Przyczyny, objawy i sposoby leczenia liszajca zakaźnego
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4095 razy

Przyczyny, objawy i sposoby leczenia liszajca zakaźnego

Liszajec zakaźny jest zaraźliwym bakteryjnym zapaleniem skóry, które występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Może on pojawić się w postaci pęcherzowej lub bezpęcherzowej, a obie formy choroby są całkowicie uleczalne.

Spis treści


  1. Liszajec – co to jest?
  2. Przyczyny i objawy liszajca zakaźnego
  3. Leczenie liszajca zakaźnego

Bezpęcherzykowy liszajec zakaźny manifestuje swoją obecność w formie wilgotnych ognisk na skórze bez innych i bardziej wyraźnych zmian, które następnie przekształcają się w strupy barwy złotej. Pęcherzykowatą odmianę choroby można z kolei rozpoznać po wiotkich wybrzuszeniach zawierające mętny płyn.

Liszajec – co to jest?

Liszaj i liszajec to nazwy chorób, które często są wykorzystywane zamiennie. Mimo podobieństw w nazewnictwie są to dwa różne schorzenia natury dermatologicznej. Liszaj jest przewlekłą chorobą skóry oraz błon śluzowych o nieznanym pochodzeniu, natomiast liszajec to choroba bakteryjna. Za infekcję odpowiedzialne są gronkowce, zwłaszcza gronkowiec złocisty, ale także paciorkowce, najczęściej z grupy B. Bywa też czasem tak, że liszajec zakaźny ma charakter mieszany, czyli wywołany jednocześnie przez oba rodzaje patogenów. Drobnoustroje chorobotwórcze przedostają się przez naskórek, który wcześniej uległ uszkodzeniu na przykład poprzez skaleczenie, zadrapanie lub ukąszenie owada. Zmiany skórne w postaci pęcherzykowej lub bezpęcherzykowej mogą pojawiać się niezależnie w kilku miejscach na ciele.

Kup w aptece: Kosmetyki do skóry atopowej

Choć powszechnie dolegliwość występuje głównie wśród dzieci przedszkolnych, dotyka też młodszych, ale i dorosłych. Liszajec zakaźny u noworodka objawami i przebiegiem nie odbiega znacznie od tych doświadczanych przez inne osoby.

Sprawdź także: Liszaj na twarzy u dziecka i dorosłego – jak wygląda?

Przyczyny i objawy liszajca zakaźnego

Bezpośrednią przyczyną wystąpienia liszajca zakaźnego jest zakażenie bakteryjne wywołane paciorkowcami lub gronkowcami. Jednak zarówno nasilenie symptomów, jak i zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby zwiększają inne towarzyszące problemy natury dermatologicznej. Mogą to być np. atopowe zapalenie skóry czy grzybica, ale również ospa wietrzna, świerzb, wszawica i kontaktowe zapalenie skóry.

Ponadto bardziej narażone na nieprzyjemności tego typu oraz ich nawracanie są osoby przyjmujące leki osłabiające odporność. Zwiększoną podatność na pojawienie się choroby powodują również:

  • niedobór witamin i minerałów,

  • złe nawyki żywieniowe, zwłaszcza powodujące niedostatek najważniejszych składników odżywczych niezbędnych do optymalnego funkcjonowania organizmu.

Sprawdź ofertę: Minerały

Liszajcem zakaźnym łatwo się zarazić. Do przekazania chorobotwórczych bakterii dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem, lecz także przez używanie tych samych przedmiotów, jak ręczniki, zabawki, przybory kuchenne. Ich kolonizacja na ciele odbywa się bezinwazyjnie, jednak choroba może przybrać postać pęcherzykową lub bezpęcherzykową.

Bezpęcherzykową formę liszajca można rozpoznać poprzez charakterystyczne wilgotne ogniska na skórze, które z czasem ewoluują w strupy o żółtawej barwie. Natomiast objawami wariantu pęcherzykowego są wybrzuszenia wypełnione płynną treścią, które mogą ulegać perforacji np. w wyniku drapania, stwarzając ryzyko wtórnej infekcji. Pękające wykwity uwalniają znajdującą się w ich wnętrzu treść, która zastygając na powierzchni skóry, tworzy żółtomiodowe skorupki. Infekcji towarzyszy świąd, może wystąpić też podwyższona temperatura ciała oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Przeczytaj również: Liszaj płaski – kluczowe informacje o chorobie. jak leczyć liszaja płaskiego?

Powiązane produkty

Leczenie liszajca zakaźnego

Zarówno w ramach leczenia, jak i profilaktyki infekcji przede wszystkim należy ograniczyć kontakty interpersonalne. Podejrzenie liszajca zakaźnego jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Leczenie liszajca zakaźnego obejmuje antybiotykoterapię, najczęściej w formie miejscowych maści, kremów lub aerozoli, ale wydanych z zalecenia lekarza. Czasem leki podawane są też w formie doustnej. Kuracja infekcji trwa zazwyczaj 1–2 tygodnie.

Złagodzenie przebiegu choroby można również osiągnąć, stosując domowe metody. Zaleca się:

  • kilka razy dziennie oczyszczać rany ciepłą wodą z mydłem, delikatnie usuwając przy tym skórki, ale uważając na pęcherzyki. Ich drapanie czy skubanie nie tylko stwarza ryzyko wtórnej infekcji, ale też wydłuża leczenie i może pozostawić ślady;

  • w przypadku niewielkich objawów choroby można stosować na rany maść z antybiotykiem dostępną bez recepty;

  • opcjonalne są też kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu przeznaczonego do dezynfekcji i oczyszczania ran.

Bibliografia

  1. C.H.E. Burgdorf i in., Dermatologia, Czelej, Lublin 2017.

  2. R.J.G. Rycroft i in., Dermatologia, PZWL, Warszawa 2014.

  3. A. Zalewska-Janowska, H. Błaszczyk, Choroby skóry, PZWL, Warszawa 2008.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij