dziecko gryzione przez komary
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2374 razy

Co dla dzieci na komary, meszki i inne owady? Sprawdzone sposoby

Przygotowując się do letniego urlopu lub weekendowego wypadu na działkę, rodzice martwią się tym, co wybrać na komary i kleszcze dla niemowląt lub starszych dzieci. Rynek oferuje wiele repelentów w formie sprayów i kremów, ale warto też odnieść się do domowych, sprawdzonych sposobów.  

Spis treści


  1. Co będzie najlepsze na komary dla dzieci?
  2. Co wybrać na komary dla noworodka, a co dla starszaka?
  3. Co wybrać na komary do pokoju dziecka?

Wiele metod sprawdza się bez względu na wiek dziecka, np. moskitiera. Repelenty natomiast powinny być dostosowane do najmłodszych pod kątem składu. W ofercie można znaleźć preparaty zawierające związki syntetyczne lub naturalne. Odstraszające mgiełki warto też przyrządzać samodzielnie w domu.

Kup w aptece: Środki na ukąszenia i ugryzienia owadów

Co będzie najlepsze na komary dla dzieci?

Dzieci narażone są na ataki komarów przede wszystkim ze względu na wyższą niż u dorosłych temperaturę wewnętrzną ciała, którą owady wykrywają za sprawą zdolności termodetekcji. Ukąszenie komara nie tylko bywa bolesne, ale także pozostawia uciążliwe dla malucha dolegliwości. Pokusa drapania zmian skórnych zwykle jest na tyle duża, że w efekcie powstają podrażnienia naskórka i otwarte, długo gojące się ranki z tendencją do pozostawiania po sobie śladów, np. przebarwień.

Co wybrać na komary dla niemowlaka lub starszaka? Aby uniknąć przykrych powikłań, warto przed wyjściem z domu, zwłaszcza wieczorową porą, odpowiednio zabezpieczyć ciało pociechy repelentem. Repelenty to środki, które dzięki swoim właściwościom wpływają na naturalne zachowanie komarów, muszek czy kleszczy i innych owadów i w ten sposób chronią człowieka przed ugryzieniem i powstawaniem różnego typu konsekwencji zdrowotnych.

Warto wiedzieć: Co odstrasza meszki w domu i ogrodzie? Sprawdzone sposoby

Repelenty działanie odstraszające zawdzięczają najczęściej substancjom chemicznym, w tym pochodzenia naturalnego. Dostępne są w aerozolach, w kremach czy w sztyftach, wygodnych do bezpośredniej aplikacji na ciało. Niezależnie od substancji czynnej i jej stężenia mechanizm działania repelentów polega na stworzeniu na skórze lub w jej otoczeniu warstwy ochronnej, która wpływa paraliżująco na receptory czuciowe komara. W efekcie repelent maskuje naturalny zapach człowieka i sprawia, że owad nie jest wabiony temperaturą ciała, zapachem potu czy dwutlenkiem węgla z wydychanego powietrza.

Przeczytaj również: Czy rumień po ugryzieniu kleszcza jest niebezpieczny?

Co wybrać na komary dla noworodka, a co dla starszaka?

Należy dostosować skład repelentu do wieku dziecka. To, co sprawdzi się przeciw komarom dla niemowląt, może nie być wystarczającym zabezpieczeniem dla starszych pociech, z kolei środki, które uznawane są za bezpieczne w grupie dzieci w wieku szkolnym, mogą powodować reakcje niepożądane u tych najmłodszych.

Jedną z substancji stosowanych w repelentach dla dzieci już od 1 roku życia jest IR3535, czyli ester etylowy N-acetylo-N-butylo-beta-alaniny. Sprawdza się on nie tylko na komary, ale i na kleszcze, meszki, muchy, pchły, wszy, osy i karaluchy. Długo utrzymuje się na skórze i może być stosowany w różnych warunkach klimatycznych.

Co przeciw komarom wybrać dla niemowląt? Zalecane są repelenty zawierające ikarydynę. Pomocne bywają też naturalne olejki eteryczne, m.in.: lawendowy, eukaliptusowy, geraniowy, anyżowy, bazylikowy, miętowy czy z trawy cytrynowej. Podczas ich stosowania należy jednak zachować ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowej u malucha.

Na komary dla dzieci kilkuletnich można wybierać repelenty o bardziej złożonym składzie, zawierające np. DEET, czyli N,N-dietylo-meta-toluamid. Skutecznie blokuje on czynniki wabiące owady, a do tego może być jednocześnie aplikowany z kosmetykami do pielęgnacji ciała zawierającymi filtry przeciwsłoneczne SPF.

Dowiedz się więcej: Alergia na komary – objawy i sposoby ich łagodzenia

Powiązane produkty

Co wybrać na komary do pokoju dziecka?

W pokoju dziecka dobrze jest zainstalować w oknie moskitierę. Siatki dostępne są również w różnych mobilnych formach, np. w postaci namiotu, który może stanowić osłonę łóżka, wózka czy maty edukacyjnej i dywanu. Bez gadżetów tego typu również można uchronić się przed kontaktem z owadami, np. poprzez gaszenie światła przy otwartym oknie lub zraszanie firanek, zasłon, żaluzji lub ram okna repelentem w aerozolu. W tym celu sprawdzają się zarówno preparaty syntetyczne, jak i naturalne, również przygotowane samodzielnie. Poza olejkami eterycznymi można stosować np. plastry cebuli, czosnku lub liście pomidorów, ułożone na talerzyku czy serwetce na zewnętrznym parapecie, u progu drzwi balkonowych czy w pobliżu balustrady tarasowej.

Na komary do pokoju niemowlaka sprawdzą się niektóre rośliny doniczkowe; również można umieścić je na zewnątrz. Odstraszające są m.in.: pelargonia, mięta, geranium i koper włoski. Poza tym warto stosować wiatraki, gdyż prądy powietrza trzymają komary na dystans, utrudniając im latanie. Strumień najlepiej skierować na okno.

Przeczytaj także: Użądlenie osy – co robić, gdy użądli nas osa i jak się przed tym chronić?
 
A: Agata Oleszkiewicz
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1.  E. Kociołek-Balawejder, A. Złocińska, Nauki inżynierskie i technologie, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław 2009.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij