chore paznokcie u stóp
Zdrowie i uroda Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 29262 razy

Jakie są choroby paznokci u rąk i u nóg?

Niewłaściwa higiena i nieodpowiednia pielęgnacja często prowadzą do chorób paznokci. Do najczęściej występujących chorób można zaliczyć drożdżycę, zanokcicę, a także leukonychię czy grzybicę.

Spis treści


  1. Jakie są choroby paznokci?
  2. Jakie są choroby paznokci u rąk?
  3. Jakie są choroby paznokci u nóg?

Choroby paznokci u rąk i nóg występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Niepokojący jest fakt, że pojawiają się u coraz młodszych osób, a nawet u dzieci.

Jakie są choroby paznokci?

Choroby paznokci są coraz częściej pojawiającą się dolegliwością. Najczęściej wynikają z tego, że dieta jest zbyt uboga w składniki mineralne i witaminy. Jeżeli np. paznokcie się rozdwajają, to może to świadczyć o diecie z niedoborem cynku i wapnia. Paznokcie, które zbyt często się łamią, mogą wskazywać na niedobór magnezu, krzemu, żelaza, a także witamin z grupy B. O niedoborze wapnia świadczą także białe plamki na paznokciach. Pojawiające się podłużne bruzdy w strukturze paznokcia wskazują na niedobór witaminy A i D, a także żelaza.

Kup w aptece: Kremy do rąk i paznokci

Jakie jeszcze objawy świadczą o tym, że z paznokciami dzieje się coś niepokojącego? Do najczęściej występujących objawów chorób paznokci można zaliczyć: zmieniony kolor paznokci – szare, zielone, żółte, białe, brunatne; niepokojący kształt paznokci; zaburzenia w strukturze paznokcia; problemy ze skórą wokół paznokci – opuchlizna, zaczerwienienie skóry, guzki i zgrubienia.

Sprawdź także: O czym świadczą białe plamki na paznokciach?

Jakie są choroby paznokci u rąk?

Chociaż mogłoby się wydawać, że choroby paznokci nie występują zbyt często, to są zjawiskiem dość powszechnym. Najczęściej zmagają się z nimi osoby, które korzystają z zabiegów kosmetycznych na dłoniach i paznokciach, są to głównie kobiety. Do zakażeń dochodzi z reguły w salonach kosmetycznych, które nie przestrzegają odpowiednich warunków higienicznych.

Do chorób paznokci u rąk można zaliczyć między innymi:

  • zanokcicę – jest to choroba paznokci, którą wywołuje zakażenie bakteryjne. Bakterie dostają się do organizmu przez uszkodzoną skórę. Głównymi objawami choroby są: silny ból, zaczerwienienie i obrzęk wałów okołopaznokciowych. Objawy najczęściej dotykają jednego paznokcia. Konieczne jest podanie antybiotyku.

  • drożdżycę – jest to grzybicza choroba paznokci. Głównymi objawami są: ból, silne zaczerwienienie, a także obrzęk wałów okołopaznokciowych. Aby się wyleczyć, konieczne jest podanie leków przeciwgrzybicznych i ograniczenie kontaktu z wodą dla chorego miejsca.

  • leukonychię – nazywana jest inaczej bielactwem paznokci. Jej objawami są białe plamki na paznokciach. Sama w sobie nie jest groźnym schorzeniem, ale może wskazywać na inne choroby w organizmie np. na niedobór cynku i białka, na niewydolność nerek lub serca, na grzybicę lub inne infekcje.

  • łuszczycę paznokci – najczęściej pojawia się razem z łuszczycą skóry i bardzo często wykorzystuje się ją do postawienia diagnozy o tej chorobie. Łuszczyca paznokci objawia się tym, że paznokcie robią się kruche i zgrubiałe. Pojawiają się na nich punktowe wgłębienia, a także poprzeczne bruzdy. Czasami chorobie współtowarzyszy onycholiza. Stosuje się leki tak jak w przebiegu łuszczycy.

  • onycholizę – polega na tym, że paznokieć oddziela się od palca. Objawy pojawiają się stopniowo, zaczynają się od brzegu paznokcia i postępują ku jego środkowi. Paznokieć robi się biały, żółtawy lub zielonkawy. Ulega zniekształceniu. Najczęstszymi przyczynami schorzenia są zakażenia bakteryjne bądź grzybicze, uszkodzenia mechaniczne paznokcia, źle wykonane zabiegi pielęgnacyjne, łuszczyca, uszkodzenie paznokcia poprzez chemikalia czy też zmiany hormonalne spowodowane schorzeniami tarczycy.

Aby uniknąć chorób paznokci u rąk, należy dbać odpowiednio o higienę dłoni. Idąc do salonu kosmetycznego na zabieg, trzeba wybierać takie miejsca, które są sterylne i mają na wyposażeniu odpowiednie urządzenia do dezynfekcji narzędzi.

Powiązane produkty

Jakie są choroby paznokci u nóg?

Najczęstszą przyczyną chorób paznokci u nóg są niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne i nieodpowiednie dbanie o higienę stóp.

Paznokcie stóp bardzo często ulegają zakażeniom grzybiczym. Grzybicą paznokci można zarazić się np. podczas korzystania z publicznych pryszniców czy basenów. Grzyby znajdują na paznokciach bardzo dobre środowisko do bytowania. Potrzebują do swojego rozwoju keratyny, która jest elementem budulcowym paznokcia. Objawami grzybicy są: zmiana koloru paznokcia na biały, żółty lub brunatny kolor; płytka paznokcia ulega deformacji; pojawia się onycholiza. Aby skutecznie wyleczyć grzybicę paznokci, trzeba podać odpowiednie leki przeciwgrzybicze. Czasami zdarza się tak, że leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatu i konieczne jest usunięcie paznokcia podczas zabiegu chirurgicznego. Profilaktyka grzybicy wymaga tego, by zachować odpowiednią higienę stóp, bardzo dokładnie osuszać je po każdym umyciu, a także krótko obcinać paznokcie. Nie powinno się korzystać z cudzych ręczników, narzędzi do pielęgnacji i przycinania paznokci, a także z butów innych osób.

Sprawdź ofertę: Środki na grzybicę skór oraz paznokci

Kolejną często pojawiającą się chorobą paznokci u nóg jest wrastający paznokieć. Jego przyczyną może być grzybica, nieodpowiednia pielęgnacja lub noszenie zbyt ciasnych butów. Leczenie wrastającego paznokcia zależy od tego, co jest przyczyną jego pojawienia się. Najlepiej wybrać się do lekarza dermatologa lub podologa. Lekarz zdecyduje, czy będzie konieczna interwencja chirurgiczna. Profilaktyką wrastającego paznokcia jest obcinanie paznokci u nóg na krótko i niespiłowywanie ich brzegów na półokrągło. Dzięki takim działaniom można ustrzec się przed wrastającym paznokciem.

Warto wiedzieć: Jak wzmocnić paznokcie? Poznaj skuteczne sposoby!

A: Paulina Bulek

Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. D. Chrzanowska, D. Krasowska, Wybrane zmiany płytek paznokciowych, Nowa Medycyna, nr 3, s. 12-15, 2008.

  2. A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka. Tom 5, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2010.

 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij