Ampułki z lekiem
Mama i dziecko Mariola Kolary
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 37149 razy

Sól hipertoniczna czy izotoniczna – co na katar u dziecka?

Katar to bardzo częsta dolegliwość, zwłaszcza wśród dzieci. Może być spowodowany przez wiele czynników, w tym alergie, przeziębienie, czy grypę. Chociaż katar zwykle nie jest poważny, może przeszkadzać i być uciążliwy. Na szczęście istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić objawy kataru u swojej pociechy. 

Spis treści:


  1. Sól hipertoniczna, izotoniczna, hipotoniczna – różnice
  2. Jak zrobić hipertoniczny roztwór soli?
  3. Sól izotoniczna na katar – właściwości
  4. Jak łagodzić objawy kataru u dzieci?
  5. Podsumowanie

Sól hipertoniczna, izotoniczna, hipotoniczna – różnice 

Roztwory soli hipertoniczne, izotoniczne i hipotoniczne mają różny wpływ na organizm człowieka. Roztwór hipertoniczny ma wyższe stężenie soli niż komórki w organizmie. To sprawia, że komórka się kurczy, ponieważ woda przemieszcza się z niej, aby zrównoważyć stężenie soli. Izotoniczny roztwór soli ma takie samo jej stężenie jak komórki w organizmie. Nie powoduje to żadnych zmian w komórce, ponieważ stężenia wody i soli są równoważne. Roztwór hipotoniczny ma niższe stężenie soli niż komórki w organizmie. Powoduje to pęcznienie komórki, ponieważ woda przemieszcza się w kierunku wnętrza komórki, aby zrównoważyć stężenie soli.  

Sprawdź oferty: Krople, żele i spraye do nosa dla dzieci

Sól hipertoniczna na katar — jak działa? 

Hipertoniczny roztwór soli może być stosowany do łagodzenia objawów kataru. Sól hipertoniczna do nosa pomaga zmniejszyć stan zapalny i obrzęk w przewodach nosowych. Pomaga również rozrzedzić śluz, ułatwiając jego wydalenie z nosa. Roztwory soli hipertonicznej są dostępne bez recepty lub mogą być zrobione samodzielnie w domu. 

Przeczytaj: Katar i kaszel u niemowlaka, jak leczyć przeziębienie u małego dziecka?

Jak zrobić hipertoniczny roztwór soli? 

Hipertoniczny roztwór soli to rodzaj roztworu, który ma wyższe stężenie soli niż komórki organizmu. Ten rodzaj substancji jest stosowany w różnych procedurach medycznych, w tym w oczyszczaniu ran i leczeniu odwodnienia. Jest również polecany w zwalczaniu kataru. Sól hipertoniczna dla dzieci jest preparatem bezpiecznym i niepodrażniającym.  

Hipertoniczny roztwór soli powstaje poprzez rozpuszczenie soli w wodzie o stężeniu wyższym niż ta w komórkach organizmu. Powoduje to napływ wody do komórek, co prowadzi do ich obkurczenia.  

Aby zrobić hipertoniczny roztwór soli, będziemy potrzebować: 

  • 1 filiżankę (240 ml) wody destylowanej, 

  • 1 łyżeczkę (5 g) soli kuchennej, 

  • 1 łyżkę stołową (15 ml) nadtlenku wodoru (woda utleniona), 

  • Czysty pojemnik z pokrywką lub korkiem. 

Aby przygotować sól hipertoniczną, w pierwszej kolejności należy zagotować wodę destylowaną w celu jej wysterylizowania. Następnie do zagotowanej wody destylowanej dodajemy sól i mieszamy, aż całkowicie się rozpuści. Do tak powstałej mieszaniny dodajemy nadtlenek wodoru i ponownie mieszamy, gotując jeszcze przez około 3-5 minut. Po ostygnięciu przelewamy roztwór do pojemnika i szczelnie zamykamy. Możemy go przelać również do buteleczki z atomizerem, który ułatwi wprowadzenie roztworu do nosa. Butelkę taką można kupić w drogerii lub aptece. Roztwór ten należy przechowywać w temperaturze pokojowej nie dłużej niż 3 dni – po tym czasie należy wykonać nowy (choć warto wiedzieć, że zaleca się przygotowywanie codziennie nowego roztworu).  

Warto wiedzieć: Odciąganie kataru u niemowlaka, jak to zrobić?

Roztwór taki można użyć również do wdychania. Sól hipertoniczna do inhalacji jest skutecznym środkiem w walce z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Jest to środek naturalny, dlatego stosowanie go nie ma na ogół przeciwwskazań i jest bezpieczne. Sól taka działa poprzez rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w przestrzeniach płucnych, co również łagodzi kaszel, a także poprawia ogólną wentylację organizmu. Sól fizjologiczna hipertoniczna zmiękcza także drobiny pyłkowe i inne zanieczyszczenia atmosferyczne.

Sprawdź ofertę: Saszetki na ból głowy i gorączke

Powiązane produkty

Sól izotoniczna na katar – właściwości 

Sól izotoniczna może być stosowana u dzieci od 6. miesiąca życia, a nawet wcześniej, jeśli potrzebna będzie natychmiastowa pomoc. Nawilża i oczyszcza delikatne błony nosa, zapobiegając wysuszeniu. Regularnie stosowane izotoniczne spraye solne pomagają zapobiegać przeziębieniom i innym infekcjom górnych dróg oddechowych (w tym alergiom).

Przeczytaj: Zatkany nos u dziecka – sprawdzone sposoby

Jak łagodzić objawy kataru u dzieci? 

Katar to częsty problem, zwłaszcza u dzieci. Głównym objawem jest wodnista wydzielina z nosa, której może towarzyszyć kichanie i swędzenie. Istnieje kilka prostych środków domowych, które mogą pomóc złagodzić objawy kataru

Podstawowym i najbardziej bezpiecznym środkiem na katar dla dzieci jest sól morska hipertoniczna, którą kupimy w każdej aptece – najczęściej w formie aerozolu. Zmniejsza ona obrzęk śluzówki nosa, rozrzedza gęstą wydzielinę i ułatwia dziecku oddychanie. 

Kolejnym pomocnym środkiem na katar jest sól fizjologiczna do inhalacji, która rozrzedza śluz i zmniejsza przekrwienie błon śluzowych.  

Bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jest nawilżacz powietrza. Podczas ogrzewania mieszkania, powietrze staje się suche, co utrudnia leczenie kataru. Jest on trudny do wydmuchania, dlatego zaleca się nawilżać powietrze w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko. Można zakupić nawilżacz elektryczny lub powiesić na grzejnikach nawilżacze, do których wlewamy wodę. Powietrze nawilżą również powieszone na grzejnikach mokre ręczniki.  

W okresie przeziębienia i kataru bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego zadbajmy o to, aby dziecko piło dużo wody.  

Dla dzieci powyżej 3. roku życia ulgę w katarze przyniesie także maść majerankowa, którą aplikujemy pod nosem. Wartym uwagi rozwiązaniem są również plastry naklejane na ubranie, np. AROMACTIV, które udrażniają zapchany nosek.  

Powyższe środki powinny pomóc w uciążliwym katarze. Jeśli jednak objawy nie ustąpią po 7 dniach, albo katar się nasila, warto wówczas skonsultować się z lekarzem. Może on zalecić stosowanie środków obkurczających. Wiele leków jest dostępnych bez recepty, warto jednak pamiętać, by ich podanie skonsultować z lekarzem.

Przeczytaj: Spraye na katar dla dzieci

Podsumowanie 

Katar u dzieci może być uciążliwy zarówno dla maluszka, jak i dla jego rodziców. Dlatego warto znać proste i skuteczne metody, które łagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Warto sięgnąć po preparaty naturalne, jak sól morska hipertoniczna, hipotoniczna, czy izotoniczna. W domu możemy zamontować również nawilżacz powietrza, który ułatwi dziecku oddychanie i usuwanie zalegającej wydzieliny z nosa.  

Bibliografia

Trapani G., 2019, Encyklopedia zdrowia dziecka. Od narodzin do okresu dojrzewania, Wyd. Jedność. Hipertoniczne roztwory soli w terapii chorób dróg oddechowych. Praca Przeglądowa,

Rapiejko P., Lipiec A., 2011, Płukanie czy nawilżanie?, Alergoprofil, nr 7(1), s. 5-9. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij