baiłe plamki na paznokciach
Zdrowie i uroda Ewa Niepytalska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 16809 razy

O czym świadczą białe plamki na paznokciach? Czy są groźne?

Zmiany na paznokciach mogą dotyczyć ich koloru lub kształtu. Mogą świadczyć o istnieniu choroby ogólnoustrojowej, dlatego nie warto ich lekceważyć. Białe plamki na paznokciach inaczej określa się mianem leukonychii, bielactwa paznokci lub kwitnących paznokci. Tego typu przebarwienia są także oznaką białej powierzchniowej grzybicy paznokci.

Spis treści


  1. Białe plamki na paznokciach a prawidłowa budowa płytki
  2. Co oznaczają białe plamki na paznokciach?
  3. Leukonychia, czyli białe plamki na paznokciach
  4. Przykłady białych plamek na paznokciach – paznokcie Muehrckego, Terry’ego i Lindsaya
  5. Plamki na paznokciach a biała powierzchniowa grzybica paznokci
  6. Białe plamki na paznokciach – czy mogą oznaczać niedobór wapnia?

Ładne dłonie to wizytówka każdego człowieka. Kształt, struktura i barwa paznokci decydują o ich eleganckim wyglądzie. Niestety przebarwienia płytki są często nie tylko problemem estetycznym. Mogą też świadczyć o rozwijającej się chorobie. Białe plamki na paznokciach nie muszą od razu budzić niepokoju, ale zdarza się, że są przydatną przesłanką diagnostyczną.

Białe plamki na paznokciach a prawidłowa budowa płytki

Paznokcie to wytwór warstwy rogowej naskórka. Ich podstawowym budulcem jest keratyna, a nadrzędną funkcją ochrona zakończeń nerwowych umiejscowionych na końcach palców. Płytka paznokcia jest wypukła i przezroczysta, choć wydaje się, że posiada kolor bladoróżowy. Iluzję tę zawdzięczamy naczyniom krwionośnym znajdującym się pod jej powierzchnią. Zdrowe paznokcie powinny być gładkie i mieć jednolity kolor. Kiedy pojawiają się na nich jakiekolwiek wykwity i przebarwienia obejmujące całą płytkę albo jej część, należy ustalić przyczynę zmian. W najlepszym wypadku plamki na paznokciach dają znać o niedoborach składników odżywczych, w najgorszym – świadczą o istnieniu choroby ogólnoustrojowej.

Sprawdź ofertę: Kremy do rąk

Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Białe plamki na paznokciach u dziecka i dorosłego mogą być skutkiem urazów, niedoborów składników odżywczych, schorzeń paznokci i chorób ogólnoustrojowych, a niekiedy chorób atakujących skórę (np. niekiedy leukonychia ma miejsce przy zespole Raynauda). Jak każde zjawisko w organizmie człowieka odbiegające od normy wymagają diagnostyki, a przynajmniej konsultacji ze specjalistą. Przy chorobach układowych zmiany obejmują zwykle więcej niż jeden paznokieć. W celu postawienia diagnozy lepiej poddać obserwacji paznokcie u dłoni, ponieważ wygląd tych u stóp często jest zmieniony na skutek urazów.

Sprawdź także: Jakie są choroby paznokci u rąk i nóg?

Powiązane produkty

Leukonychia, czyli białe plamki na paznokciach

Przebarwienia paznokci w kolorze białym określa się również mianem leukonychii, inaczej bielactwa. Istnieje wiele jej rodzajów. W pierwszej kolejności dzieli się ją ze względu na to, w którym elemencie budulcowym zachodzą zmiany: leukonychia prawdziwa powstaje w macierzy paznokcia, pozorna w tkankach podpaznokciowych, a pseudoleukonychia w płytce paznokcia. Tak zwane wykwity mogą mieć postać punktowych białych plamek, podłużnych pasków lub poprzecznych linii i obejmować cały paznokieć, jego większość lub niewielką część. Białe kropki na paznokciach w formie mlecznej plamy, które rogowacieją się i kruszą, świadczą o wystąpieniu białej grzybicy paznokci, a liczne lub pojedyncze cienkie białe paski to tzw. linie Meesa, które alarmują o zatruciu arszenikiem lub talem.

Kup w aptece: Środki na grzybicę paznokci

Przykłady białych plamek na paznokciach – paznokcie Muehrckego, Terry’ego i Lindsaya

„Kwitnące paznokcie” występują w formie poprzecznych pasm przy zmianach określanych jako paznokcie Muehrckego. Jest to jedna z trzech odmian leukonychii, które zapoczątkowane są nieprawidłowym unaczynieniem łożyska paznokcia. Ten rodzaj występuje u osób z obniżonym poziomem albumin. Kolor płytki poprawi się, kiedy dojdzie do uregulowania stężenia tych białek w osoczu krwi. Ponadto paznokcie Muehrckego mogą wskazywać m.in. na: kłębuszkowe zapalenie nerek, choroby wątroby i niedożywienie.

Kiedy przeważająca część płytki jest biała, z różowym paskiem na jej końcu, mamy do czynienia z paznokciem Terry’ego, który przypomina matowe szkło. Występuje u 80% osób chorych na marskość wątroby, ale tego typu białe plamki na paznokciach mogą też pojawić się u osób z przewlekłą niewydolnością serca i cukrzycą.

Przebarwienie, które ma charakter „pół na pół”, to znaczy, że część paznokcia bliżej palca jest biała, a obszar na drugim końcu płytki jest bladoróżowy, to paznokieć Lindsaya. Występuje u osób z chorobami nerek. Biała plamka na paznokciu powstała wskutek obrzęku tkanek jego łożyska.

Warto wiedzieć: Jak wzmocnić paznokcie? poznaj skuteczne sposoby!

Plamki na paznokciach a biała powierzchniowa grzybica paznokci

Białe plamki na paznokciach mogą być objawem infekcji grzybiczej. Jej najczęstszą przyczyną w tej okolicy są dermatofity. Choroba nie wnika pod płytkę paznokciową i występuje jedynie na paznokciach stóp. Przebarwienia mają kolor mleczny i mogą zrogowacieć i się wykruszyć. Czasami możliwe jest nawet starcie białego nalotu z powierzchni płytki.

Przeczytaj także: Jak rozpoznać grzybicę paznokci - objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Białe plamki na paznokciach – czy mogą oznaczać niedobór wapnia?

Zmiany w zabarwieniu płytki paznokcia są między innymi reakcją na niedobór składników odżywczych w organizmie. Najczęściej spotykamy się z zażółceniem, rzadziej z zielonym lub brunatnym odcieniem, a czasami występują białe plamki na paznokciach, które mogą być objawem niedoboru wapnia lub cynku. Ten pierwszy pierwiastek jest budulcem kości, a jego niedostatek w organizmie może skutkować kruchością, łamliwością i rozwarstwianiem się paznokci. Cynk natomiast bierze udział w procesie mineralizacji kości i keratynizacji paznokcia. Jego niedobór sprawia, że płytka jest mało wytrzymała i nieodporna na urazy, w konsekwencji czego mogą pojawić się białe przebarwienia.

Przeczytaj również: Rodzaje suplementów na włosy, skórę i paznokcie

A: Ewa Niepytalska

Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. S. Gregoriou i wsp., Schorzenia paznokci a choroby układowe – o czym mówi nam wygląd paznokci?, [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej” 2009, tom 3, nr 2, Via Medica, za: „The Journal of Family Practice” 2008; 57 (8).

  2. A.W. Surma, P. Nockowski, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, [w:] „Kosmetologia Estetyczna”, 1/ 2016 /vol. 5.

  3. A. Tosti, R. Daniel, B.M. Piraccini, M. Iorizzo, Color Atlas of Nails, Springer, 2009.

  4. Y. Tüzün, Ö. Karakuş, Leukonychia, [w:] „Journal of the Turkish Academy of Dermatology” 2009; 3 (1).


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij