Wyrostek robaczkowy – jakie są objawy zapalenia? Funkcje narządu
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 6848 razy

Wyrostek robaczkowy – jakie są objawy zapalenia? Funkcje narządu

Zapalenie wyrostka robaczkowego rozwija się bardzo szybko. Pojawiające się objawy świadczą o ostrym stanie zapalnym, wymagającym ingerencji chirurgicznej. Do zaczopowania ujścia wyrostka i rozwoju stanu zapalnego może dojść u osób w każdym wieku. Bezpośrednie przyczyny zapalenia nie są jednak znane.

Spis treści


  1. Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
  2. Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego
  3. Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego
  4. Zalecenia po operacji wyrostka robaczkowego

Wyrostek robaczkowy, potocznie nazywany ślepą kiszką, jest fragmentem przewodu pokarmowego a konkretnie kątnicy będącej początkowym odcinkiem jelita grubego. Osiąga wielkość od 10 do 20 cm, a jego średnica wynosi maksymalnie 7 mm. Co ciekawe, położenie wyrostka nie jest jednakowe dla wszystkich pacjentów. W większości przypadków znajduje się w wewnętrznej części otrzewnej, w prawym dole biodrowym. Zdarzają się pacjenci, u których wyrostek robaczkowy umiejscawia się w przestrzeni poza otrzewną. Rola i funkcje ślepej kiszki nie są do końca znane.

Kup w aptece: Preparaty poprawiające pracę układu pokarmowego

OBJAWY ZAPALENIA WYROSTKA ROBACZKOWEGO

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego nie zawsze są takie same, co może utrudniać postawienie diagnozy. Choremu zazwyczaj doskwiera silny ból brzucha, który z czasem lokalizuje się w prawym dole biodrowym. Ponadto mogą wystąpić nudności. Dolegliwości są nagłe i szybko postępujące. Poziom nasilenia bólu może uniemożliwiać funkcjonowanie, dlatego chory w krótkim czasie po rozwoju dolegliwości zgłasza się do szpitala lub lekarza rodzinnego. Należy pamiętać, że bagatelizowanie objawów zwiększa ryzyko pęknięcia wyrostka i zapalenia otrzewnej, które stanowi bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. 

Diagnostyka zapalenia wyrostka opiera się na badaniu palpacyjnym brzucha pacjenta. Podstawą jest dokładne zlokalizowanie bólu. Często dolegliwość jest mylona z kamicą nerkową, zapaleniem przydatków, zapaleniem pęcherzyka żółciowego lub endometriozą. Nieinwazyjną i podstawową metodą w ocenie stanu zapalnego jest USG, które pozwala na ocenę wyrostka i tkanek okolicznych oraz wykluczenie rozszerzenia się infekcji. Dodatkowo zleca się wykonanie podstawowej morfologii z oznaczeniem CRP.

Przeczytaj również: Endometrioza - przyczyny, objawy i leczenie

PRZYCZYNY ZAPALENIA WYROSTKA ROBACZKOWEGO

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest często występującym stanem zapalnym jamy brzusznej. Dochodzi do niego w wyniku zatkania światła narządu. Przyczyna tego stanu nie jest do końca jasna. Nie są również znane sposoby na zmniejszenie ryzyka rozwoju stanu zapalnego wyrostka robaczkowego. Zaczopowaniu ujścia wyrostka mogą sprzyjać odkładające się kamienie kałowe, niestrawione resztki pokarmu, obecność pasożytów. Pod wpływem zaczopowania wyrostka dochodzi do wzrostu ciśnienia i zastoju krwi. Niedokrwienie błony śluzowej części jelita grubego sprzyja namnażaniu się bakterii, a w konsekwencji rozwojowi stanu zapalnego. Zapalenie może rozwinąć się u osób w każdym wieku, jednak najczęściej występuje u młodych dorosłych i dzieci.

Powiązane produkty

LECZENIE ZAPALENIA WYROSTKA ROBACZKOWEGO

O rodzaju zastosowanej terapii decyduje stopień zaawansowania stanu zapalnego wyrostka. Postawa wyczekująca polega na podaniu antybiotyków. Dodatkowo stosuje się dożylne nawadnianie pacjenta. Jednak u większości pacjentów lekarze podejmują się leczenia operacyjnego. Do wyboru są dwie metody: otwarcie jamy brzusznej lub laparoskopia. Drugi zabieg stosowany jest głównie u dzieci i pacjentów z łagodnym przebiegiem stanu zapalnego. W przypadku dużych zaawansowanych zmian i braku możliwości przeprowadzenia operacji metodą laparoskopową konieczne jest otwarcie jamy brzusznej. Leczenie wyrostka robaczkowego polega na jego wycięciu, przy czym rekonwalescencja trwa tutaj stosunkowo krótko. W przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego u kobiet w ciąży konieczne jest jego usunięcie bez względu na trymestr ciąży.

Warto wiedzieć: Jakie są naturalne i domowe sposoby na oczyszczenie jelita grubego?

ZALECENIA PO OPERACJI WYROSTKA ROBACZKOWEGO

Po zabiegu chirurgicznego usunięcia wyrostka robaczkowego zaleca się stosowanie lekkostrawnej diety, opartej m.in. na gotowanym mięsie, ryżu i gotowanych warzywach. Dietę należy kontynuować przez około miesiąc. W tym okresie trzeba całkowicie wykluczyć produkty ciężkostrawne, surowe, smażone, wzdymające, jak również owoce.

Dowiedz się więcej: Woreczek żółciowy – gdzie się znajduje i jaką pełni funkcję? Jak go leczyć?

Bibliografia

  1. A. Cichocka, Praktyczny poradnik żywieniowy w odchudzaniu oraz profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2, Wydawnictwo Medyk, Warszawa 2016.

  2. Dietetyka. Kompendium, red. L. Ostrowska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

  3. I. Kaczmarczyk-Sedlak, A. Ciołkowski, Zioła w medycynie. Choroby układu pokarmowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.


Wybór redakcji