kobieta z katarem
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 25137 razy

Bezpieczne sposoby na katar w ciąży

Katar w ciąży może zapowiadać infekcję, a tej nie można lekceważyć. Podobnie jest z katarem alergicznym. W okresie ciąży niedozwolone jest przyjmowanie jakichkolwiek preparatów leczniczych na własną rękę. Niektóre z lekarstw zawierają bowiem substancje czynne, które zagrażają rozwojowi dziecka.   

Spis treści


  1. Co na katar przeziębieniowy w ciąży?
  2. Leczenie kataru alergicznego w ciąży
  3. Domowe sposoby na katar w ciąży

Jesteś w ciąży i masz katar? Czasem jest on zwiastunem infekcji, innym razem objawem choroby alergicznej? Bez względu na przyczynę koniecznie udaj się do lekarza i nie próbuj leczenia na własną rękę. Będąc w ciąży, nawet domowe sposoby na katar powinnaś skonsultować ze specjalistą.

Kup w aptece: Leki dla mam i kobiet w ciąży

Co na katar przeziębieniowy w ciąży? 

Bez konsultacji z lekarzem nie wolno stosować żadnych leków (aspiryny, ibuprofenu), nawet produktów z łagodnym i naturalnym składem (np. aerozoli, a nawet płynów do sporządzania inhalacji, które mają w składzie niektóre z olejków zakazanych do stosowania w ciąży). Wiele substancji czynnych, podanych również w minimalnych dawkach, może poważnie zagrozić zdrowiu dziecka, zaburzyć akcję porodową, a nawet doprowadzić do poronienia. Najwięcej ograniczeń przypada na pierwszy trymestr ciąży, czyli kluczowy okres w rozwoju płodu. Jeśli przyszła mama cierpi z powodu kataru, konieczna jest konsultacja z lekarzem, gdyż ten może rozwinąć się w poważną infekcję, np. w zapalenie oskrzeli. W przypadku łagodnego kataru specjalista zaleci stosowanie sposobów domowych które zwykle powoduje samoistne ustąpienie dolegliwości. Jeśli jednak katar rozwija się (przybiera barwę zieloną, żółtą i prowadzi do całkowitej blokady zatok) i wskazuje na infekcję, lekarz może podjąć decyzję o włączeniu antybiotyku.

Sprawdź także: Przeziębienie w ciąży - jak leczyć?

Leczenie kataru alergicznego w ciąży

Zarówno diagnostyka, jak i leczenie alergii w ciąży powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą alergologa i ginekologa. Każda postać choroby alergicznej wpływa na przebieg i wynik ciąży, dlatego pacjentka nie powinna bagatelizować żadnego objawu alergii, nawet w postaci niewielkiego kataru. Kobieta nie może przyjmować również na własną rękę leków łagodzących katar alergiczny. Decyzja o rodzaju leczenia powinna być podjęta przez lekarza na podstawie szczegółowej diagnostyki z dokładną oceną ryzyka ewentualnych powikłań. Podstawowym założeniem terapii jest unikanie alergenów i czynników drażniących. W przebiegu alergii, która może zagrażać rozwojowi dziecka, stosuje się leczenie farmakologiczne. Z racji wysokiego ryzyka lekarz może podjąć decyzję o włączeniu leków dopiero od II trymestru. 

Przeczytaj również: Jak odróżnić grypę od przeziębienia? Poznaj różnice

Powiązane produkty

Domowe sposoby na katar w ciąży

Domowe sposoby na katar w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, są w wielu przypadkach jedynym bezpiecznym rozwiązaniem, pod warunkiem, że ich stosowanie odbywa się po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Warto wdrożyć je wcześnie, po wystąpieniu pierwszych objawów, np. wzmożonego kichania i uczucia blokady w nosie. Stosowane systematycznie mogą zahamować rozwój infekcji i uchronić przyszłą mamę przed koniecznością wdrożenia farmakoterapii. 

Sprawdź ofertę: Suplementy witamin dla mam i kobiet w ciąży

Doskonałe rezultaty w infekcji górnych dróg oddechowych dają cebula i czosnek spożywane w formie syropu lub posiekane na kanapce. Warto również pić sok malinowy, z czarnego bzu, lipy i cytryny. Mają one działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Przyszła mama powinna zadbać o codzienną dużą porcję warzyw i owoców, które są naturalnym źródłem witaminy C. Ulgę w blokadzie nosa przyniesie płukanka z soli morskiej lub soli fizjologicznej. Substancje te mogą być aplikowane również w formie aerozolu, pod warunkiem, że stanowią jedyny składnik produktu. Stosowanie solnej płukanki 2–3 razy dziennie pomoże skutecznie usunąć zalegającą wydzielinę. Ulgę w nieżycie przyniesie również regularnie robiona inhalacja. Należy jednak pamiętać, by uzupełniać ją o olejki dozwolone do stosowania w ciąży. Bezpieczne dla malucha są m.in. olejki eukaliptusowy, lawendowy i z mięty. Inhalację można wykonać również z dodatkiem ziół, np. rumianku, szałwii, majeranku, suszonej lawendy, tymianku czy podbiału. 

W okresie leczenia kataru warto pić ciepłe płyny, które rozgrzeją organizm i ułatwią usunięcie zalegającej wydzieliny. Dobrze jest również zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, pomocny szczególnie w nocy. Jedynym bezpiecznym lekiem, który można przyjmować w trakcie ciąży w małych dawkach, jest paracetamol. 

Warto wiedzieć: Bezpieczne rozwiązania na kaszel w ciąży

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Wachnicka-Bąk, Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych, „Pediatria Medycyna Rodzinna” 2014, nr 1, s. 25–31.

  2. A.J. Sybilski, Ciąża a choroby alergiczne, „Medycyna po Dyplomie” kwiecień 2016, s. 12–21.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij