Młoda kobieta z katarem lub COVID. Kobieta owinięta kocem trzyma chusteczkę przy nosie
Koronawirus Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 34777 razy

Kiedy katar świadczy o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2?

Podczas pierwszych fal pandemii koronawirusa nie było mowy o katarze jako objawie tej choroby. Wraz z mutacją wirusa wzrosła też liczba symptomów, które mogą świadczyć o zakażeniu. Jest wśród nich katar i inne objawy przeziębienia.

Spis treści


  1. Katar a COVID – jakie są różnice?
  2. Katar i katar sienny a szczepienie na COVID. Czy można się szczepić podczas infekcji?
  3. Jak odróżnić COVID od przeziębienia?

Ze względu na to, że katar jest jednym z symptomów koronawirusa, nie można lekceważyć żadnych objawów grypo- i przeziębieniopodobnych. Trzeba obserwować się. Warto również profilaktycznie wykonać test na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Kup w aptece: Leki na przeziębienie i grypę

Katar a COVID – jakie są różnice?

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że najczęstszymi objawami COVID-19 są: zmęczenie, gorączka i kaszel, który najpierw jest suchy, a potem zamienia się w taki z odkrztuszaną wydzieliną. Pozostałymi objawami, które mogą się pojawić w przebiegu koronawirusa, są ból głowy, mięśni, stawów, katar, zaczerwienienie błon śluzowych, biegunka, wymioty, utrata węchu i smaku, wysypka, dreszcze i ogólne osłabienie organizmu.

Sprawdź także: Czy biegunka może być objawem koronawirusa?

Wraz ze wzrostem mutacji koronawirusa i kolejnymi falami pandemii pojawiają się coraz częściej objawy przeziębieniowe (w tym katar). Są one zgłaszane jako pierwsze oznaki zakażenia koronawirusem. Dopiero po pewnym czasie u niektórych pacjentów pojawiają się objawy, które były charakterystyczne przy zakażeniach koronawirusem w pierwszych dwóch falach pandemii, np. utrata smaku i węchu.

Jedyny sposób na to, by dowiedzieć się, czy przeziębienie, które właśnie się przechodzi, nie jest chorobą COVID-19, to wykonanie testu wykrywającego wirusa SARS-CoV-2. Bardzo wiele osób lekceważy ten problem. Niestety chorzy mogą nieświadomie zarażać innych, gdyż nie poddają się izolacji. Jest to bardzo trudny problem społeczny, gdyż COVID-19 jest najbardziej zakaźny w początkowej fazie trwania choroby.

Czasami pacjenci lekceważą pojawiające się objawy przeziębieniowe i nie zdają sobie sprawy z rozwijającej się choroby COVID-19, dopóki nie pojawi się u nich kaszel i ewentualna utrata smaku i węchu. Dodatkowo sprawę utrudnia fakt, że każdy z pacjentów nieco inaczej przechodzi COVID-19. Test jest jedynym miarodajnym narzędziem wykrywającym zakażenie. Warto o tym pamiętać.

Sprawdź ofertę: Środki na katar i zatkany noc

Czasami katar alergiczny, zwany siennym, bywa mylony z infekcją COVID-19. Jeżeli przebiega tak, jak co roku, czyli występuje w okresie pylenia danego alergenu, nie towarzyszy mu gorączka i inne swoiste objawy wskazujące na przebieg koronawirusa, można założyć, że nie jest się chory na COVID-19. Gdy dodatkowo pojawiają się duszności, utrata smaku i węchu, dreszcze, bóle mięśni i stawów, należy udać się na test.

Przeczytaj również: Jakie są różnice między przeziębieniem a COVID-19. Czy można zaszczepić się będąc przeziębionym?

Katar i katar sienny a szczepienie na COVID. Czy można się szczepić podczas infekcji?

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, a także z ulotką informacyjną szczepionki przeciwko chorobie COVID-19 nie ma przeciwwskazań do szczepienia, jeżeli u pacjenta występuje łagodna infekcja przeziębieniowa z katarem. Jeżeli natomiast katar jest bardzo uciążliwy, pacjent kaszle i dodatkowo gorączkuje, szczepienie należy przełożyć do czasu, aż chory wyzdrowieje. Dobrze jest też zrobić wówczas test na obecność wirusa SARS-CoV-2, by wykluczyć jednoznacznie chorobę COVID-19 i nie łączyć jej z podaniem szczepionki. Infekcja przebiegająca z podniesioną temperaturą jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Mogłoby ono dodatkowo pobudzić już aktywowany układ odpornościowy do pracy i uczynić szczepienie nieskutecznym. Katar sienny wynikający z alergii nie jest również przeciwwskazaniem do szczepienia, chyba że na moment szczepienia alergia ma zaostrzony przebieg, np. w przypadku astmy oskrzelowej.

Każdą infekcję, która pojawia się przed planowanym szczepieniem, dobrze jest przedyskutować z lekarzem. On będzie wiedział najlepiej, czy zasadne jest podanie szczepionki w okresie choroby, czy lepsze będzie dla pacjenta przełożenie jej na inny termin.

Dowiedz się więcej: Jakie są skutki uboczne po szczepieniu na covid?

Powiązane produkty

Jak odróżnić COVID od przeziębienia?

Praktycznie niemożliwe jest odróżnienie zakażenia COVID-19 od przebiegu zwykłego przeziębienia. Objawy przeziębieniowe są bardzo często pierwszymi symptomami rozwijającej się infekcji koronawirusa SARS-CoV-2. W przypadkach infekcji budzących wątpliwości, przed wizytą w gabinecie lekarskim często zalecane jest wykonanie testu na obecność koronawirusa w organizmie, celem zapewnienia bezpieczeństwa personelu i innych chorych. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, umożliwia zaplanowanie badania lekarskiego w odpowiednich warunkach, z minimalnym kontaktem chorego z innymi pacjentami.

Dlatego jedyną drogą do tego, by upewnić się, czy infekcja, którą właśnie się przechodzi, to zwykłe przeziębienie, czy rozwijająca się choroba COVID-19, jest wykonanie testu na koronawirusa.

Warto wiedzieć: Po jakim czasie od kontaktu z chorym pojawiają się objawy covid-19 i po jakim czasie ustępują?

Bibliografia

  1. Sprawdź, czy masz objawy COVID-19 https://pacjent.gov.pl/koronawirus/sprawdz-objawy dostęp 03.02.2022 r.

  2. Coronavirus disease (COVID-19): Similarities and differences between COVID-19 and Influenza, WHO, https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/question-and-answers-hub/q-a-detail/coronavirus-disease-covid-19-similarities-and-differences-with-influenza dostęp 03.02.2022 r.

  3. Najczęstsze pytania dotyczące zakażeń z koronawirusem https://www.gov.pl/web/psse-bialystok/najczestsze-pytania-dotyczace-zakazen-z-koronawirusem dostęp 03.02.2022 r.

  4. Wskazania i przeciwwskazania do szczepień przeciw COVID-19 https://www.gov.pl/web/psse-aleksandrow-kujawski/wskazania-i-przeciwskazania-do-szczepien-przeciw-covid-19 dostęp 03.02.2022 r.

  5. Ulotka szczepionki Pfizer https://www.pfizerpro.com.pl/sites/default/files/comirnaty_ulotka_dla_pacjenta.pdf dostęp 03.02.2022 r.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij