Mała dziewczynka wydmuchuje nos w chusteczkę
Mama i dziecko Roksana Krysa
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 11652 razy

Jak nauczyć dziecko dmuchać nos?

Mogłoby się wydawać, że tak banalna czynność, jak wydmuchiwanie nosa, nikomu nie powinna sprawiać trudności i nie wymaga żadnej specjalnej nauki. Tymczasem dla dzieci jest to naprawdę trudne! Niejednokrotnie męczą się z katarem, zawartość noska zwisa do samej szyi, ale jedyne, co potrafią, to wytrzeć ją chusteczką. Jak nauczyć dziecko smarkać? 

Spis treści:


  1. Kiedy nauczyć dziecko wydmuchiwania nosa?
  2. Jak nauczyć dziecko dmuchać nos?
  3. Wodnisty katar u dziecka – sposoby
  4. Jak nauczyć dziecko smarkać? Przydatne akcesoria

Kiedy nauczyć dziecko wydmuchiwania nosa? 

Nie ma żadnej granicy wiekowej, która wskazuje na odpowiedni czas do nauki smarkania. Katar u dziecka może się pojawić w wieku niemowlęcym, jest też dość typowy, jeśli chodzi o przedszkolaki. O ile jednak w pierwszych miesiącach życia naturalnym jest oczyszczanie maluszkowi nosa z pomocą aspiratora, tak trudno wyobrazić sobie używania takiego sprzętu przy kilkuletnim dziecku, np. poza domem. Można więc założyć, że pierwsze próby nauki wydmuchiwania nosa warto zacząć, kiedy dziecko skończy około 1,5 życia, samodzielnie chodzi i powoli poznaje świat na własnych zasadach. Dziecko powinno umieć dmuchać nos z chwilą pójścia do przedszkola, co zresztą bywa wymogiem w niektórych placówkach.  

Wiadomo jednak, jak to jest ze wszelkimi „powinno…” w kontekście dzieci. Każdy maluch rozwija się w innym tempie, ale pewne jest to, że im wcześniej podejmie się próby nabycia pewnym umiejętności, tym lepiej. Przyjmuje się więc, że dwulatek jest już wystarczająco duży, by samodzielnie wydmuchiwać nos. A czy umie to robić? Zależy, jak został nauczony! 

Przeczytaj: Katar i kaszel u niemowlaka, jak radzić sobie z przeziębieniem u dziecka?

Jak nauczyć dziecko dmuchać nos? 

Przyłożenie chusteczki do nosa i mówienie „dmuchaj” – brzmi logicznie, ale dla dorosłego! Dziecko taki komunikat może zrozumieć jako dmuchanie ustami, co jest dla niego naturalne i łatwe do zrobienia. Ale dmuchanie nosem, przy zamkniętej buzi może być problematyczne, ponieważ maluch nie ma opanowanej takiej umiejętności, nie jest dla niego oczywista, ponieważ prawdopodobnie nigdy wcześniej nie musiał tego robić, do tej pory nie była mu potrzebna. Dlatego też warto najpierw znaleźć sposoby na jej opanowanie, a dopiero potem zmienić ją w praktyczne działanie, które przyczyni się do tego, że maluch będzie bardziej samodzielny i niezależny. Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos? 

Sprawdź oferty: Gruszki do odciągania kataru u dzieci, aspiratory do kataru u dziecka

Nauka przez zabawę 

Nabywanie umiejętności samoobsługowych może się odbywać podczas innych zajęć, niekoniecznie związanych z przeznaczeniem i intencją danej czynności. Idealną okazją do nauki dmuchania nosa może być np. spacer czy wycieczka, podczas których można nazbierać dmuchawców, w które dzieci tak chętnie dmuchają, ale ustami. A tymczasem warto zachęcić malucha do prób zdmuchnięcia dmuchawca nosem! Wówczas zobaczy, jaka siła drzemie w jego nosku. A przecież to to samo, co dmuchanie w chusteczkę! Można się również pobawić w domu. Dzieci uwielbiają zdmuchiwanie świeczek, ale zamiast robić to ustami, mogą próbować nosem. Warto mówić dziecku, że na tym samym polega wydmuchiwanie kataru.

Sprawdź oferty: Krople, żele i spraye do nosa dla dzieci

Stymulowanie nosa 

Podczas kataru warto podsuwać dziecku pod nosek różne zapachy, np. przyprawy, olejki eteryczne czy perfumy. Wiadomo, że maluch może mieć problem z wyczuciem różnych aromatów. I właśnie to może zachęcić do tego, żeby wyczyścić nos! Samo wytarcie kataru nie wystarczy, a solidne wydmuchanie noska sprawi, że poczuje wszystkie wspaniałe zapachy! Może warto stworzyć dla niego jakąś specjalną, ulubioną kompozycję, co może stanowić dodatkową zachętę.  

Przykład idzie z góry! 

Dziecko uczy się przez obserwację dorosłych. Żadna nauka nie będzie dla niego tak dobra, jak po prostu pokazanie, jak się wydmuchuje nos i jakie to przynosi efekty. Ale żeby było to dla dziecka interesujące i co najważniejsze, przekonujące, warto odegrać scenkę, np. próbując coś powąchać i nie czuć zapachu, a następnie pokazać, jaką ulgę przynosi czysty nos. Można również pokazać dziecku zawartość chusteczki, aby się przekonało, co zatyka jego nosek i ile „skarbów” się w nim kryje. Być może taki obrazowy przekaz sprawi, że chętnie zacznie wydmuchiwać nos, żeby tylko „tego czegoś” w nim nie było. 

Powiązane produkty

Wodnisty katar u dziecka – sposoby 

Jedną z najbardziej uciążliwych, a jednocześnie najbardziej powszechnych dolegliwości, jest wodnisty katar. Cały jego „urok” polega na tym, że może i nie zatyka nosa i nie uniemożliwia oddychania, ale za to sączy się i spływa, najczęściej do ust. A co robi maluch? No cóż – zamiast wytrzeć, zlizuje wydzielinę. Nie trzeba mówić, jakim złym jest to nawykiem! 

Wiadomo jednak, że wodnisty katar wymaga specjalnego traktowania. Nie można go odciągać, ponieważ ze względu na to, że jest rzadki, łatwo może dość do uszkodzenia błon śluzowych, a w efekcie do powstawania ran i bólu. Odciąga się wyłącznie gęsty katar, w który – można powiedzieć – łatwo trafić aspiratorem. Wodnisty katar u dziecka – jak i u dorosłego – należy albo wycierać, albo, co najlepsze, wydmuchiwać.  

A jak wydmuchiwać wodnisty katar u dziecka? Co ciekawsze, jest to prostsze niż w przypadku gęstego kataru i zdecydowanie szybciej można odczuć ulgę. Sposoby na to, jak nauczyć dziecko smarkać w przypadku tego rodzaju kataru są dokładnie takie same, jak przy gęstym katarze – przez zabawę, stymulację zapachową, czy po prostu pokazując na przykładzie, jakie to przynosi doskonałe efekty.

Przeczytaj: Zatkany nos u dziecka – sprawdzone sposoby

Jak nauczyć dziecko smarkać? Przydatne akcesoria 

Aby zachęcić dziecko do wydmuchiwania nosa, warto również zaopatrzyć się w odpowiednie gadżety, np. kolorowe chusteczki higieniczne, z ciekawymi dla dziecka obrazkami. Także sól fizjologiczna, czy roztwór soli morskiej mogą być przydatne dla rozrzedzenia wydzieliny. Jeśli dziecko ma gęsty katar, którego niełatwo się pozbyć nawet dmuchając z wysiłkiem, łatwo może się zniechęcić.  

Wydmuchiwanie nosa nie jest prostą czynnością, więc bardzo ważne jest wsparcie dziecka, chwalenie go i dopingowanie go po każdym postępie. Trening czyni mistrza, a opanowanie tej czynności jest o tyle ważne, że pozwoli uniknąć rozwijania się infekcji (co często zdarza się, kiedy katar jest wciągany i połykany przez dziecko, przez co organizm jest zaflegmiony), a przede wszystkim pomoże wyrobić dobre nawyki higieniczne. 

Ważna jest również nauka odpowiedniej higieny – należy uświadomić dziecko, że po wydmuchaniu nosa należy przetrzeć przestrzeń pod nim, wyrzucić zużytą chusteczkę oraz umyć ręce.  

Bibliografia

Nazaruk S., Klim-Klimaszewska A., Tokarewicz E., Koncepcja Marii Montessori a rozwój umiejętności samoobsługowych dzieci w wieku przedszkolnym, [w:] Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna, Vol. 6 2 (12)/2018 str. 257–269,

Ziuzia L., Dobrzyński P., Nieżyt nosa u dzieci, [w:] Polski Przegląd Otolaryngologiczny, t.8, 2019, Str. 72-84.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij