rodzic pomaga małemu dziecku z zamkniętymi oczami i maską na twarzy podczas inhalacji z soli
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 84083 razy

Inhalacje z soli fizjologicznej oraz kuchennej – działanie, wskazania, metody

Inhalacje z soli można stosować zarówno w celach profilaktycznych, jak i leczniczych, ponieważ nie tylko oczyszczają oraz nawilżają drogi oddechowe, lecz również wspomagają zwalczanie różnorodnych objawów. Dobroczynnie działają zwłaszcza na katar, kaszel i dolegliwości ze strony gardła.

Spis treści


  1. Sól do inhalacji
  2. Metody, czyli jak robić inhalacje z soli
  3. Inhalacje z soli fizjologicznej
  4. Inhalacje z soli kuchennej

Inhalacje można wykonywać z różnych rodzajów soli, m.in. fizjologicznej, kuchennej, morskiej, emskiej czy hipertonicznej. Ważne jest jednak, aby zachować odpowiednie proporcje roztworu, przyjmować właściwe dawki preparatu i wykonywać zabiegi o wyznaczonych porach dnia.

Kup w aptece: Sól fizjologiczna dla dzieci

Sól do inhalacji

Inhalacje z soli można wykonać przy użyciu soli izotonicznych (roztwór o stężeniu 0,9%) oraz hipertonicznych (roztwór o stężeniu większym niż 0,9%). W celu nawilżenia i oczyszczenia dróg oddechowych, a także wspomagania leczenia łagodnych stanów zapalnych gardła, oskrzeli czy płuc stosuje się sól o charakterze izotonicznym, czyli sól fizjologiczną, jednak aby zwalczyć uciążliwe problemy z odkrztuszaniem oraz zalegającą wydzieliną, zaleca się inhalacje roztworem hipertonicznym, powodującym jej rozrzedzenie oraz upłynnienie, co następnie ułatwia pozbycie się jej z dróg oddechowych.

Sól emska do inhalacji występuje w postaci mieszanki białego proszku z różnych składników aktywnych, w skład którego wchodzą siarczan sodu, chlorek sodu i magnezu oraz węglan sodowy. Zarówno ona, jak i sole izotoniczne oraz hipotoniczne są bezpieczne dla dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży, jednak należy pamiętać, aby wziewanie nie trwało dłużej niż 5 minut. Sól morska do inhalacji może być wykorzystywana także w leczeniu niemowląt.

Ze względu na delikatność błon śluzowych u najmłodszych użytkowników zaleca się inhalację roztworami o maksymalnym stężeniu 2,2–3%. Gotowe do użycia ampułki z solą morską do inhalacji można nabyć w aptekach lub samodzielnie przyrządzić roztwór.

Przeczytaj również: Sól hipertoniczna czy izotoniczna - co na katar u dziecka?

Metody, czyli jak robić inhalacje z soli

Inhalacje z soli można wykonać za pomocą nebulizatora bądź domowym sposobem, czyli tzw. parówką. Wybór metody bywa uzależniony m.in. od tego, czy do zabiegu będzie używana ampułka z gotowym roztworem czy własnoręcznie sporządzona mieszanka soli z wodą w odpowiednich proporcjach.

Istotą zabiegu, jakim jest parówka, jest swobodne wdychanie ulatniającej się z naczynia pary wodnej bądź oddychanie z pogłębioną fazą wdechu przez usta i nos jednocześnie. To metoda, która daje możliwość uzyskania dowolnego stężenia chlorku sodu, jednak nie należy nadużywać tej substancji, gdyż może ona niekorzystnie wpływać na kondycję błon śluzowych, prowadząc do ich podrażnienia i nasilenia nieprzyjemnych dolegliwości związanych z chorobą dróg oddechowych. Dlatego w ramach bezpieczeństwa należy stosować gotowe do użycia ampułki w aptekach, które dostępne są w różnych, lecz optymalnych dla zdrowia stężeniach NaCl:

  • od 0,9% w przypadku soli fizjologicznej

  • poprzez 2,2–3% dla soli morskiej

  • do nawet 6% w przypadku niektórych soli hipertonicznych.

Przed użyciem soli o wyższej zawartości substancji czynnej najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Nie należy również stosować inhalacji solą przy wrażliwości organizmu na chlorek sodu oraz inne składniki i minerały zawarte w roztworach.

Przeczytaj również: Z czego można i jak wykonać inhalacje na katar u dzieci?

Powiązane produkty

Inhalacje z soli fizjologicznej

Inhalacja z soli fizjologicznej nawilża i oczyszcza drogi oddechowe, a także wspomaga usuwanie gęstej wydzieliny poprzez jej rozrzedzenie. To bezpieczna metoda uzupełniająca leczenie infekcji górnych dróg oddechowych u osób w każdym wieku. A jak zrobić inhalacje z soli fizjologicznej? W tym celu można skorzystać m.in. z gotowych płynnych roztworów dostępnych w wygodnych do użycia opakowaniach kupionych w aptece. Każda ampułka jest jałowa i jednorazowa. Mogą być one stosowane zarówno przy pomocy inhalatora pneumatycznego, jak i ultradźwiękowego.

Sprawdź ofertę: Inhalator dla dzieci i dorosłych

Inhalacje z soli fizjologicznej nie wymagają specjalnego przygotowania, ponieważ wystarczy wlać zawartość ampułki do inhalatora lub nebulizatora, po czym postępować zgodnie z instrukcją urządzenia. Jej proporcje zawsze są podane przez producenta na opakowaniu, co ułatwia dobranie odpowiedniej dla własnych potrzeb ilości soli. Najczęściej pojemność ampułki wynosi 5 ml. Jest to zwykle jednorazowa właściwa do podania dawka roztworu. Inhalację z soli fizjologicznej można przeprowadzać nawet 2–3 razy dziennie.

Inhalacje z soli kuchennej

Inhalacja z soli kuchennej jest łatwa do przygotowania w domowych warunkach. Wystarczy na 1 litr wrzątku wsypać 1 łyżkę soli kuchennej. Proporcje można zmieniać, jednak nie należy dodawać zbyt dużo soli, ponieważ może ona działać drażniąco na śluzówkę nosa czy gardła. Najwygodniej umieścić płyn w misce, pochylić się nad nią, nakrywając głowę ręcznikiem i wdychać wydobywającą się parę wodną przez około 10 minut. Przy większych stężeniach roztworu należy proporcjonalnie skrócić czas spędzony na wdychaniu pary. Zabiegi można przeprowadzać 1–2 razy dziennie.

Często pojawia się pytanie, czy inhalacje z soli można robić na noc. Inhalacji nie należy wykonywać na noc ani podczas snu. Przeciwwskazana jest też bezpośrednio po posiłku. Dodatkowo palacze nie powinni palić co najmniej pół godziny przed i dwie godziny po inhalacji, ponieważ dym papierosowy może zwiększyć podrażnienia błon śluzowych.

Warto wiedzieć: Inhalacje u dziecka - jak je robić, o czym pamiętać?

Bibliografia

  1. T. Cieniawa i in., Inhalacje, PZWL, Warszawa 1981.

  2. M. Grabicki, H. Batura-Gabryel, Zastosowanie aerozoli w terapii chorób układu oddechowego, „Przewodnik Lekarski” 2008, nr 2.

  3. W. Kasprzak, A. Mańkowska, Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, PZWL, Warszawa 2010.

  4. I. Nieumywakin, Sól, lecznicze właściwości, Vital, Białystok 2013.

  5. A. Sybilski, Nebulizacja w pytaniach i odpowiedziach, „Terapia” 2015, nr 6.

  6. O. Wronikowska, B. Budzyńska B., Inhalacja i nebulizacja – zasady, rodzaje i bezpieczeństwo terapii, „Aptekarz Polski” 2019, nr 3.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij