Liszaj na twarzy u dziecka i dorosłego – jak wygląda?
Zdrowie i uroda Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 9995 razy

Liszaj na twarzy u dziecka i dorosłego – jak wygląda?

Liszaj na twarzy jest schorzeniem dermatologicznym. Obserwuje się go rzadko. Jego pojawienie się wymaga konsultacji lekarskiej. Im wcześniej zostanie postawiona odpowiednia diagnoza i wdrożone leczenie, tym mniejsze ryzyko powikłań. Zobacz, jak wygląda liszaj na twarzy i jak sobie z nim poradzić.

Spis treści


  1. Co to jest liszaj?
  2. Jak wygląda liszaj na twarzy?
  3. Liszaj płaski na twarzy
  4. Liszajec zakaźny
  5. Toczeń rumieniowaty
  6. Jak wygląda leczenie liszaja na twarzy?

Na skórze mogą pojawić się objawy wielu chorób. W większości przypadków są to schorzenia typowo dermatologiczne. Zdarza się, że wysypka i różnego rodzaju wykwity skórne towarzyszą też chorobom wewnętrznym. Mogą one mieć podłoże infekcyjne, hormonalne lub autoimmunologiczne. Każdy niepokojący objaw na skórze warto skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem. Jednym z nich jest liszaj na twarzy u dziecka lub dorosłego.

Sprawdź ofertę: Maści i kremy na zmiany skórne u dzieci

Co to jest liszaj?

Liszaj jest chorobą, która manifestuje się zmianami na skórze. Ma ona charakter przewlekły. Zwykle przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Oznacza to, że jej objawy nie muszą być obecne przez cały czas. Pod wpływem odpowiedniego leczenia dochodzi do ich wyciszenia.

Określenie liszaj stosuje się do kilku jednostek chorobowych. Jedną z najczęściej występujących jest liszaj płaski. Liszaj rumieniowaty to także inna nazwa tocznia rumieniowatego układowego. Liszaj (liszajec) zakaźny jest z kolei chorobą o podłożu infekcyjnym.

Liszaj może być obecny w różnych miejscach na ciele. Bardzo często obserwuje się go na podudziach, w okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa, na przedramionach i nadgarstkach, a także w okolicy narządów płciowych. Rzadko występuje liszaj na twarzy, jednak są osoby, u których choroba manifestuje się właśnie w ten sposób.

Sprawdź także: Leczenie liszaju twardzinowego u mężczyzn. jak wygląda diagnostyka zmian?

Jak wygląda liszaj na twarzy?

Liszaj na twarzy ma postać grudkowatych zmian. Mają one charakterystyczny kolor, który jest połączeniem barwy czerwonej i niebieskiej. Ich powierzchnia jest lśniąca i często pokrywa ją biała siateczka. Średnica wykwitów nie przekracza 3 milimetrów. Pojawiają się nagle. Zmianom skórnym może towarzyszyć świąd. Osoba chora powinna unikać drapania się, ponieważ w miejscu zadrapania po pewnym czasie obserwuje się wysyp nowych grudek (jest to tzw. objaw Koebnera). Liszaj na twarzy jest umiejscowiony przede wszystkim na policzkach, nosie i brodzie.

W przypadku liszaja na twarzy zmiany skórne mogą ustąpić, często jednak pozostawiają po sobie liczne przebarwienia. Są na nie narażone przede wszystkim te osoby, które mają ciemniejszą karnację.

Powiązane produkty

Liszaj płaski na twarzy

Częstą postacią jest liszaj płaski na twarzy. Choroba ta jest związana z procesami autoimmunologicznymi. Jej dokładna przyczyna nie została jeszcze poznana. Udało się jednak ustalić czynniki, które ją wywołują. Zalicza się do nich cukrzycę, przewlekłe zapalenie wątroby, a także stres i silne przeżycia emocjonalne. Liszaj płaski na twarzy może pojawić się u osób, które są po przeszczepie narządów.

Liszajec zakaźny

Liszaj na twarzy może mieć podłoże zakaźne. Za chorobę odpowiadają głównie gronkowiec złocisty i paciorkowce beta-hemolizujące. Zakażenie obejmuje tylko powierzchowne warstwy skóry. Zmiany skórne mają postać pęcherzy i nadżerek. Może im towarzyszyć rumień, łuszczenie się naskórka, a także ból. Po paru dniach pojawia się strup.

Toczeń rumieniowaty

Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą przewlekłą o podłożu autoimmunologicznym. W jej przebiegu obserwuje się zaburzenia ze strony układu odpornościowego, które skutkują powstaniem stanu zapalnego. Liszaj na twarzy przybiera charakterystyczny kształt motyla: pojawiają się zmiany rumieniowe na nosie i policzkach. U części chorych wykwity skórne mają charakter rumieniowo-bliznowy.

Toczeń rumieniowaty objawia się nie tylko na skórze twarzy. W przebiegu choroby zostają zajęte narządy wewnętrzne. Dochodzi do ich stopniowego uszkodzenia. Zmiany dotyczą głównie nerek i układu nerwowego. W przebiegu choroby pojawić mogą się białkomocz, nadwrażliwość na światło, napady drgawkowe oraz zaburzenia na tle psychicznym.

Jak wygląda leczenie liszaja na twarzy?

Leczenie liszaja na twarzy zależy od rodzaju choroby oraz przyczyny, która ją wywołała. Warto pamiętać, że terapia może być długotrwała. W wielu przypadkach udaje się uzyskać cofnięcie objawów, jednak możliwe są nawroty. Warto pamiętać, że zaniechanie leczenia liszaja na twarzy może prowadzić do powikłań. Wśród nich można wymienić: zapalenie stawów, sepsę (w przypadku liszajca zakaźnego) lub bliznowacenie naskórka.

Leczenie liszaja płaskiego może być miejscowe lub ogólne. W obu przypadkach stosuje się preparaty zawierające kortykosteroidy. Liszajec zakaźny wymaga podawania antybiotyków. Natomiast w terapii tocznia rumieniowatego stosuje się leki immunosupresyjne, przeciwmalaryczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz sterydy. Osoby chore powinny pamiętać o codziennej pielęgnacji skóry twarzy przy pomocy delikatnych kosmetyków.

Sprawdź ofertę: Leki i kosmetyki na atopowe zapalenie skóry u dzieci

Bibliografia

  1. A. Daca, E. Bryl, Toczeń rumieniowaty układowy kryteria diagnostyczne i kliniczne skale oceny aktywności choroby rys historyczny, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2013, t. 7, nr 5, s. 225–243.

  2. L. Le Cleach, O. Chosidow, Liszaj płaski, „Dermatologia po Dyplomie” 2012, t. 3, nr 5, s. 5–16.

  3. A. Moes-Wójtowicz i in., Liszajec zakaźny jako przyczyna sepsy u niemowląt, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2015, nr 11, s. 220–226.


Wybór redakcji