zależy od ich składu. Warto wybierać produkty, których skład jest w 100% czysty, a surowce pozyskane z ekologicznych i certyfikowanych upraw. Alternatywą dla olejków eterycznych w inhalacji są zioła. Od drugiego trymestru ciąży dozwolone jest stosowanie rumianku, imbiru, prawoślazu. 

Warto wiedzieć: Bezpieczne sposoby na katar w ciąży

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Undrunas, K. Kuziemski, Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno–terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2017, Vol 11, nr 4, s. 149–155.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij