Chłopiec trzymający inhalator dłoni i przeprowadza inhalacja. Za chłopcem stoi dziewczynka.
Mama i dziecko Katarzyna Banaszczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2008 razy

Inhalacje u dziecka – jak je robić, o czym pamiętać?

Inhalacje to powszechny sposób leczenia schorzeń układu oddechowego, bardzo często zalecany przez lekarzy rodzinnych oraz pediatrów. W jakich chorobach stosuje się inhalacje? Jak prawidłowo je wykonywać? Czy inhalacje na mokry kaszel u dziecka to dobry pomysł? Dowiedzmy się więcej na ten temat. 

Spis treści:


  1. Inhalacje u dziecka – kiedy warto je zastosować?
  2. Rodzaje inhalatorów
  3. Inhalator a nebulizator dla dzieci – czy to to samo?
  4. Jaki inhalator wybrać?
  5. Jak prawidłowo robić inhalacje u dzieci?

Inhalacje u dziecka – kiedy warto je zastosować? 

Inhalacje nazywane są także terapią wziewną – celem inhalacji jest dostarczenie substancji leczniczej bezpośrednio do miejsca docelowego jej działania, czyli do dróg oddechowych. Taki sposób podania leku pozwala na ominięcie przewodu pokarmowego (w przeciwieństwie do formy doustnej) i jego działanie w wybranym przez nas miejscu. Inhalacje stosuje się powszechnie w przebiegu infekcji układu oddechowego – na przykład w zapaleniu oskrzeli, czy podgłośniowym zapaleniu krtani (tak zwane inhalacje na chrypkę u dziecka).

Należy także pamiętać, że inhalatory są wykorzystywanie w terapii chorób przewlekłych – takich jak astma oskrzelowa, czy mukowiscydoza. Stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej pozwala na nawilżenie dróg oddechowych w trakcie infekcji, co zmniejsza nasilenie objawów chorobowych i pozwala na poprawę komfortu dziecka. Z kolei inhalacje stosowane na gęsty katar u dziecka pozwalają na rozrzedzenie wydzieliny oraz ułatwiają oczyszczenie nosa, a tym samym oddychanie. 

Sprawdź ofertę: Sól fizjologicznej dla dzieci

Rodzaje inhalatorów 

Na rynku dostępnych jest kilka typów inhalatorów. Należy tutaj wymienić przede wszystkim: 

  • inhalatory pneumatyczne do pracy ciągłej – są to jedne z najpopularniejszych inhalatorów, są ogólnodostępne, charakteryzują się elektrycznym zasilaniem. Takie urządzenie składa się typowo z kompresora, drenu (potocznie nazywanego wężykiem) oraz z nebulizatora z ustnikiem i maseczki;  

  • inhalatory ultradźwiękowe – jak podaje literatura medyczna, inhalatory te mają tendencję do rozrywania cieczy, co niestety powoduje uszkadzanie leków, dlatego nie zawsze ten rodzaj urządzenia się sprawdzi;  

  • inhalatory siateczkowe – inhalacje z ich wykorzystaniem trwają zdecydowanie krócej niż przy użyciu inhalatorów pneumatycznych; są bardziej wydajne, ale niestety dość drogie. Takie inhalatory sprawdzą się szczególnie u dzieci, które nie współpracują podczas inhalowania. 

Powiązane produkty

Inhalator a nebulizator dla dzieci – czy to to samo? 

Często słowa inhalator i nebulizator używane są zamiennie, jednak nie są to synonimy. Inhalator to pojęcie znacznie szersze niż nebulizator. Nebulizacja to proces, w wyniku którego dochodzi do rozbijania płynnego leku (w formie roztworu) do cząstek aerozolu, wędrujących do dróg oddechowych.

Można powiedzieć, że nebulizacja to pewien rodzaj inhalacji, w którym dzięki rozbijaniu leku na małe cząstki możemy dotrzeć do miejsca, w którym lek powinien działać. Nebulizatory zaliczamy oczywiście do grupy inhalatorów, jednak inhalator (jak już wspomniano) jest pojęciem szerszym, ponieważ do grupy te włączyć należy też inhalatory proszkowe (często mające formę dysku) – w ich przypadku lek w formie proszku ulega wciąganiu do dróg oddechowych z wykorzystaniem siły wdechu.  

Przeczytaj: Nebulizator czy inhalatotr co kupić?

Jaki inhalator wybrać? 

Zgodnie z zaleceniami pediatrycznymi u dzieci do 3 roku życia powinno się wybierać inhalatory zaopatrzone w maskę, która będzie odpowiednio dopasowana pod względem wielkości do twarzy dziecka (taka maska powinna obejmować usta i nos). Należy tutaj podkreślić, że maska nie powinna zawierać otworów bocznych (dochodzi poprzez nie do dużych strat podawanego preparatu; maska z otworami wykorzystywana jest do tlenoterapii, nie zaś do nebulizacji u dzieci). U dzieci powyżej 3 roku życia można już stosować inhalatory z wykorzystaniem ustnika. Zależność ta (maska, a ustnik) wynikają z tego, że dzieci młodsze nie chcą za bardzo współpracować i użycie ustnika może być w tej sytuacji bardzo trudne.  

Kup w aptece: Inhalatory dla dzieci

Jak prawidłowo robić inhalacje u dzieci? 

W tym miejscu wreszcie przechodzimy do sedna artykułu. Mamy już wybrany inhalator oraz otrzymaliśmy od lekarza receptę wraz z zaleceniami, co do inhalowania. Jak używać inhalatora? Zacznijmy od początku. Leki zapisane przez lekarza należy wlać do komory inhalacyjnej. Następnie należy uruchomić inhalator i rozpocząć cały proces.
Warto pamiętać, by unikać stosowania tak zwanych smoczków do inhalacji – sprawiają, że dziecko zamiast wdychać podawaną substancję to połyka ją, przez co lek nie trafia do dróg oddechowych.
Najlepiej jest, jeśli w czasie inhalacji dziecko będzie spokojne, choć mamy świadomość, że może to być trudne do osiągnięcia. Taki stan jednak znacznie ułatwia proces nebulizacji i sprawia, że mamy mniej strat w ilości podawanego preparatu. Jeżeli dziecko korzysta z nebulizatora z ustnikiem, to należy je poinstruować, aby trzymało ustnik między zębami oraz obowiązkowo oddychało przez usta, a nie przez nos. 

Warto przeczytać: Jak nauczyć dziecko dmuchać nos? 

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że po każdej inhalacji z wykorzystaniem sterydu (na przykład powszechnie używanego budezonidu) należy wypłukać jamę ustną i umyć twarz dziecka. Wynika to z faktu, że steryd może podrażniać skórę i błonę śluzową jamy ustnej, a także sprzyjać pojawianiu się infekcji grzybiczych w obrębie śluzówki.  

Na koniec pamiętajmy o odpowiednim oczyszczeniu nebulizatora (zgodnie z zaleceniami, znajdującymi się na instrukcji obsługi). Dzięki temu nasze urządzenie będzie działać poprawnie, a co za tym idzie, będzie skuteczniejsze w zwalczaniu objawów chorobowych. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania inhalatorów, to zdecydowanie warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem rodzinnym lub pediatrą. Z pomocą może przyjść także farmaceuta.  

Bibliografia

Mazurska H. (2018), Inhalacje – prawidłowe wykonanie, instrukcje dla lekarzy i rodziców, na podstawie wystąpienia pt. Zasady i technika podawania leków wziewnie, wygłoszonego w ramach Wiosennych Spotkań Pediatrycznych. 

Sybilski A. J. (2015), Nebulizacja praktyczna w pytaniach i odpowiedziach, Terapia, nr 6, z. 2.  


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij