Przepuklina pępkowa u dorosłych i dzieci – po czym ją rozpoznać? Czym się charakteryzuje?
Gorący temat Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 3618 razy

Przepuklina pępkowa u dorosłych i dzieci – po czym ją rozpoznać? Czym się charakteryzuje?

Przepuklina pępkowa u niemowląt i dorosłych powstaje z różnych przyczyn, ale wspólny jest jej wygląd. Istotą zmiany jest uwypuklenie zawartości jamy brzusznej w okolicy pępka. Zwykle poza widoczną deformacją nie ma innych dolegliwości, choć zmienia się jej widoczność podczas aktywności ruchowej.

Spis treści


  1. Przepuklina pępkowa u niemowlaka
  2. Przepuklina pępkowa u dorosłych
  3. Czym grozi przepuklina pępkowa?

Przepuklina nierzadko wymaga leczenia chirurgicznego, lecz wiele zależy od jej rozmiarów i podatności na odprowadzenie. Choć nie zawsze stanowi zagrożenie dla zdrowia, warto jej obecność skonsultować z lekarzem. Może się okazać, iż w łatwy sposób zostanie odprowadzona, co znacznie wpłynie na jakość życia chorego.

PRZEPUKLINA PĘPKOWA U NIEMOWLAKA

Przepuklina pępkowa u niemowlaka to wada w zakresie pierścienia pępkowego, powstałego w efekcie słabego rozwoju mięśni przedniej ściany jamy brzusznej, obniżonego napięcia ich włókien oraz defektu powięzi centralnej. To jedna z często występujących zmian w tej grupie wiekowej, której istotę stanowi uwypuklenie zawartości jamy brzusznej w miejscu o obniżonej odporności, jakim jest pępek. W przebiegu zaburzenia obserwuje się charakterystyczną deformację. 

Objawy przepukliny pępkowej u niemowlaka to przede wszystkim wysunięcie pępka różnego stopnia, które może ujawnić się bezpośrednio po porodzie lub w pierwszym roku życia. Mimo że zmiana jest widoczna w niedługim czasie po zakończeniu ciąży, to do jej powstania dochodzi w 1. trymestrze życia płodowego. Mechanizm tworzenia się tego typu przepukliny jest związany z zahamowaniem procesu powrotu jelit do jamy brzusznej po etapie ich fizjologicznego rozwoju poza pierścieniem pępkowym w okolicach 10. tygodnia. W prawidłowych warunkach, między 6. a 10. tygodniem ciąży, jelita dziecka wydostają się poza pierścień naturalnej przepukliny pępkowej, aby dokonać rotacji i trwale umiejscowić się na tylnej ścianie jamy brzusznej. Jednak ze względu na czynniki ryzyka, które mają wpływ na rozwój malucha (takie jak anomalie chromosomowe czy przedwczesny poród), w jamie pępowiny powstaje dodatkowa przestrzeń wystająca u jej podstawy. Przepuklina pępkowa u dziecka może zawierać część jelita cienkiego, grubego lub fragmenty obu jelit. Zdarza się również, że znajdują się w niej narządy wewnętrzne. Widoczna deformacja ma tendencję do zmiany swojego rozmiaru podczas ruchów tułowia oraz czynności fizjologicznych powodujących wzrost ciśnienia śródbrzusznego, takich jak kaszel czy płacz. 

Przeczytaj również: Przepuklina pachwinowa - charakterystyka, rodzaje i objawy. Jak leczyć tę przypadłość?

W zależności od wielkości wyróżnia się przepuklinę sznura pępowinowego (nie większą niż 3 cm), przepuklinę małą (do 5 cm) oraz dużą (powyżej 5 cm). Rozróżnia się też 2 typy przepukliny pępkowej u niemowlaka, tzn. nieuwięźniętą, która jest miękka i podatna na odprowadzenie w kierunku jamy brzusznej, a także uwięźniętą – twardą, napiętą i bolesną.

Kup w aptece: Pas brzuszny

PRZEPUKLINA PĘPKOWA U DOROSŁYCH

Przepuklina pępkowa u dorosłych to rodzaj przepukliny brzusznej, najczęściej o charakterze nabytym, do powstania której dochodzi w trakcie życia. Powstawaniu deformacji sprzyjają silne zwyżki ciśnienia wewnątrzbrzusznego, na które osoba jest narażona w trakcie intensywnej pracy fizycznej czy przewlekłych zaparć. Przepuklina pępkowa u dorosłych nierzadko pojawia się także u kobiet w zaawansowanej ciąży, zwykle w 3. trymestrze, i u osób otyłych. Bywa też powikłaniem po różnego rodzaju operacjach prowadzonych w okolicy brzucha, również metodą laparoskopową. 

Sprawdź ofertę: Leki na zaparcia w ciąży

Objawy przepukliny pępkowej u dorosłych nie odbiegają od dolegliwości odczuwanych przez obciążone tego typu zmianą niemowlęta. W znacznej części przypadków przepuklinie u dorosłych nie towarzyszą nieprzyjemne dodatkowe dolegliwości lub są one marginalnie odczuwane. Rozwijającą się deformację można zaobserwować w pierwszym stadium jako niewielkich rozmiarów guzek lub obrzęk dotyczący pępka bądź jego najbliższej okolicy. Zwykle staje się on bardziej widoczny i wyczuwalny podczas wstawania, natomiast ustępuje w trakcie siedzenia lub leżenia. Dyskomfort związany z obecnością przepukliny najczęściej dokucza wraz z jej powiększaniem się. Bardzo nieprzyjemny staje się gdy, gdy dojdzie do uwięźnięcia przepukliny. Oprócz zmiany wyglądu i twardości powoduje wówczas miejscowe kłucie i ból, zwłaszcza podczas kichania, kaszlu, ziewania czy dmuchania nosa, a ponadto prowadzi do narastania zaparć i wzdęć. Uwięźnięcie przepukliny jest wskazaniem do jak najszybszego wykonania operacji mającej na celu jej odprowadzenie.

Przeczyta także: Co to jest przepuklina brzuszna? Objawy, przyczyny i sposoby jej leczenia

CZYM GROZI PRZEPUKLINA PĘPKOWA?

Rokowania co do przepukliny są tym bardziej pomyślne, im zmiana jest mniejsza i podatna na odprowadzenie, a także nie wywołuje dolegliwości. W znacznej większości tego typu przypadków deformacje nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, choć mimo to zaleca się monitoring lekarski oraz podjęcie leczenia w celu wprowadzenia do jamy brzusznej zawartej w przepuklinie treści i zasklepienia jej otworu. Szczególnej uwagi wymaga przepuklina u dzieci i dorosłych, która się powiększa lub zmienia wygląd. Nieleczona może stanowić przyczynę niebezpiecznych powikłań, takich jak uwięźnięcie jelita, które prowadzi do rozwoju niedrożności jelit. Uwięźnięty fragment narządu zostaje zaopatrywany w mniejsze ilości krwi i substancji odżywczych oraz tlenu, dlatego z czasem może dojść do jego martwicy lub też perforacji wskutek narastającego ciśnienia i wywołania zapalenia otrzewnej. Kaskada niekorzystnych zjawisk może prowadzić nawet do sepsy.

Warto wiedzieć: Objawy i przebieg rwy kulszowej

Bibliografia

  1. A. Pawlak, E. Bartelmus, Przepuklina pępkowa (pępowinowa) u niemowląt – poprawne postępowanie fizjoterapeutyczne, “Rehabilitacja w Pediatrii” 2017, nr 3.

  2. Przepukliny brzuszne, red. H. Kuś, Z. Mackiewicz, PZWL, Warszawa 1997.

  3. A. Ścierski, Przepukliny pachwinowe i udowe u dorosłych, Medica Press, Bielsko-Biała 2011.

  4. Współczesne leczenie przepuklin brzusznych, red. Z. Mackiewicz, PZWL, Warszawa 2006.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij