Tasiemiec – przyczyny, objawy, sposoby na pozbycie się pasożyta
Gorący temat Karolina Sęczkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 107512 razy

Tasiemiec – przyczyny, objawy, sposoby na pozbycie się pasożyta

Tasiemiec to pasożyt, który wykorzystuje organizm człowieka jako źródło pokarmu. U ludzi dochodzi najczęściej do zarażenia tasiemcem uzbrojonym lub nieuzbrojonym, a czasami także karłowatym. Tasiemczyca to poważna choroba, której nie wolno bagatelizować.

Spis treści


  1. Tasiemiec – przyczyny zarażenia
  2. Objawy tasiemczycy
  3. Jak pozbyć się tasiemca z organizmu?
  4. Tasiemiec – profilaktyka

Zdecydowanie najczęściej spotykanym gatunkiem tasiemca u ludzi jest ten nieuzbrojony, ponieważ występuje u 1% populacji. Ten typ tasiemca jest mniej niebezpieczny niż ten uzbrojony, zwłaszcza w przypadku zarażenia postacią larwalną, która może trafić do różnych narządów człowieka, a nie tylko do układu pokarmowego.

Tasiemiec – przyczyny zarażenia

W zależności od rodzaju tasiemca mogą wystąpić różne przyczyny zarażenia. Zdecydowanie najczęściej źródłem choroby jest surowe mięso, zjedzone na przykład w postaci tatara. Warto wiedzieć o tym, że larwy można zauważyć w pokarmach, mimo że są one niewielkie. W przypadku zarażenia mniej popularnym gatunkiem, czyli bąblowicą, źródłem są nieumyte owoce i warzywa.

Dodatkowo tasiemcem można zarazić się przez spożywanie pokarmów naznaczonych odchodami ludzkimi i zwierzęcymi. Czasami zakażenie spowodowane jest także przez kontakt ze szczurami, kotami bądź psami. Tasiemiec stosunkowo często może występować u dzieci, ponieważ to właśnie one dotykają piasku i różnych zanieczyszczonych elementów, a także bawią się ze zwierzętami.

Kup w aptece: Leki bez recepty na układ pokarmowy

Objawy tasiemczycy

Do najważniejszych objawów zarażenia tasiemcem należą następujące symptomy:

  • spadek wagi,

  • bóle brzucha i nudności,

  • bóle głowy,

  • chroniczne zmęczenie.

W przypadku zarażenia się bruzdogłowcem, innym rodzajem tasiemca, dodatkowo mogą wystąpić znaczne niedobory witaminy B12, a także niedokrwistość.

Najczęściej pacjenci zgłaszają się w sytuacji, gdy zauważą w kale człony tasiemca. Niestety tasiemczyca to dosyć poważna choroba, z której nie wszyscy zarażeni zdają sobie sprawę. Bardzo ważna jest poprawna diagnostyka i szybkie wykrycie zarażenia. Zalecane jest więc przeprowadzenie badań serologicznych, USG oraz TK. W ten sposób można wykryć tasiemca w przypadku, gdy człowiek jest żywicielem pośrednim. Z kolei w sytuacji, gdy osoba zarażona jest żywicielem ostatecznym, to zwykle diagnoza następuje szybciej ze względu na to, że w kale są człony pasożyta. Rozpoznawanie choroby nie zawsze jest jednak proste, ponieważ objawy są niespecyficzne i mogą zostać pomylone z innymi zaburzeniami, takimi jak choroba wrzodowa, owsica czy glistnica. Właśnie dlatego tak ważne jest wykonanie wszystkich badań i regularne kontaktowanie się z lekarzami.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać objawy zarażenia tasiemcem?

Powiązane produkty

Jak pozbyć się tasiemca z organizmu?

Leczenie tasiemczycy jest możliwe tylko pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ konieczne jest podanie leków (może być to prazykwantel i niklozamid, także albendazol). Dodatkowo w przypadku bąblowicy zwykle konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Zwykle pierwsze efekty leczenia są już widoczne po kilku dniach, jednak pacjent musi obserwować swój stolec, aby sprawdzać, czy znajdują się w nim fragmenty tasiemca. Na brak zakażenia wskazuje dopiero brak elementów pasożyta w kale przez okres trzech miesięcy. Po tym czasie w większości przypadków można mieć już pewność, że tasiemca nie ma.

Przeczytaj również: Objawy owsików

Tasiemiec – profilaktyka

W kontekście zarażenia tasiemcem ogromne znaczenie ma profilaktyka. Chodzi o unikanie spożywania surowego mięsa, a więc pokarmów takich jak tatar, carpaccio czy sushi. W ten sposób można znacznie zmniejszyć szanse zarażenia się tasiemcem. W Polsce tartar jest potrawą popularną, jednak bardzo niebezpieczną. Nie dość, że znajduje się w niej surowe mięso, to także surowe żółtka jaj. Wszystko to tworzy bardzo niebezpieczną mieszankę, która może doprowadzić do zarażenia się różnymi patogenami, nie tylko tasiemcem, ale także bakteriami i wirusami.

Dodatkowo zawsze należy utrzymywać wysoki poziom higieny, a więc myć ręce wodą z mydłem po skorzystaniu z toalety. Warto też regularnie odrobaczać swoich czworonogów, a także myć owoce i warzywa. Rodzice powinni pilnować dzieci, aby nie jadły piasku lub ziemi, ponieważ mogą tam znajdować się resztki odchodów zwierząt. W Polsce nie ma zbyt wielu przypadków zachorowania na tasiemczycę, jednak zawsze warto zachować ostrożność i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Najważniejsze w kontekście profilaktyki jest więc dbanie o higienę osobistą, a także przygotowywanie potraw w odpowiedni sposób, unikając surowego mięsa.

Bibliografia

  1. E. Berska, Niepozorny, a groźny tasiemiec, „Miesięcznik Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach”, nr 7, 2012.

  2. J. Gawor, A. Malczewski, J. Stefaniak, W. Nahorski, M. Paul, E. Kacprzak, P. Myjak, Zagrożenie bąblowicą wielojamową (alweokokozą) dla ludzi w Polsce, „Przegląd Epidemiologiczny”, nr 58, 2004.

  3. E. Hadaś, M. Derda, Pasożyty – zagrożenie nadal aktualne, „Probl Hig Epidemiol”, nr 95, 2014.

  4. A. Kalinowska-Nowak, C. Begejowicz, Współczesne zasady rozpoznawania i leczenia bąblownicy wątroby, „Przegląd Lekarski”, nr 58, 2011.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij