ból żołądka
Zdrowie i uroda , 18.02.2022
Przeczytane 1327 razy

Wrzody żołądka – objawy, przyczyny i leczenie

Choroba wrzodowa to schorzenie układu pokarmowego, która objawia się charakterystycznym bólem w nadbrzuszu. Często mylimy ją z nerwicą żołądka, niestety równie często bagatelizujemy. Dowiedz się, jakie objawy dają wrzody żołądka, jakie są ich przyczyny i jak leczy się chorobę wrzodową.

Spis treści


  1. Przyczyny choroby wrzodowej
  2. Wrzody żołądka – objawy
  3. Wrzody żołądka i dwunastnicy – dieta i leczenie

Przyczyny choroby wrzodowej

Jeszcze jakiś czas temu za główną przyczynę wrzodów żołądka uznawano stres oraz pędzący tryb życia, szczególnie jedzenie w pośpiechu. Dzisiaj już wiemy, że stres może być jednym z czynników wzmagających chorobę, jednak sam stres jej nie wywołuje. W zdecydowanej większości przypadków za wrzody żołądka i dwunastnicy odpowiada bakteria Helicobacter pylori. Innymi czynnikami wywołującymi chorobę wrzodową są: nieprawidłowa (ciężkostrawna dieta), nadużywanie używek i zażywanie niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, między innymi Ibuprofenu. Na wrzody żołądka w większym stopniu narażone są osoby, u których w rodzinie bliscy zmagali się z chorobą wrzodową.

Wrzody żołądka – objawy

Wrzodami nazywamy ubytki w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Mogą być one mikroskopijne lub osiągać nawet kilkanaście milimetrów. Błona śluzowa żołądka i dwunastnicy chroni delikatne tkanki, jeśli więc dojdzie do choćby jej niewielkiego uszkodzenia, dochodzi do poważnych zaburzeń pracy układu pokarmowego. Wrzody żołądka najczęściej dają dość charakterystyczne objawy:

  • piekący ból brzucha
  • ból w nadbrzuszu
  • bóle głodowe – występują rano lub do 3 godzin po zjedzeniu
  • uczucie pełności po posiłkach

Chorobie wrzodowej mogą towarzyszyć także inne dolegliwości, jak zgaga, wzdęcia czy biegunki, jednak wynikają one z innych problemów układu trawiennego, które mogą współwystępować z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Choroba wrzodowa często mylona jest z nerwicą żołądka, która objawia się zgagą, wymiotami, wzdęciami, biegunkami, zaparciami, bólami brzucha oraz charakterystycznymi objawami nerwicowymi, jak bezsenność, kołatanie serca, drżenie rąk.

W przypadku przewlekłych dolegliwości żołądkowych należy udać się do lekarza, który na podstawie wywiadu i badania endoskopowego postawi diagnozę. Niestety choroba wrzodowa nie zawsze daje o sobie znać – brak objawów jest niebezpieczny, ponieważ nieleczone wrzody mogą prowadzić do perforacji błony żołądka, czego konsekwencją jest krwotok i śmierć.

Wrzody żołądka i dwunastnicy – dieta i leczenie

Oczekując na wizytę u lekarza, możemy samodzielnie wykonać test na zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Pamiętajmy jednak, że aż 80% z nas otrzyma wynik pozytywny, a tylko u niektórych z nas zdiagnozowane zostaną wrzody żołądka lub dwunastnicy. Lekarz podczas wizyty przeprowadzi wywiad oraz skieruje nas na gastroskopię. Dopiero na jej podstawie będzie mógł postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie – antybiotykoterapię przeciw bakterii Helicobacter pylori, podawanie blokerów pompy protonowej, które zmniejszą produkcję soku żołądkowego oraz leków osłaniających błonę śluzową.

Niezbędnym elementem w leczeniu wrzodów żołądka jest odstawienie papierosów i alkoholu oraz wdrożenie lekkostrawnej diety. Osoby z wrzodami żołądka powinny zrezygnować z razowego pieczywa oraz świeżego białego pieczywa, smażonych potraw, żółtego sera i serów pleśniowych, kwaśnej śmietany, musztardy, chrzanu, ostrych przypraw, czekolady, soków owocowych, napojów gazowanych, mocnej herbaty i kawy. Niedozwolone są także jaja na twardo, olej słonecznikowy i rzepakowy, niektóre warzywa (np. papryka, ogórek, rzodkiewka, cebula czy warzywa kapustne) oraz surowe owoce. Ponadto pomidory należy spożywać bez skórki, ograniczyć należy również sól. W diecie osoby z chorobą wrzodową nie powinno natomiast zabraknąć siemienia lnianego – można przyrządzać na jego bazie zawiesinę do picia lub sproszkowane siemię lniane można dodawać do potraw w celu ich zagęszczenia.

Po wyleczeniu wrzodów można ponownie wdrożyć część produktów do menu pilnując jednak, by było one jedynie dodatkiem, które urozmaicają naszą dietę. Stosując się do zaleceń lekarza, zapanujemy nad chorobą wrzodową, która właściwie leczona, nie przysparza bolesnych dolegliwości.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij