Usuwanie chorego zęba
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 156863 razy

Jak długo utrzymuje się ból po wyrwaniu zęba? W jaki sposób można go uśmierzyć?

Ekstrakcja zęba to zabieg chirurgiczny, który może powodować dolegliwości bólowe. Najczęściej pojawiają się po kilku godzinach od wyrwania zęba, w momencie, kiedy przestaje działać znieczulenie. Ból można złagodzić, stosując środki dostępne bez recepty, a także odpowiednie maści i płyny do płukania jamy ustnej.

Spis treści


  1. Przyczyny bólu po wyrwaniu zęba
  2. Jak długo boli dziąsło po wyrwaniu zęba?
  3. Jak złagodzić ból po wyrwaniu zęba?
  4. Powikłania po wyrwaniu zęba

Ból po wyrwaniu zęba zazwyczaj utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. Może być miejscowy, występujący w miejscu usunięcia zęba, a także promieniować do ucha czy na całą szczękę. Do uśmierzenia bólu dobrze nadają się zimne okłady przykładane na policzku, które obkurczają naczynia krwionośne, zmniejszając ból i obrzęk.

Przyczyny bólu po wyrwaniu zęba

Po ekstrakcji zęba ból przybiera na sile z godziny na godzinę, co jest spowodowane zmniejszającym się działaniem leków znieczulających. Jego intensywność może zależeć od indywidualnego progu bólu, jednak w każdym przypadku jest on niekomfortowy i może utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków.

Ból po wyrwaniu zęba jest normalnym zjawiskiem. Pojawia się, ponieważ zostają naruszone okoliczne tkanki i nerwy. Najczęściej ból ustępuje po upływie 2–3 godzin, jednak w zależności od skomplikowania zabiegu stomatologicznego i osobniczych predyspozycji może utrzymywać się dłużej. Jeśli dodatkowo pojawia się nieprzyjemny zapach, a ból, zamiast zmniejszać się, nasila się, należy udać się do stomatologa, aby wykluczyć wystąpienie powikłań.

ZDROWE ZĘBY

PASTY DO ZĘBÓW

PASTY DO ZĘBÓW DLA DZIECI

WYBIELANIE ZĘBÓW

Przeczytaj: Usuwanie zębów mądrości. Jak przebiega ekstrakcja ósemek?

Jak długo boli dziąsło po wyrwaniu zęba?

Wyrwanie zęba często wiąże się z nacięciem dziąsła, w szczególności jeśli usuwane są tzw. ósemki. To, ile utrzymuje się ból po ekstrakcji, zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj zęba, stan dziąseł, poziom skomplikowania zabiegu czy tempo gojenia się ran. Ból pojawia się po kilku godzinach od zabiegu i przybiera na sile. Najczęściej trwa kilka dni, ale może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni.

Lokalizacja bólu bywa różna. Po ekstrakcji dolegliwości mogą się pojawić w miejscu usunięcia zęba, ale zdarza się, że promieniują do ucha czy na całą szczękę. Niekiedy towarzyszy im ból głowy. Wraz z upływem czasu staje się on coraz słabszy.

Dłużej goją się trudniej dostępne miejsca, np. po usunięciu ósemki, szczególnie dolnej. Taki proces może trwać nawet kilka tygodni, co jest spowodowane umiejscowieniem zęba. Podczas tego zabiegu stosuje się zazwyczaj dodatkowe narzędzia, które ułatwiają ekstrakcję, ale również mogą naruszać większą powierzchnię tkanek.

Dłuższy proces gojenia może występować u osób, które zażywają niektóre leki lub chorują na cukrzycę. W takim przypadku ból po zabiegu trwa dłużej. W trakcie zabiegu chirurgicznego mogą zostać naruszone pobliskie tkanki lub kości, co także wydłuża proces gojenia się.

Przeczytaj również: Poznaj domowe sposoby leczenia krwawiących dziąseł

Powiązane produkty

Jak złagodzić ból po wyrwaniu zęba?

Ból po wyrwaniu zęba można złagodzić na kilka sposobów. Należy postępować zgodnie z zaleceniami otrzymanymi od stomatologa. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, można stosować leki bez recepty, np. ibuprofen czy paracetamol. Nie poleca się zażywać leków zawierających kwas acetylosalicylowy, ponieważ powoduje on rozrzedzenie krwi i utrudnia gojenie się rany powstałej po ekstrakcji zęba.

Jeśli po wyrwaniu zęba pojawi się obrzęk, warto stosować zimne okłady na okolice policzka. Obkurczą one naczynia krwionośne oraz zmniejszają ból i obrzęk. Gotowe okłady można kupić w aptece lub wykonać je samodzielnie z fragmentów lodu zawiniętych w bawełnianą tkaninę.

Stomatolog po zabiegu może przepisać leki dostępne na receptę o działaniu przeciwbólowym, spraye zmniejszające obrzęk czy maści znieczulające. Kilka dni po ekstrakcji pomóc mogą płukanki do jamy ustnej. Mają one właściwości antybakteryjne, przyspieszające gojenie. Warto pamiętać, aby nie stosować ich od razu po zabiegu, a dopiero po kilku dniach, kiedy wytworzy się już skrzep.

Powikłania po wyrwaniu zęba

Każdy zabieg chirurgiczny grozi powikłaniami. W przypadku ekstrakcji zęba czasem występuje nasilenie dolegliwości bólowych, ból jest pulsujący, występuje nieprzyjemny zapach z ust, a także dziwny posmak. Takie objawy mogą wskazywać na pojawienie się stanu zapalnego lub suchego zębodołu. W tym przypadku ból jest bardzo silny i wymaga pilnej interwencji stomatologicznej.

Jeśli ból w miejscu usunięciu zęba pojawia się po kilku miesiącach, należy to skonsultować z lekarzem. Konieczna jest bowiem ocena loży po usuniętym zębie. W tym celu pomocne jest wykonanie diagnostyki obrazowej – RTG.

Aby zmniejszyć powikłania, należy w pierwszych dniach po wyrwaniu zęba zadbać o lekką dietę. Trzeba unikać jedzenia twardych pokarmów, które mogą podrażnić dziąsło i miejsce po zębie. Niewskazane są także pikantne posiłki oraz bardzo gorące. Dobrze natomiast sprawdzą się jogurty, zupy kremy, miękkie produkty spożywcze. Warto zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu.

Bibliografia

  1. E. Iwanicka-Grzegorek, M. Puczyłowska-Rybaczyk, Terapeutyczne i diagnostyczne zastosowanie lasera w schorzeniach jamy ustnej, „Nowa Stomatologia” 2011, nr 3, s. 128–133.

  2. K. Koerner, Chirurgia stomatologiczna w gabinetach ogólnodentystycznych, tłum. J. Kobierska-Brzoza, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2009.

  3. M. Barańska-Gachowska, Endodoncja wieku rozwojowego i dojrzałego, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij