kleszcz
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 847 razy

Co wybrać dla dzieci na kleszcze? Sprawdzone sposoby

Rekreacja na świeżym powietrzu wiąże się z ryzykiem kontaktu z owadami różnego typu, które często są nosicielami wielu chorób. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu letniego i urlopowego warto wiedzieć, co jest dobre na kleszcze dla dzieci. Profilaktyka obejmuje wiele metod, w tym repelenty.  

Spis treści


  1. Co wybrać dla dzieci przeciw kleszczom?
  2. Co wybrać na kleszcze dla niemowlaka?
  3. Co wybrać na kleszcze dla rocznego dziecka?
  4. Co na kleszcze dla starszych dzieci?
  5. Co jeszcze zapobiega atakom kleszczy?

Preparat dla dzieci przeciw kleszczom najlepiej zastosować przed wyjściem z domu. Jego działanie utrzymuje się kilka godzin. Uzupełnieniem może być odpowiednia odzież, a w mieszkaniu czy przy meblach ogrodowych sprawdzą się moskitiery. Na tarasie lub w ogrodzie warto posadzić pewne rośliny.

Co wybrać dla dzieci przeciw kleszczom?

Aby spotkać kleszcza pospolitego, nie trzeba wybrać się do lasu. Te pajęczaki powszechnie bytują również w parkach, w przydomowych ogródkach, na działkach i łąkach, czyli w miejscach chętnie uczęszczanych przez ludzi w godzinach porannych i popołudniowo-wieczornych. Dzieci są szczególnie narażone na ataki kleszczy ze względu na wyższą niż u dorosłego temperaturę wewnętrzną ciała oraz cienką, miękką skórę, którą łatwo ukąsić. Zarówno atak, jak i obecność kleszcza na ciele (dopóki nie zwiększy on swoich rozmiarów wypitą krwią) są bezobjawowe, ale stwarzają ryzyko powstania różnorodnych powikłań zdrowotnych – od niegroźnych odczynów alergicznych po ciężkie choroby odkleszczowe, w tym boreliozę czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

W ramach profilaktyki w sezonie letnio-jesiennym przed wyjściem z domu dobrze jest zabezpieczać skórę swoich pociech. Zarówno u najmłodszych, jak i u starszych warto zastosować repelent, czyli środek najczęściej w formie aerozolu lub mgiełki o właściwościach wpływających na naturalne zachowanie kleszcza poprzez blokowanie jego receptorów czuciowych. W efekcie działania repelentu na skórze i w jej najbliższym otoczeniu powstaje warstwa ochronna, która powoduje, że zdolności pajęczaka do wykrywania zapachu i temperatury człowieka są uśpione przez pewien czas.

Kup w aptece: Preparaty na ukąszenia

Co wybrać na kleszcze dla niemowlaka?

Repelenty przeciw kleszczom powinny być dopasowane pod względem składu do wieku użytkownika, ponieważ środki przeznaczone dla dorosłych mogą stwarzać ryzyko podrażnień skóry lub innych powikłań u maluchów. W tej grupie wiekowej rekomendowane są wyroby zawierające naturalne składniki, w tym olejki eteryczne, m.in. goździkowy, różany, lawendowy, anyżowy, z trawy cytrynowej i drzewa herbacianego, eukaliptusowy czy paczulowy. Podczas nakładania ich bezpośrednio na skórę zaleca się zachować ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowej na ekstrakty roślinne. Warto jednak rozpylić je wokół wózka, nad matą piknikową czy na odzież. Poza tym atakom kleszczy poza domem zapobiegają moskitiery różnego rodzaju – do osłony wózka spacerowego czy w formie namiotu, który można postawić w ogrodzie, aby stworzyć bezpieczną przestrzeń do zabawy.

Powiązane produkty

Co wybrać na kleszcze dla rocznego dziecka?

W tym czasie bezpieczne jest stosowanie repelentów zawierających związek IR3535. Sprawdza się on też na komary, muchy, meszki, osy, pchły, wszy i karaluchy. Poza sprayem skórę warto zabezpieczyć odzieżą z długimi rękawami i nogawkami oraz kapturem. Na spacery po lesie dobrze założyć długie skarpety oraz kalosze lub buty nad kostkę. Bezwzględnie wskazane są też czapka lub kapelusz. Im bardziej zostanie zakryte ciało, tym mniej czynników będzie wabiło pajęczaki.

Przeczytaj również: Czy rumień po ugryzieniu kleszcza jest niebezpieczny?

Co na kleszcze dla starszych dzieci?

Dzieciom powyżej 2. roku życia można zaproponować repelenty zawierające ikarydynę lub DEET. Dodatkowo warto stosować techniki polecane także dla młodszych, czyli okrywanie ciała na terenach występowania pajęczaków czy moskitiery podczas zabawy lub odpoczynku na dworze. Aby ograniczyć ryzyko spotkania kleszcza w zaroślach parkowych, leśnych czy łąkowych, zaleca się spacerowanie po wyznaczonych ścieżkach. Najlepiej unikać wysokich traw i gęstych krzaków, a także poruszania się dzikimi szlakami. I choć pajęczaki wyczuwają obecność człowieka z kilkunastu metrów, to nie zawsze go atakują, a trącanie zarośli, na których bytują kleszcze, może stanowić stymulujący dla nich bodziec. Lepiej nie prowokować owada i trzymać się od niego z daleka.

Co jeszcze zapobiega atakom kleszczy?

W trosce o bezpieczeństwo swojej pociechy, ale też reszty domowników, warto przydomowy ogród, balkon, taras czy okienne parapety wzbogacić o niektóre rośliny, w tym zioła i kwiaty. Za odstraszające właściwości, a przy okazji walory estetyczne, cenione są m.in.: lawenda, tymianek, kocimiętka, mięta pieprzowa, komarzyca, pelargonia, geranium i koper włoski.

Przeczytaj również: Co odstrasza meszki w domu i ogrodzie? Sprawdzone sposoby
 
A: Agata Oleszkiewicz
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Gliniewicz i in., Wrażliwość kleszczy na repelenty zawierające różne substancje aktywne, „Przegląd Epidemiologiczny” 2019, nr 73.

  2. E. Kociołek-Balawejder, A. Złocińska, Nauki inżynierskie i technologie, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław 2009.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij