Spis treści
- Łysienie androgenowe typu męskiego – objawy
- Łysienie androgenowe u kobiet – objawy
- Jak powstają objawy łysienia androgenowego?
Leczenie łysienia androgenowego może spowolnić proces wypadania włosów. W tym celu stosuje się leki o działaniu miejscowym i ogólnym, np. szampony. Dostępnych jest też wiele metod maskujących ubytki, np. przeszczepy mieszków. Kuracje są stosowane ze względów estetycznych i dla poprawy samopoczucia.
Łysienie androgenowe typu męskiego – objawy
To postępujący proces obniżenia gęstości włosów, który dotyka różne osoby niezależnie od płci. Choroba ma uwarunkowania w znacznym stopniu genetyczne, a jej przebieg postępuje w charakterystyczny sposób. Pierwsze objawy można zauważyć już w wieku młodzieńczym, zwykle w okresie pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. To tzw. ostra faza. Szczególne nasilenie problemu obserwuje się jednak w V dekadzie życia.
Istotę zjawiska stanowi wypadanie włosów typu niebliznowaciejącego, ale w zależności od płci objawy oraz częstotliwość występowania różnią się między sobą. Wyraźnym sygnałem wskazującym na pojawienie się tego problemu u mężczyzn jest cofanie linii włosów obszaru obejmującego skronie i czoło, a także przerzedzenie ich gęstości na szczycie głowy. Wraz z postępem dolegliwości pojawiają się zmiany w części ciemieniowej, zaś potylica i skronie nie są tak narażone. Z łysieniem nierzadko współistnieje przetłuszczona skóra głowy, co dodatkowo sprawia, że problem staje się bardziej widoczny.
Opisanie rozwoju łysienia typu męskiego ułatwia klasyfikacja Hamiltona i Nerwooda, która w formie piktogramowej i opisowej wyróżnia kilka stadiów wypadania włosów. Pogłębione kąty skroniowo-czołowe, tzw. zakola, oraz tonsura nierzadko stają się przyczyną pogorszenia samooceny i nastroju, które wyzwalają u obciążonych zmianami panów potrzebę poprawienia wyglądu, a tym samym pewności siebie.
W leczeniu, mimo że nie jest ono konieczne z medycznego punktu widzenia, a przeprowadzane głównie ze względów estetycznych i dla poprawy samopoczucia, przewidziano wiele różnorodnych metod spowalniających proces wypadania włosów, poprawiających ich kondycję, a także maskujących powstałe ubytki. Do popularnych zaliczamy:
-
szampony na łysienie androgenowe,
-
miejscowo działające wcierki i maski dostępne w aptekach i drogeriach.
Uzupełnieniem kuracji są nierzadko domowe sposoby, takie jak kosmetyki przygotowane na bazie naturalnych składników, masaże głowy i dieta.
To nie wszystkie dostępne warianty, jakie możemy tu uwzględnić. Pomocny w walce z problemem okazuje się przeszczep mieszków włosowych, jednak to opcja zwłaszcza na uzupełnienie powstałych ubytków, a nie zahamowanie cyklu wypadania.
Przeczytaj również: Skuteczne sposoby na powstrzymanie wypadania włosów
Łysienie androgenowe u kobiet – objawy
U pań problem manifestuje się w odmienny sposób niż u mężczyzn. Zmiany mogą pojawić się jeszcze przed 30. rokiem życia albo w okresie pomenopauzalnym, kiedy dochodzi do znacznych wahań poziomu hormonów płciowych. O początkowej fazie problemu świadczyć mogą przerzedzenia gęstości włosów na szczycie głowy. W rezultacie tego zjawiska nie zachodzi wyłysienie, ale uwidaczniają się różnego stopnia prześwity. W ten sposób powstaje efekt tzw. choinki.
Schemat łysienia u pań obejmuje trzy stadia, przy czym:
-
I stopień oznacza prześwit na wierzchołku głowy,
-
II wskazuje na stopniowy postęp, czyli rozszerzanie się problemu,
-
III stadium oznacza wyłysienie skóry głowy w środkowej części.
Z biegiem czasu chory ma nie tylko coraz rzadsze owłosienie, ale dodatkowo każdy włos staje się cieńszy.
Przeczytaj również: Łysienie plackowate – Jak je rozpoznać? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia