spray na komary
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 3347 razy

Co skutecznie odstrasza komary? Najlepsze sposoby

Latem warto wiedzieć, co najlepiej odstrasza komary. Owady dokuczają zarówno w ogrodach, jak i w domu. Ich aktywność można ograniczyć prostymi metodami, chroniąc się przy tym przed ukąszeniami i uporczywym bzyczeniem.

Spis treści


  1. Co najbardziej odstrasza komary?
  2. Co odstrasza komary w nocy?
  3. Co odstrasza komary? Domowe sposoby

Jednym ze sposobów są repelenty, np. w formie sprayu. Rozpyla się je na skórze lub w otoczeniu owadów. W efekcie intruz ucieka i nie atakuje ponownie. Poza tym znanych jest wiele innych metod.

Co najbardziej odstrasza komary?

Nieznośne bzyczenie nad uchem i ryzyko ukąszenia stają się najbardziej realne w porze letniej ze względu na to, że ciało człowieka nadmiernie się poci. Komary posiłkują się też zdolnościami termodetekcji i atakują osoby o podwyższonej temperaturze wewnętrznej organizmu, zwłaszcza dzieci i kobiety w okresie owulacji. Obecność owadów potrafi skutecznie uprzykrzyć wypoczynek przede wszystkim na dworze, dlatego dobrze jest wiedzieć, co odgania komary.

Kup w aptece: Środki na ukąszenia i ugryzienia owadów

Repelenty, czyli środki działające odstraszająco, to cenne narzędzie w walce z owadami. Najczęściej dostępne są w formie sprayu, który łatwo i szybko można rozpylić bezpośrednio na skórę, tworząc na niej swoistą barierę ochronną. Repelenty mogą mieć formułę syntetyczną, w skład której wchodzą związki chemiczne, np. IR 3535, lub naturalną, stworzoną m.in. z wyciągów roślinnych.

Działanie sprayów bywa dwutorowe i polega na blokowaniu narządów czuciowych owada podczas kontaktu z opryskaną powierzchnią, a także na ulatnianiu się w najbliższym otoczeniu człowieka odstraszającej komary woni. Repelenty powodują zatem ograniczenie zdolności komara do wykrywania naturalnych zapachów, oddechu i ciepłoty ciała człowieka oraz utrudniają ich funkcjonowanie poprzez roznoszące się w powietrzu drażniące związki lotne.

Wiele repelentów jednocześnie odgania komary i meszki lub muchy i kleszcze. To produkty o szerokim działaniu, często dozwolone dla dzieci, ale ich stosowanie powinno zawsze przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta lub wskazówkami lekarza czy farmaceuty.

Przeczytaj również: Co dla dzieci na komary, meszki i inne owady? Sprawdzone sposoby

Co odstrasza komary w nocy?

W walce z komarami ważne jest odpowiednie zabezpieczenie domu. W ograniczeniu ryzyka spotkania się z owadami pomocne bywają moskitiery. Nie wpływają one na estetykę mieszkania, nie zaburzają cyrkulacji powietrza, nie ograniczają funkcjonalności okna. Dla zwiększenia skuteczności siatkę można spryskać repelentem.
 
Co jeszcze odstrasza komary? Rośliny doniczkowe, na których zapach owady są wyczulone. Odpychające są m.in.: kocimiętka, mięta, geranium (anginka), pelargonia, koper włoski, lawenda wąskolistna, komarzyca. Można nimi ozdobić parapety, balkony, meble ogrodowe czy altanki.
 
Aby nie narażać się na nieprzyjemne dolegliwości związane z ukąszeniami owadów, bezwzględnie zaleca się wieczorem gaszenie światła w pokoju przed otwarciem okna.

Powiązane produkty

Co odstrasza komary? Domowe sposoby

Ze względu na to, że komary silnie reagują na zapach ludzkiego potu i dwutlenek wydychany z powietrzem, warto zatroszczyć się o regularną higienę osobistą. Wskazane są częste prysznice oraz noszenie odzieży termoaktywnej, która zapobiega gromadzeniu się potu i pozwala skórze swobodnie parować.

Sprawdź ofertę: Antyperspiranty
 
Najlepiej unikać naturalnych siedlisk owadów, zwłaszcza liściastych zarośli w okolicach jezior, rzek, stawów czy zalewów. Chcąc spędzić bezpiecznie czas w ogrodzie czy na biwaku, można zastosować nie tylko repelent do ciała, ale też świece zapachowe czy specjalne kadzidełka, czyli inne formy użytkowe repelentów.
 
Olejki eteryczne odstraszają komary, ale również meszki i kleszcze. Można je stosować na wiele sposobów, np. w kominkach do aromaterapii; sprawdzają się do spryskiwania okien i drzwi w domu czy jako mgiełka do ciała. Wystarczy wybrany ekstrakt rozcieńczyć w odpowiednich proporcjach z wodą i umieścić go w buteleczce z pompką. Komary z ogrodu i domu odstraszają przede wszystkim olejki z trawy cytrynowej, cedrowy, goździkowy, paczulowy, tymiankowy, bazylikowy, miętowy czy eukaliptusowy.
 
W walce z uporczywymi owadami pomagają cebula, czosnek i liście pomidorów. Wystarczy pokroić wybrany składnik w plastry, umieścić na talerzyku lub chusteczce i odłożyć na parapet. Ze względu na intensywny aromat warzyw metoda sprawdza się jednak głównie w ogrodzie.

Skuteczne są jerzyki – ptaki, których naturalnym pokarmem są komary. Aby je zachęcić do zamieszkania na działce, najlepiej zamontować odpowiedniej wielkości domek na pniu drzewa czy na wolnostojącej tyczce. Warto również zostawić w spokoju żyjące w altanie pająki. Żywią się one bowiem komarami i innymi owadami.

Dowiedz się więcej: Ugryzienie mrówki - jak wygląda i czym grozi? Metody leczenia
 
A: Agata Oleszkiewicz
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. E. Kociołek-Balawejder, A. Złocińska, Nauki inżynierskie i technologie, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław 2009.

  2. K. Wytrychowski, Niealergiczne użądlenia owadów, „Toksykologia” 2018, nr 3.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij