Przepuklina pachwinowa – charakterystyka, rodzaje i objawy. Jak leczyć tę przypadłość?
Zdrowie i uroda Ewa Żuchowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4133 razy

Przepuklina pachwinowa – charakterystyka, rodzaje i objawy. Jak leczyć tę przypadłość?

Przepuklina pachwinowa stanowi jedną z najczęściej diagnozowanych przepuklin. Jej istotą jest przemieszczanie się trzewi poza swoje anatomiczne położenie w jamie brzusznej. Skutkuje to nie tylko dyskomfortem, ale też wieloma problemami ze zdrowiem. Poddanie się zabiegowi chirurgicznemu jest obecnie jedyną metodą leczenia tej przepukliny i szansą na powrót pacjenta do pełnej sprawności. Może on też korzystać z terapii zachowawczej.

Spis treści


  1. Czym jest przepuklina pachwinowa i kto jest na nią szczególnie narażony?
  2. Przepuklina pachwinowa – objawy przemieszczania się trzewi
  3. Rodzaje przepuklin pachwinowych
  4. Przepuklina pachwinowa – leczenie nieoperacyjne i zabiegowe
  5. Po czym poznać produkty bez glutenu?

W środowisku medycznym istnieją dwa rodzaje przepuklin pachwinowych – skośna i prosta. Zarówno jedna, jak i druga wymaga leczenia i nie powinno się ich lekceważyć. Konsekwencją braku działań medycznych mogą być poważne powikłania np. w postaci niedrożności jelit. Podpowiadamy, jak objawia się przepuklina pachwinowa i gdzie należy się zgłosić, aby otrzymać pomoc.

Kup w aptece: Leki na zaparcia

CZYM JEST PRZEPUKLINA PACHWINOWA I KTO JEST NA NIĄ SZCZEGÓLNIE NARAŻONY?

Przepuklina pachwinowa jest stanem, w którym dochodzi do nieprawidłowego przemieszczenia się narządów znajdujących się w jamie brzusznej poza nią. Wydostają się one przez szczeliny znajdujące się w mięśniach, przez co ich funkcjonowanie może zostać zaburzone. Przepuklinę pachwinową widać. Chory ma wybrzuszenie w miejscu, w którym znajduje się przepuklina. Nie jest ono jedynym objawem, który towarzyszy tej przypadłości. 

Przepuklina pachwinowa występuje częściej u mężczyzn. Osiąga nawet kilka centymetrów. Zmiana kończy się zazwyczaj w okolicach moszny. Sama przepuklina składa się z kilku elementów: wrót, kanału oraz worka przepuklinowego, do którego przedostają się trzewia. Przyczyn wystąpienia dolegliwości należy doszukiwać się m.in. w nadmiernym wysiłku fizycznym. 

Osłabienie mięśni brzucha może pojawiać się w różnych sytuacjach i w różnym wieku. Z przepukliną pachwinową zmagają się nie tylko dorośli, ale również dzieci. U najmłodszych jest ona wadą wrodzoną, powstałą jeszcze za życia płodowego i na skutek nieodpowiedniego zamknięcia się wszelkich szczelin w jamie brzusznej. Do powstania przepukliny pachwinowej dochodzi też u chorych przewlekle kaszlących, z problemami urologicznymi i długotrwałymi zaparciami.

Przeczytaj także: Poznaj skuteczne domowe sposoby na zaparcia

PRZEPUKLINA PACHWINOWA – OBJAWY PRZEMIESZCZANIA SIĘ TRZEWI

Jak już wstępnie wiadomo, charakterystycznym objawem przepukliny pachwinowej jest wybrzuszenie powstałe w miejscu osłabienia i mięśni. Niestety nie jest to jedyny symptom dolegliwości. Chory może odczuwać także inne objawy, szczególnie ból i dyskomfort w jamie brzusznej oraz w pachwinie. Nasila się on podczas ruchu, co nierzadko utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Dodatkowe objawy często narastają wraz z powiększaniem się guza.

Przeczytaj również: Co to jest przepuklina brzuszna? Objawy, przyczyny i sposoby jej leczenia

Powiązane produkty

RODZAJE PRZEPUKLIN PACHWINOWYCH

Wyróżnia się kilka rodzajów przepuklin pachwinowych. Klasyfikacja ułatwia ich rozpoznawanie i leczenie. Szczególnie istotny jest podział na przepuklinę uwięźniętą i nieuwięźniętą. Mniej pilnego postępowania wymaga przepuklina nieuwięźnięta, ponieważ nie wiąże się ona z  niebezpieczeństwem niedokrwienia organów. W przypadku przepukliny uwięźniętej jest niestety odwrotnie. Dochodzi bowiem do osłabienia ukrwienia organów, zazwyczaj jelit, czego rezultatem jest ich niedrożność, która wymaga pilnego zabiegu operacyjnego.

Przepuklinę pachwinową dzieli się też na skośną i prostą. Różnica polega na ich lokalizacji anatomicznej względem naczyń nabrzusznych dolnych.

Dowiedz się więcej: Przepuklina pępkowa u dorosłych i dzieci – po czym ją rozpoznać? czym się charakteryzuje?

PRZEPUKLINA PACHWINOWA – LECZENIE NIEOPERACYJNE I ZABIEGOWE

Leczenie domowe i farmakologiczne przepukliny nie przyniesie oczekiwanych efektów, dlatego obecnie u większości chorych jedyną metodą jest zabieg operacyjny. Terapią pomocniczą można się jedynie wspomagać. W leczeniu nieoperacyjnym wykorzystuje się majtki oraz pasy przepuklinowe, dzięki którym można kontrolować rozwój przepukliny lub go zatrzymać. Jest to leczenie zachowawcze, które nie rozwiązuje problemu istnienia przypadłości, a jedynie go ogranicza. Zresztą pasy i majtki zakłada się także po operacji. 

Sprawdź ofertę: Pas brzuszny

Leczenie zabiegowe jest niezbędne, ponieważ przepuklina nigdy nie znika samoistnie, a może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Stosuje się tu techniki napięciowe lub beznapięciowe. Zabieg wiąże się z rekonstrukcją tkanki mięśniowej w jamie brzusznej, co ma zapobiec występowaniu podobnych stanów w przyszłości.

Warto wiedzieć: Przepuklina rozworu przełykowego – co to za schorzenie?

Bibliografia

  1. T. Hilger, M. Bagłaj, Rzadko występujące przepukliny brzuszne u dzieci, „Advances in Clinical and Experimental Medicine” 2006, t. 15, nr 4, s. 733–740.

  2. W. Szczęsny, P. Cisowski, S. Dąbrowiecki, Pułapki diagnostyki klinicznej przepuklin powłoki brzusznej, „Chirurgia Polska” 2005, t. 7, nr 2, s. 113–119.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij