Spis treści
- Gdzie jest woreczek żółciowy?
- Jakie objawy daje woreczek żółciowy?
- Jak leczyć woreczek żółciowy?
- Jaką dietę stosować przy chorym woreczku żółciowym?
Jeżeli woreczek żółciowy przestanie prawidłowo pracować, mogą pojawić się dolegliwości bólowe, kamienie żółciowe, a nawet zapalenie pęcherzyka żółciowego.
Gdzie jest woreczek żółciowy?
Woreczek żółciowy znajduje się na wysokości dziewiątego i dziesiątego żebra. Jest umiejscowiony w dolnej części wątroby, po prawej stronie. Połączony jest za pomocą dróg żółciowych z dwunastnicą. Ma około 10 cm i swoim kształtem przypomina gruszkę. Magazynuje żółć, którą produkuje wątroba. Na dobę powstaje około 1 litr żółci, natomiast sam pęcherzyk ma pojemność około 60 ml. Specjalny mięsień w wyniku kurczenia się pozwala pęcherzykowi żółciowemu opróżnić się z żółci. Żółć płynie przewodami żółciowymi do dwunastnicy i tam wspomaga proces trawienia. Jeżeli woreczek żółciowy działa prawidłowo, to nie odczuwa się bólu ani żadnych dolegliwości z jego strony.
Kup w aptece: Leki regulujące układ pokarmowy
Jakie objawy daje woreczek żółciowy?
Wyróżnić należy kilka najczęstszych schorzeń woreczka żółciowego. Są to:
-
kamica pęcherzyka żółciowego,
-
zapalenie woreczka żółciowego,
-
nowotwór.
Kamica pęcherzyka żółciowego
Kamica żółciowa jest spowodowana złogami cholesterolu, które wytrącają się z żółci. Sprawiają one, że żółć ma problem z odpływem do dwunastnicy i gromadzi się w woreczku żółciowym. Kiedy zaczyna pęcznieć, jego ścianki działają drażniąco na zakończenia nerwowe znajdujące się w otrzewnej. Taka sytuacja daje objawy silnego bólu brzucha (kolka żółciowa). Jeżeli pojawią się takie objawy bólowe, to trzeba niezwłocznie udać się do lekarza. Kamica żółciowa, która nie będzie leczona, może stać się powodem powstania zapalenia pęcherzyka żółciowego.
Zapalenie woreczka żółciowego
Zapalenie woreczka żółciowego rozwija się wtedy, gdy przez dłuższy czas istnieje niedrożność przewodów żółciowych spowodowana złogami czy też kamieniami żółciowymi. Dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej pęcherzyka. Dochodzi do infekcji bakteryjnej, obrzęku i stanu zapalnego. Może dojść także do nagromadzenia się ropy.
Głównym objawem zapalenia woreczka żółciowego jest nagły, silny ból nadbrzusza, który pacjent odczuwa z prawej strony pod żebrami. Ból w prawym nadbrzuszu jest długotrwały i nie przechodzi przez długi czas, nawet przez kilka godzin. Pacjent cierpiący na zapalenie pęcherzyka żółciowego może mieć gorączkę, dreszcze, a także czuć się osłabiony, odczuwać nudności i wymioty.
Nie powinno się lekceważyć zapalenia woreczka żółciowego, bo może ono wywołać poważne następstwa, takie jak przedostanie się żółci z pęcherzyka żółciowego do jamy brzusznej. Konieczna jest diagnostyka (USG, endosonografia czy też badania laboratoryjne) i wizyta u lekarza, który oceni, jak bardzo poważny jest stan pacjenta i zdecyduje, czy wystarczy leczenie farmakologiczne, czy konieczne będzie wykonanie zabiegu chirurgicznego.
Jeśli mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem woreczka żółciowego, to chory/chora może odczuwać:
-
ból o zmiennym nasileniu,
-
częste odbijanie się,
-
niesmak w ustach,
-
wzdęcia brzucha.
Ból i gorsze samopoczucie mogą nasilać się, gdy chory stresuje się, ma temperaturę lub spotka go nadmierny wysiłek fizyczny. Objawy mogą zostać też spotęgowane przez niewłaściwą dietę, np. tłuste i smażone potrawy, spożywanie tłustej śmietany czy ciast z dużą ilością kremu.
Rak pęcherzyka żółciowego
Najrzadszą dolegliwością, na jaką zapada chory woreczek żółciowy, jest jego nowotwór. Rak pęcherzyka żółciowego może zostać spowodowany nieleczoną kamicą żółciową lub przewlekłym stanem zapalnym pęcherzyka żółciowego.
Inne dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego mogą dotyczyć takich schorzeń, jak polip pęcherzyka żółciowego czy też wodniak pęcherzyka żółciowego.
Sprawdź również: Domowe sposoby na wzdęcia