Czym jest marskość wątroby i jakie są jej objawy?
Zdrowie i uroda Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 10863 razy

Czym jest marskość wątroby i jakie są jej objawy?

Choroby wątroby często przez długi czas przebiegają bezobjawowo. Mimo to procesy patologiczne cały czas postępują. Pierwsze dolegliwości pojawiają się zwykle w zaawansowanych stadiach. W przypadku marskości wątroby często na początku pojawiają się objawy skórne. Dopiero później dołączają do nich również inne symptomy.

Spis treści


  1. Co to jest marskość wątroby?
  2. Przyczyny marskości wątroby
  3. Jakie są objawy marskości wątroby?
  4. Objawy skórne marskości wątroby
  5. Na czym polega leczenie marskości wątroby?
  6. Dieta w marskości wątroby

Wątroba jest narządem położonym w jamie brzusznej. Sąsiaduje ona z przeponą, żołądkiem oraz jelitami. U osób dorosłych jest całkowicie schowana pod prawym łukiem żebrowym. Budują ją komórki nazywane hepatocytami. Są one ułożone w blaszki i oplatają je naczynia krwionośne. Wątroba pełni szereg ważnych funkcji. Jedną z nich jest filtracja krwi i neutralizowanie toksyn (m.in. niektórych leków i alkoholu). Ponadto magazynuje substancje odżywcze, reguluje poziom glukozy we krwi oraz metabolizuje węglowodany i aminokwasy. Jedną z chorób, która powoduje zniszczenie wątroby i zaburza jej funkcjonowanie, jest marskość wątroby.

Kup w aptece: Suplementy na wątrobę

Co to jest marskość wątroby?

Marskość wątroby jest przewlekłym schorzeniem, które charakteryzuje się stopniowym uszkadzaniem miąższu tego narządu, zniszczeniem jego struktury. Hepatocyty są zastępowane tkanką łączną. W efekcie nie mogą spełniać swojego zadania, nie są też dostatecznie zaopatrywane w krew i substancje odżywcze. Dochodzi do zaburzeń funkcjonowania wątroby [2].

Przyczyny marskości wątroby

Przyczyn marskości wątroby jest wiele. Często dochodzi do niej na skutek innych chorób. Mogą to być infekcje wirusowe. Mowa o wirusach zapalenia wątroby typu B lub C [2]. W ich przebiegu dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego miąższu wątroby, co po pewnym czasie powoduje jego postępujące włóknienie.

Jedną z najczęstszych przyczyn marskości wątroby jest nadużywanie alkoholu. Prowadzi ono do uszkodzenia hepatocytów i zaburzenia procesów ich regeneracji. Ponadto substancja ta działa na komórki Kupffera, które są odpowiedzialne za eliminowanie toksycznych substancji. Pojawia się także stan zapalny. Za dawkę szkodliwą uważa się już 60–80 g dziennie, co równa się około 6 szklankom piwa, 6 kieliszkom wina lub 180 ml wódki [3].

Marskość wątroby może być też wywołana stłuszczeniem wątroby. Jest to stan, w którym w hepatocytach gromadzą się komórki tłuszczowe. Może być ona spowodowana nadużywaniem alkoholu lub zaburzeniami metabolicznymi, otyłością, a nawet szybką i dużą utratą masy ciała. Marskość wątroby może powstać na skutek długotrwałego przyjmowania leków [4].

Przeczytaj: Czego nie lubi wątroba – zmień te nawyki, jeśli masz problemy z wątrobą

Powiązane produkty

Jakie są objawy marskości wątroby?

Objawy marskości wątroby przez długi czas mogą się nie pojawić. Tym, co zwykle niepokoi pacjentów, są ogólne osłabienie, mniejsza tolerancja wysiłku, zmniejszony apetyt, częste wzdęcia i stan podgorączkowy. Pojawia się także świąd skóry. Bardziej zaawansowana marskość wątroby objawia się [3]:

  • spadkiem masy ciała,

  • powiększeniem obwodu brzucha,

  • wodobrzuszem,

  • obrzękami,

  • zmianami skórnymi,

  • żółtaczką,

  • krwawieniem z nosa lub dziąseł,

  • powiększeniem wątroby,

  • nudnościami,

  • zaburzeniami nastroju i koncentracji.

Marskość wątroby prowadzi również do wystąpienia zaburzeń hormonalnych. U kobiet pojawiają się zaburzenia miesiączkowania (łącznie z brakiem krwawienia menstruacyjnego). U mężczyzn dochodzi do utraty owłosienia na ciele, zaniku jąder, problemów z potencją oraz powiększenia się gruczołów piersiowych (ginekomastia). Jest to związane ze wzrostem poziomu estrogenów [3].

Sprawdź także: Chora wątroba - objawy

Objawy skórne marskości wątroby

Często pojawiają się także objawy skórne marskości wątroby. Poza wspomnianym świądem są to:

  • przebarwienia skóry,

  • podskórne wylewy krwi,

  • łatwość tworzenia się siniaków,

  • zaczerwienienie dłoni,

  • teleangiektazje (poszerzenie drobnych naczyń krwionośnych pod skórą),

  • uwidocznienie i poszerzenie żył na skórze brzucha,

  • wybroczyny (u chorych, u których rozwinie się skaza krwotoczna).

Jednym z objawów, które występują w marskości wątroby, jest żółtaczka. Zażółcenie powłok skórnych jest związane z gromadzeniem się bilirubiny w krwiobiegu [5].

Przeczytaj również: 

Na czym polega leczenie marskości wątroby?

U pacjentów z podejrzeniem marskości wątroby przeprowadza się testy laboratoryjne krwi oraz badania obrazowe. Na ich podstawie możliwe jest ustalenie przyczyny zaburzenia. Jest to potrzebne do ustalenia odpowiedniej terapii.

Leczenie marskości wątroby zależy również od tego, jaki jest jej stopień zaawansowania [2]. Przede wszystkim konieczne jest wyeliminowanie czynnika, który ją wywołał (np. zaprzestanie spożywania alkoholu lub leków). Ważna jest poza tym właściwa dieta i uzupełnienie niedoborów. Jeżeli jest to wymagane, stosuje się leczenie przeciwwirusowe i ograniczające powikłania (m.in. antybiotykoterapia na infekcje, leki diuretyczne na wodobrzusze [3]).

Warto wiedzieć: Co na wątrobę, jakich składników szukać?

Dieta w marskości wątroby

Dieta w marskości wątroby powinna dostarczać odpowiedniej ilości białka (1 g/kg masy ciała przy wyrównanej marskości) oraz wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów. Zaleca się ograniczenie spożycia sodu (zwłaszcza przy wodobrzuszu). Wskazane jest przyjmowanie posiłków o niedużej objętości w regularnych odstępach czasu [3].

Dowiedz się więcej: Dieta wątrobowa – jak dbać o wątrobę?

Bibliografia

  1. R. Aleksandrowicz, R. Ciszek, K. Krasucki, Anatomia człowieka. Repetytorium na podstawie Anatomii człowieka A. Bochenka i M. Reichera, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014, s. 289. 

  2. M. Korpys, Wpływ stanu odżywienia na jakość życia pacjentów z marskością wątroby, „Long-Term Care Nursing” 2019, t. 2, nr 1, s. 25–33.

  3. M. Szymańska i in., Alkoholowa choroba wątroby w praktyce lekarskiej, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2011, t. 17, nr 3, s. 148–154.

  4. K. Bukol-Krawczyk, Niealkoholowe stłuszczenie wątroby – leczyć czy nie leczyć?, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2010, t. 1, nr 1, s. 66–72.

  5. A. Pietrzak, D. Czelej, B. Pietrzak, Skórne manifestacje chorób wątroby. Cz. I, “Nowa Medycyna” 2002. Dostępne w internecie: http://www.czytelniamedyczna.pl/1354,sklrne-manifestacje-chorlb-wtroby-cz-i.html [dostęp: 12.06.2021].


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij