Młoda kobieta w maseczce z biegunką jako objaw koronawirusa. Kobieta w fioletowym swetrze trzyma się za bolący brzuch na białej ścianie
Koronawirus Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 77670 razy

Czy biegunka może być objawem koronawirusa?

Zakażenie COVID-19 jest przede wszystkim kojarzone z objawami przeziębieniowym lub tymi związanymi z układem oddechowym. Nie każdy wie, że coraz częstszym objawem koronawirusa, w szczególności wariantu Omikron, są problemy o charakterze żołądkowo-jelitowym. Jednym z nich jest biegunka.

Spis treści


  1. Biegunka a koronawirus – czy problemy z układem pokarmowym mogą świadczyć o COVID-19?
  2. Biegunka a koronawirus u dzieci – jak najmłodsi pacjenci przechodzą COVID-19?
  3. Biegunka wodnista a koronawirus – czym różni się "grypa żołądkowa" od biegunki podczas COVID-19?

Biegunka jako objaw zakażenia koronawirusem niesie za sobą większe ryzyko hospitalizacji i cięższego przebiegu COVID-19.

Biegunka a koronawirus – czy problemy z układem pokarmowym mogą świadczyć o COVID-19?

Lekarze mówią, że objawy natury żołądkowo-jelitowej mogą pojawić się u ponad 50% chorych na COVID-19. Bardzo częstym symptomem zakażenia koronawirusem jest właśnie biegunka. Czasami wyprzedza ona pojawienie się klasycznych objawów, związanych z układem oddechowym, nawet o 2 tygodnie. Mogą jej towarzyszyć wymioty, ból brzucha czy brak apetytu.

Kup w aptece: Środki na COVID-19

Długotrwałe problemy z biegunką mogą mieć chorzy, którzy przez długi czas leczą się na COVID-19, dlatego nie powinno się lekceważyć żadnych objawów, jakie wysyła nam organizm. Jeżeli pojawi się biegunka, można poprosić lekarza o skierowanie na test w kierunku koronawirusa.

Objawy ze strony układu pokarmowego dotykają w szczególności tych, którzy zachorowali na wariant koronawirusa zwany Omikronem. Do najczęstszych objawów Omikrona, które są związane z układem pokarmowym, należą: bóle brzucha, biegunka, brak apetytu, wymioty i nudności. Objawy te występują, gdyż koronawirus atakuje błonę śluzową jelita i wywołuje jego stan zapalny.

Biegunka, która towarzyszy COVID-19:

  • ma konsystencję o wodnistym charakterze (czasami jest z krwią),

  • trwa od jednego do dziewięciu dni,

  • powoduje konieczność częstego korzystania z toalety, nawet do dziesięciu razy na dobę,

  • może doprowadzić do krwotocznego zapalenia jelita.

Co istotne, nie powinno się przyjmować leków przeciwbiegunkowych podczas biegunki spowodowanej koronawirusem. Nie będą one skuteczne. Mogą ponadto pogorszyć przebieg choroby. W przypadku biegunki spowodowanej koronawirusem można stosować probiotyki, leki wiążące toksyny, elektrolity i płyny nawadniające. Zalecana jest również lekkostrawna dieta.

Dowiedz się więcej: Co można jeść podczas biegunki?

Warto zauważyć, że nie każda biegunka jest objawem koronawirusa. Nie można jednak samodzielnie tego stwierdzić. Ze względu na mnogość objawów COVID-19 i ich podobieństwo z innymi chorobami, konieczne jest wykonanie testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Można zrobić go po konsultacji z lekarzem. Jedynie dzięki niemu dowiemy się, czy jesteśmy zakażeni COVID-19.

Warto wiedzieć: Jakie są różnice między przeziębieniem a Covid-19? 

Biegunka a koronawirus u dzieci – jak najmłodsi pacjenci przechodzą COVID-19?

Dzieci najczęściej przechodzą zakażenie koronawirusem bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Najgorzej infekcję znoszą noworodki, niemowlęta i malutkie dzieci. Niebezpieczne mogą być objawy wymagające hospitalizacji: zapalenie płuc, wysoka gorączka czy problemy ze strony układu pokarmowego. W przypadku małych dzieci stan może pogorszyć się nagle, dlatego trzeba zachować czujność i jak najszybciej zapewnić dziecku niezbędną pomoc medyczną.

Należy mieć też świadomość, że dzieci chorujące na COVID-19 i te, które go przechorowały, mogą zostać dotknięte tzw. PIMS – niebezpiecznym schorzeniem, które może nawet doprowadzić do śmierci.

Przeczytaj również: Kiedy katar świadczy o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2?

Powiązane produkty

Biegunka wodnista a koronawirus – czym różni się "grypa żołądkowa" od biegunki podczas COVID-19?

Niestety COVID-19 i "grypa żołądkowa" mają bardzo podobne objawy. Każda z tych chorób, poza biegunką i problemami ze strony układu pokarmowego, może wywoływać gorączkę, bóle mięśni i ogólne osłabienie organizmu. Obie choroby są wywoływane przez wirusy. Nie da się ich odróżnić tylko na podstawie objawów. Zdarza się (nie jest to regułą), że u pacjenta zakażonego COVID-19 pojawią się dodatkowo objawy ze strony układu oddechowego. Najlepszym rozwiązaniem, by trafnie zdiagnozować chorego i zastosować odpowiednie leczenie, będzie skierowanie go na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

Bez względu na to, jaki charakter ma biegunka, warto działać profilaktycznie i zrobić sobie domową kwarantannę do czasu, aż uzyska się wynik testu na COVID-19. Lepiej jest kilka dni spędzić w autoizolacji niż narażać innych ludzi na możliwość potencjalnego zakażenia koronawirusem.

Przeczytaj również: Jelitówka - objawy, przebieg, dieta w chorobie

Bibliografia

  1. Sprawdź, czy masz objawy COVID-19 https://pacjent.gov.pl/koronawirus/sprawdz-objawy dostęp 03.02.2022 r.

  2. Coronavirus disease (COVID-19): Similarities and differences between COVID-19 and Influenza, WHO, https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/question-and-answers-hub/q-a-detail/coronavirus-disease-covid-19-similarities-and-differences-with-influenza dostęp 03.02.2022 r.

  3. Najczęstsze pytania dotyczące zakażeń z koronawirusem https://www.gov.pl/web/psse-bialystok/najczestsze-pytania-dotyczace-zakazen-z-koronawirusem dostęp 03.02.2022 r.

  4. A. Gąsiorowska, Zakażenie SARS‑CoV‑2 a objawy ze strony przewodu pokarmowego, „Gastroenterologia Praktyczna” 2020, nr 2 (47).

  5. Postępowanie z dzieckiem z COVID-19, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, https://ptp.edu.pl/dokumenty/covid/post_z_dzieckiem_covid-19.pdf dostęp 03.02.2022 r.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij