skóra głowy pokryta łupieżem
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1350 razy

Szampon przeciwłupieżowy – jak działa i jak wybrać najlepszy?

Łupież jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń skóry głowy. Ma charakter nawracający i tendencję do zaostrzania się przebiegu. Można go jednak wyciszyć, a nawet wyeliminować. Podstawą jest stosowanie szamponów przeciwłupieżowych dobrej jakości. Jak wybrać idealny kosmetyk?   

Spis treści


  1. Czym jest łupież?
  2. Pielęgnacja skóry z łupieżem
  3. Przeciwłupieżowe składniki aktywne

Skóra głowy z łupieżem wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Chociaż schorzenie ma charakter nawracający, możliwe jest jego wyciszenie, a nawet wyeliminowanie. Bardzo ważne jest, by kosmetyk, po który sięgamy, był dopasowany do potrzeb skóry głowy i włosów. W niektórych przypadkach szampon przeciwłupieżowy należy stosować profilaktycznie. 

Kup w aptece: Preparaty na łupież

Czym jest łupież? 

Łupież to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń dermatologicznych skóry głowy. Charakteryzuje się nadmiernym rogowaceniem naskórka. W zależności od etiologii wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu: 

  • łupież mokry – złuszczaniu towarzyszy nasilony łojotok, który prowadzi do powstawania na powierzchni skóry tłustych, żółtych i lśniących płatków; 

  • łupież suchy – powstaje na skutek przesuszenia skóry głowy, ma postać białych i sypkich łusek.  

W przeciwieństwie do innych dolegliwości skórnych łupież przebiega bez zmian zapalnych. Przyczynami rozwoju schorzenia są m.in.: grzyby drożdżopodobne, zaburzenia immunologiczne, zaburzenia neurologiczne, niewłaściwa dieta, zaburzenia hormonalne, niedobory witamin i składników mineralnych oraz zaburzenie procesu odnowy naskórka. 

Przeczytaj również: Łupież pstry – czy jest zaraźliwy? Jak go leczyć?

Pielęgnacja skóry z łupieżem

Pielęgnacja skóry z łupieżem nie musi być trudna. Stosowanie się do kilu podstawowych zasad skutecznie poprawia kondycję włosów. 

1. Wybierz szampon dopasowany do potrzeb skóry i włosów. 

Unikaj szamponów zawierających silne składniki osuszające. Mają one jedynie działanie powierzchowne i krótkotrwałe. Przy dłuższym stosowaniu prowadzą do zaburzenia mikrobiomu skóry, co skutkuje nasileniem łupieżu.  

2. Unikaj stylizacji na gorąco.

Suszenie gorącym nawiewem lub stylizowanie włosów mocno rozgrzaną lokówką bądź prostownicą sprzyja wysuszaniu skóry, a to prowadzi do szybszego rogowacenia naskórka. Niekorzystne działanie ma również mycie włosów bardzo gorącą wodą. Jednym z pierwszych objawów negatywnego działania wysokiej temperatury jest silny świąd skóry głowy. Dlatego szampon należy spłukiwać letnią wodą, a włosy suszyć chłodnym nawiewem powietrza. Zalecane jest ograniczenie zabiegów stylizujących.
 
3. Regularnie szczotkuj włosy. 

Zabieg ten pomaga w usuwaniu przesuszonego naskórka i stymuluje wymianę martwych komórek na nowe. Wybierz szczotkę z naturalnych włosiem, która nie ciągnie i nie wyrywa włosów. Używaj jej też do masażu skóry głowy. Regularnie powtarzana czynność doskonale poprawia mikrokrążenie, co korzystnie wpływa na odżywienie mieszków włosowych.

Sprawdź ofertę: Szczotki do włosów dla dzieci
 
4. Pielęgnację przeciwłupieżową uzupełniaj kosmetykami odżywczymi.  

Produkty zawierające np. ceramidy wpływają na poprawę struktury skóry i wzmocnienie jej bariery ochronnej. Kosmetyki odżywcze warto aplikować regularnie, raz na tydzień. Do regenerującej pielęgnacji skóry łupieżowej doskonale sprawdzą się również olejki roślinne. Należy jednak pamiętać, by nie aplikować ich w zbyt dużej ilości, gdyż mogą zaczopować ujścia mieszków włosowych. Produkt należy nałożyć na skórę głowy za pomocą masażu. 

Skóry zaatakowanej łupieżem nie należy również drapać. Prowadzi to do uszkodzenia naskórka, co sprzyja rozwojowi stanów zapalnych. Jeśli świąd jest uporczywy i nie ustępuje, warto zasięgnąć konsultacji u dermatologa lub trychologa. Objaw ten może wskazywać na niektóre schorzenia dermatologiczne, np. łuszczycę lub ŁZS

Przeczytaj również: Atopowe zapalenie skóry u dzieci - objawy, leczenie

Powiązane produkty

Przeciwłupieżowe składniki aktywne 

Zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce łupieżu należy stosować szampony zawierające odpowiednie składniki aktywne o działaniu kompleksowym, takie jak:

  • ichtiol – działa przeciwbakteryjnie, przeciwświądowo i przeciwgrzybiczo; wspomaga procesy regeneracji naskórka i hamuje szkodliwą działalność patogenów; 

  • dwusiarczek selenu – działa przeciwgrzybiczo i przeciwświądowo; zmniejsza problem łuszczenia skóry i redukuje podrażnienia; 

  • pirokton olaminy (in. octopirox) – hamuje łojotok, działa przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie;

  • klimbazol – hamuje namnażanie grzybów i bakterii, działa przeciwzapalnie i zapobiega utracie wilgoci z naskórka;

  • ketokonazol – ma silne właściwości przeciwgrzybicze i wspomaga regenerację naskórka;

  • cyklopirox – hamuje aktywność patogenów i zapobiega ich ponownemu namnażaniu. 

Warto wiedzieć: Łupież pstry – leczenie domowymi sposobami

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. M. Bednarek, C. Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, „Kosmetologia Estetyczna”, 2019, vol. 8(3), s. 393–396.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij