Mama pomaga małej dziewczynce wydmuchać nos
Mama i dziecko Matylda Forszpaniak
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 51054 razy

Zatkany nos u dziecka – sprawdzone sposoby

Pierwszym objawem rozpoczynającej się infekcji jest bardzo często katar i zatkany nos. Niepokoi on szczególnie rodziców. Zatkany nos u dziecka, także bez kataru, może objawiać się oddychaniem przez usta i skutkować niechęcią do jedzenia, czy problemami ze snem. Co może powodować zatkany nos u dziecka? Czy istnieją domowe sposoby na zatkany nos u dziecka, szczególnie w nocy? 

Spis treści:


  1. Przyczyny zatkanego nosa u dziecka
  2. Sposoby na katar u dziecka
  3. Jak odetkać dziecku nos? Sprawdzone metody
  4. Leki na zatkany nos u dziecka

Przyczyny zatkanego nosa u dziecka 

Zatkany nos u dziecka najczęściej ma swoją przyczynę w jamach nosowych lub w części nosowej gardła.  

Wśród najczęstszych przyczyn niedrożności nosa można wymienić: 

  • infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, powszechnie zwane przeziębieniem, 

  • alergie, występujące często wraz z: 

    • przerostem migdałka gardłowego,  

    • przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok, 

  • mechaniczne zaburzenia przepływu powietrza przez jamę nosową, takie jak:  

    • skrzywienie przegrody nosa,  

    • przerost migdałka. 

W celu poznania i wyjaśnienia przyczyn stale zatkanego nosa u dziecka, lekarz może zadać pytania o początek niedrożności.  Czy występuje ono od urodzenia dziecka? Jeśli tak jest, może być wymagana diagnostyka, związana z podejrzeniem wad wrodzonych twarzoczaszki. 

Obrzęk błony śluzowej, obserwowalny już od etapu niemowlęcego, połączony z nasilaniem się objawów wraz z wiekiem dziecka, może wskazywać na alergię, nietolerancję pokarmową, refluks żołądkowo-przełykowy lub nawet wrodzoną niedoczynność tarczycy

Za to jednostronny, przewlekły wyciek ropnej wydzieliny, wymaga sprawdzenia, czy w jamie nosowej nie ma ciała obcego.  

Aby diagnoza była prawidłowa, a dobrane leczenie skuteczne, najlepiej udać się do lekarza rodzinnego i dokładnie opisać stan zdrowia dziecka, wraz z udzieleniem szczerych odpowiedzi na pytania lekarza. 

Przeczytaj: Katar i kaszel u niemowlaka, jak radzić sobie z przeziębieniem u dziecka?

Sposoby na katar u dziecka 

Odpowiedzi na pytanie: „Co na zatkany nos u dziecka?” jest wiele. Często z początkiem rozwoju niedrożności nosa, stosuje się domowe sposoby. Rodzic powinien zadbać o to, aby dziecku oddychało się lepiej, co zmniejszy inne dolegliwości, jak zaburzenia snu lub niechęć do jedzenia. 

Należy usuwać zalegającą wydzielinę, by ułatwić dziecku oddychanie. Zakraplanie nosa solą fizjologiczną znacznie ułatwi tę czynność i rozrzedzi wydzielinę, znajdującą się w jamie nosowej.  

Dodatkowo można postarać się o odpowiednią, nie za wysoką temperaturę w pomieszczeniach oraz prawidłową cyrkulację powietrza – wszystko w celu zmniejszenia ilości unoszących się w nim drobnoustrojów. Niska temperatura obkurcza też naczynia krwionośne błony śluzowej nosa i zmniejsza uczucie jego zatkania. 

Warto również rozważyć umieszczenie nawilżacza powietrza w pokoju dziecka, co zapobiega wysychaniu błon śluzowych. Do nawilżacza można dodać kilka kropel olejku eterycznego, z zachowaniem ostrożności w kwestii reakcji alergicznych na takie produkty.

Sprawdź oferty: Krople, żele i spraye do nosa dla dzieci

Powiązane produkty

Jak odetkać dziecku nos? Sprawdzone metody 

W momencie zalegania wydzieliny w nosie małego pacjenta, należy ją usunąć poprzez wydmuchiwanie nosa lub – jeśli dziecko jest za małe – poprzez odsysanie. 

Służą do tego różne przyrządy, a najprostszym z nich jest klasyczna gruszka, regulowana siłą rodzica. Jest tania, prosta w użyciu i bezpieczna, jednakże nie zawsze w 100% wydajna w usuwaniu zalegającej wydzieliny.  

Jeśli chcemy wybrać inną formę, ale również przystępną cenowo, możemy zdecydować się na ręczne aspiratory, w których to rodzic poprzez przewód zasysa powietrze, po uprzednim umieszczeniu końcówki w nosie dziecka.  

Inną opcją, nieco droższą są aspiratory elektryczne, działające na tej samej zasadzie, jednakże zasysanie zachodzi mechanicznie. 

Jeśli wydzielina jest zbyt gęsta, można spróbować ją rozrzedzić poprzez częste aplikacje roztworu soli fizjologicznej.  

Inhalacje lub nebulizacje na zatkany nos u dziecka również są często praktykowaną metodą. Warto tutaj stosować preparaty zawierające olejki eteryczne, szczególnie olejek eukaliptusowy. Innym wartym uwagi składnikiem kropli nawilżających jest kwas hialuronowy, łagodzący podrażnienia.  

Sprawdź ofertę: Tabletki na katar dla dzieci

Leki na zatkany nos u dziecka 

Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą terapię dla dziecka zawsze zapewnia wizyta u lekarza i dobranie lekarstw indywidualnie do potrzeb na podstawie wywiadu oraz badań. Bardzo często katar nie wymaga przepisywania leków, ponieważ z czasem sam ustępuje. 

Przy alergii lekarz może zalecić płukanie fizjologicznym roztworem soli i używanie leków przeciwhistaminowych, na przykład w postaci aerozolu donosowego. Stosuje się również glikokortykosteroidy, które – co wiemy na podstawie licznych badań – przy prawidłowym aplikowaniu, hamują wszystkie objawy przewlekłego alergicznego nieżytu nosa. 

Warto przeczytać: Jak nauczyć dziecko dmuchać nos?

W postaci aerozolu można także spotkać alfa-mimetyki, powodujące zwężenie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, co skutkuje zmniejszeniem powstawania wydzieliny w nosie. W przypadku tych preparatów ważne jest, by stosować się do zaleceń lekarza. 

W momencie stwierdzenia bakteryjnego podłoża infekcji nosa, może zostać przepisana antybiotykoterapia. Nie ma jednak podstaw do jej stosowania przy wirusowym zapaleniu nosa. 

W sytuacji, gdy przyczyna stanu zdrowia dziecka jest nieznana, czyli ma miejsce niealergiczny i nieinfekcyjny nieżyt nosa, zaleca się płukanie go roztworem soli.

Bibliografia

Bartkowiak-Emeryk M., Bodajko-Grochowska A., Emeryk A., Przewlekły katar u dzieci – plan postępowania, https://podyplomie.pl/pediatria/21734,przewlekly-katar-u-dzieci-plan-postepowania [dostęp: 14.10.22],
Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Krenke K., Mazurek H., Bieńkowski P., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ. Lekarz POZ, 2(4), 305-321.

 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij