spray na komary
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 29214 razy

Co odstrasza meszki w domu i ogrodzie? Sprawdzone sposoby

Jednym z uroków letnich wieczorów, zwłaszcza w okolicy gęstych zarośli czy na terenach podmokłych, są komary i meszki. Co odstrasza owady i pozwala ograniczyć ryzyko kontaktu z nimi? Podpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Spis treści


  1. Co odstrasza meszki i komary w domu?
  2. Inne sposoby na meszki w domu
  3. Co odstrasza meszki w ogrodzie?

Meszki odstraszane są przede wszystkim przez repelenty, stosowane na skórę lub rozpylane w powietrzu. Można zaopatrzyć się w nie w sklepie lub przygotować je samodzielnie z użyciem olejków eterycznych. Cenne są też moskitiery okienne oraz niektóre zioła i kwiaty.

Sprawdź ofertę: Preparaty po ukąszeniach owadów

Co odstrasza meszki i komary w domu?

Meszki, choć są niemal niewidoczne i poruszają się bezdźwięcznie, bywają uciążliwe. Mimo że nie przenoszą chorób, dobrze jest unikać kontaktu z nimi ze względu na ryzyko ukąszenia i wywołanie reakcji alergicznej lub miejscowych objawów. To, co odstrasza meszki, przy okazji pomaga również ograniczyć aktywność i liczebność komarów, ponieważ dla obu typów owadów wabikami są specyficzne ludzkie zapachy fizjologiczne oraz temperatura i wilgotność powietrza.
 
Na początek warto odpowiednio zabezpieczyć dom z zewnątrz, przez co zmniejszą się możliwości przedostania się intruzów do środka. W tym celu dobrze jest np. regularnie udrażniać rynny przydomowe i odpływy chodnikowe z zalegających w nich liści, piasku i innych zanieczyszczeń, które zatrzymując wodę, stwarzają warunki do kolonizacji owadów.
 
W oknach warto zainstalować moskitiery. Siatki w żaden sposób nie wpływają na funkcjonalność okna i dostęp do światła czy powietrza, a skutecznie odcinają owadom drogę do domu. Moskitiery dostępne są także w różnych wariantach, np. namiotu czy baldachimu, którymi można osłonić dodatkowo łóżko, ale i meble ogrodowe, w tym leżak, hamak czy matę piknikową.
 
Co jeszcze odstrasza meszki w domu? Aromatyczne repelenty stworzone z mieszanki wody i olejków eterycznych (np. lawendowego, tymiankowego, anyżowego, geraniowego, eukaliptusowego, bazyliowego, miętowego, z trawy cytrynowej), którymi można spryskać ramę okna, firanki, żaluzje i rolety.

Przeczytaj również: Co dla dzieci na komary, meszki i inne owady? Sprawdzone sposoby

Inne sposoby na meszki w domu

Meszki odstraszają pokrojona cebula lub czosnek, a nawet posiekane liście pomidorów. Wystarczy umieścić je na talerzyku lub serwetce na zewnętrznym parapecie.
 
Owady niechętnie zbliżają się do mieszkania dzięki obecności niektórych roślin doniczkowych, w tym ziół i kwiatów. Za praktyczne ozdoby w kuchni, na balkonie czy w sypialni uznawane są m.in.: mięta pieprzowa, szałwia, tymianek, bazylia, kocimiętka, lawenda, werbena, geranium i pelargonia. To, co odstrasza meszki w domu, to także goździki, migdały i wanilia. Z takich surowców można przygotować np. zapachowy woreczek. Posiekane orzechy i susz goździków najlepiej skropić olejkiem waniliowym, a całość umieścić w lnianej torebce i zawiesić w dowolnym miejscu przy oknie czy na balustradzie tarasowej.
 
Poza metodami profilaktycznymi dobrze jest znać sztuczki na owady, które już znalazły się w mieszkaniu. Ponadczasowym sposobem na meszki jest aromatyczna pułapka. Jej istotą jest zwabienie owadów zapachem mieszanki octu i cukru do naczynia, którym może być miseczka lub butelka. Meszka po kontakcie z substancją przykleja się i traci możliwość ucieczki lub tonie.

Sprawdź także: Co wybrać dla dzieci na kleszcze? Sprawdzone sposoby

Powiązane produkty

Co odstrasza meszki w ogrodzie?

Na meszki w ogrodzie, na działce czy w innym miejscu na zewnątrz bezcenne jest zabezpieczenie ciała, a zwłaszcza jego odsłoniętych części specjalnym repelentem z apteki. Repelent to środek o właściwościach odstręczających owady, który za sprawą zdolności do blokowania receptorów czuciowych meszka paraliżuje jego umiejętność wykrywania zapachów. Pokryta nim skóra staje się zamaskowana i niewidoczna, a przez to niedostępna dla uciążliwego meszka, który pozbawiony w otoczeniu wabików zwyczajnie odlatuje lub trzyma się na dystans.
 
Stosowanie repelentów jest łatwe i szybkie. Wiele z nich ma wygodną formę sprayu w pistolecie, która umożliwia równomierne nanoszenie preparatu na ciało. Repelentem zaleca się pokryć ręce, nogi, plecy czy brzuch. Chcąc odstraszyć meszki z twarzy, należy rozprowadzić preparat najpierw na dłoniach. W zależności od składu takiego wyrobu mogą z niego korzystać wszyscy domownicy z odpowiednią częstotliwością. Dobre repelenty na meszki utrzymują się na skórze do kilku godzin.
 
Po powrocie z dworu wskazana jest kąpiel, nie tylko w celu zmycia resztek repelentu, ale też dla utrzymania higieny. Zarówno meszki, jak i komary wabi zapach kwasu mlekowego i amoniaku, stanowiących składniki potu.

Kwiatami i ziołami warto wzbogacić przydomowy ogród. Jeśli pozwala na to metraż, do wyżej wymienionych roślin można dosadzić komarzycę, mirt zwyczajny czy surmię.

A: Agata Oleszkiewicz
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. E. Kociołek-Balawejder, A. Złocińska, Nauki inżynierskie i technologie, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław 2009

  2. K. Wrotek, Ukąszenia owadów. Lekarz rodzinny, Septem, Gliwice 2013.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij