czosnek, cytryna i imbir na przeziębienie
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2084 razy

Domowe sposoby na przeziębienie. Jak możesz zwalczyć jego pierwsze objawy?

Przeziębienie jest chorobą, która może spowodować spadek sił i energii oraz gorsze samopoczucie. Zamiast sięgać po kolejną tabletkę, można spróbować zwalczyć objawy domowymi sposobami. Często wystarczy użyć kilku produktów, są w każdym domu. Domowe sposoby pomogą szybciej wrócić do zdrowia zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Spis treści


  1. Co na przeziębienie u niemowląt?
  2. Herbatki dla dzieci i niemowląt
  3. Co na przeziębienie w ciąży?
  4. Co pić na przeziębienie?

Domowe sposoby na przeziębienie pomogą w walce z typowymi objawami, jak katar, ból gardła czy kaszel. Sięgając po naturalne syropy lub ziołowe herbaty można szybciej wrócić do zdrowia i codziennych obowiązków. Wiele warzyw i owoców, poza swoimi właściwościami odżywczymi, posiada również właściwości zdrowotne.

Co na przeziębienie u niemowląt?

Przeziębienie u niemowląt najczęściej zdarza się w okresie jesienno-zimowym, w szczególności, jeśli starsze rodzeństwo chodzi do przedszkola lub szkoły. Często pojawia się tylko katar, który można leczyć domowymi sposobami. Jednym z nich jest napar z tymianku, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz skraca czas trwania infekcji. Dziecko należy włożyć do wanny z dodatkiem tego naparu, a po kilku minutach umyć, jak zwykle. Równie popularnym sposobem zwalczającym tę dolegliwość u dziecka jest stosowanie maści majerankowej, która zmniejszy obrzęk śluzówki nosa oraz ułatwi oddychanie. Majeranek zawiera olejki eteryczne, które wspomagają walkę z chorobą.

Kup w aptece: Olejki eteryczne

Podczas przeziębienia bardzo ważne jest utrzymywanie stałej temperatury pomieszczenia i odpowiedniej wilgotności. Istotne jest też dbanie o odpowiednie oczyszczanie nosa u maluchów. Służą do tego różne płukanki do nosa lub inhalacje, najczęściej z dodatkiem jednego z ziół (lawendy, rumianku czy eukaliptusa). Wybierając odpowiednie zioła, należy kierować się wiekiem dziecka, ponieważ niektóre mogą być stosowane od 3 miesiąca życia, a inne dopiero po ukończeniu pół roku. Do inhalacji najlepiej wykorzystać sól fizjologiczną, która dobrze oczyszcza nos dziecka, nawilżając błonę śluzową.

Sprawdź ofertę: Sole fizjologiczne

Herbatki dla dzieci i niemowląt

Właściwości lecznicze można znaleźć w naturalnych produktach, które dodaje się do różnego rodzaju herbatek dla dzieci. Najpopularniejszy jest sok malinowy. Można go stosować u dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Garść świeżych lub mrożonych malin należy rozpuścić w garnku z niewielkim dodatkiem cukru. Uzyskaną konsystencję należy przecedzić przez sito i dodać do kaszki lub herbatki. Również dla dzieci w tym wieku sprawdzają się domowej roboty herbatki ziołowe. Należy zmieszać ze sobą dziką różę, lipę i czarny bez. Taki napój zmniejsza temperaturę, poprawia odporność i ogranicza rozprzestrzenianie się infekcji. Herbata z samej lipy obniża gorączkę i działa napotnie. Należy ją podawać dziecku 2–3 razy w ciągu dnia.

Starszym dzieciom można podawać sok z buraka z dodatkiem miodu. Działa on wykrztuśnie, dlatego stosuje się go w celu zmniejszenia kaszlu oraz chrypki, która często towarzyszy przeziębieniom. Buraki są cennymi warzywami, ponieważ betaina, która jest w nich zawarta, hamuje namnażanie się bakterii.

Sprawdź także: Ile trwa przeziębienie u dziecka i u dorosłego?

Powiązane produkty

Co na przeziębienie w ciąży?

Przeziębienie w ciąży nie zawsze wymaga leczenia środkami farmaceutycznymi. Często wystarczą domowe sposoby na pozbycie się kataru, kaszlu czy bólu gardła. Najważniejszy jest odpoczynek. Kobieta w ciąży powinna zwolnić wtedy tempo, poświęcić ten czas na czytanie książki czy obejrzenie zaległego serialu. Należy odpuścić sobie sprzątanie czy inne zajęcia wymagające energii. Organizm, aby mógł się szybciej zregenerować, powinien być wypoczęty. W walce z przeziębieniem kobietom w ciąży pomaga również odpowiednia dieta. Powinna być bogata w witaminy, w szczególności C, którą można znaleźć w cytrusach, papryce czy czarnych porzeczkach. Można także włączyć do jadłospisu kiszonki, które pozytywnie działają na jelita.

Dowiedz się więcej: Przeziębienie w ciąży – jak leczyć?

Na katar najlepsze są inhalacje. Można użyć do nich specjalnego sprzętu, ale wystarczy garnek z gorącą wodę i ręcznik. Tzw. parówka pozwala na wdychanie substancji leczniczych, a także zmniejsza katar i ułatwia oddychanie. Można do niej dodać zioła, np. majeranek, który zmniejszy obrzęk nosa. Można także użyć innych ziół, takich jak lawenda, rumianek czy szałwia. Podrażnioną skórę wokół nosa warto smarować maścią majerankową, która ukoi skórę.

Podczas przeziębienia może pojawić się kaszel, który zazwyczaj jest uciążliwy. Warto wtedy przygotować syrop z cebuli, który złagodzi ból i zmniejszy odruch kaszlu. Do jego przygotowania wystarczy cebula, miód i cukier. Cebulę należy zasypać niewielką ilością cukru i odstawić na godzinę, aby puściła soki. Później dodać 2 łyżki miodu. Syrop można pić kilka razy dziennie, po łyżeczce.

Sprawdź także: Jak zrobić syrop z cebuli?

Podczas przeziębienia należy zadbać o wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Jeśli jest zbyt suche, można użyć nawilżacza powietrza lub położyć mokry ręcznik na gorącym kaloryferze.

Co pić na przeziębienie?

Podczas przeziębienia, kiedy występuje wyższa temperatura ciała, należy pić więcej wody niż zazwyczaj. Najlepsza jest woda w temperaturze pokojowej, ale można również spożywać inne napoje. Herbatki ziołowe rozgrzeją organizm i nawilżą gardło. Dobrym sposobem jest także spożywanie rozgrzewających zup. Poza rosołem można zjeść barszcz czerwony czy zupę krem. Do tych potraw warto dodać rozgrzewających przypraw, takich jak pieprz, imbir, cynamon lub przeciwbakteryjnych warzyw, np. czosnku.

Bibliografia

  1. D. Bilska-Kamińska, Domowe sposoby na przeziębienie i grypę, Świat Książki – Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media, Warszawa 2001.

  2. D. Miód, Lecznicze właściwości warzyw + 390 prostych przepisów na smaczne potrawy, Wydawnictwo Armoryka, Sandomierz 2015.

  3. Z. Przybylak, 100 naturalnych sposobów na przeziębienie, kaszel i gorączkę, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, Włocławek 2017.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij