Plecy kobiety ze śladami po ukąszeniu pluskiew.
Zdrowie i uroda Katarzyna Wieczorek-Szukała
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 87259 razy

Jak wygląda ugryzienie pluskwy? Objawy i sposoby leczenia

Pogryzienia przez pluskwy zdarzają się najczęściej w miejscach, w których nie zachowuje się należytego poziomu higieny, choć nie tylko. Zwykle dochodzi do nich w zaniedbanych kamienicach czynszowych, bursach studenckich, ale także środkach komunikacji miejskiej. Co warto wiedzieć o ugryzieniu pluskwy i czy jest ono niebezpieczne? 

Spis treści:


  1. Co warto wiedzieć o pluskwach?
  2. Jak gryzą pluskwy?
  3. Jak wygląda ugryzienie pluskwy – objawy
  4. Z czym można pomylić ślad po ugryzieniu pluskwy?
  5. Co pomaga na ugryzienie pluskwy? Leczenie
  6. Co odstrasza pluskwy – jak pozbyć się ich z domu?
  7. Czy pluskwy przenoszą choroby?
  8. Czy ozonowanie zabija pluskwy?

Co warto wiedzieć o pluskwach? 

Pluskwy, a dokładniej pluskwy domowe – bo takie przede wszystkim można spotkać obecnie w otoczeniu człowieka – to gatunek owada z rodziny pluskwowatych. Pojedyncze sztuki łatwo przeoczyć, ponieważ są one niewielkie (mają zwykle do 6 mm długości oraz 3 mm szerokości). Zazwyczaj zakładają gniazda w pomieszczeniach, głównie w przestrzeni odizolowanej, np. za boazerią lub tapetami. Widzą słabo i prowadzą nocny tryb życia. 

Pluskwy wyjątkowo trudno wytępić. Po pierwsze, samica składa jednocześnie nawet kilkaset jaj. Po drugie, nawet w przypadku braku żywiciela są one w stanie przeżyć aż kilka miesięcy, choć w normalnych warunkach odżywiają się co kilka dni. 

Sprawdź oferty: Ukąszenia i ugryzienia owadów

Jak wyglądają pluskwy? 

Pluskwy łatwo rozpoznać po czerwonobrunatnym kolorze pancerza i spłaszczonym, owalnym odwłoku, który wydyma się po spożytym posiłku. Do wykrywania zapachu lub ciepłoty ciała ofiar pluskwy używają czułek. Z kolei do pożywiania się, owady wykorzystują igłowy aparat gębowy, który jest widoczny jedynie podczas jedzenia. 

pluskwy wygląd ugryzienie

Rodzaje pluskiew 

Wyróżnia się około 90 gatunków pluskiew. Każdy z nich jest krwiopijnym pasożytem atakującym ssaki (niektóre gatunki atakują także ludzi) oraz ptaki. Większość pluskiew żeruje na nietoperzach. Choć u ludzi najczęściej występują ugryzienia pluskwy domowej, to sporadycznie i głównie w przypadku braku innego żywiciela, możemy stać się obiektem ataku innych podgatunków. 

Jaki jest zapach pluskwy? 

Zaniepokojone owady produkują za pomocą gruczołu (znajdującego się w dolnej części ciała) oleistą ciecz o zapachu porównywanym do zgniłych malin albo kolendry. Dlatego w przypadku wykrycia takiego aromatu należy niezwłocznie przejrzeć takie miejsca, jak: 

  • łóżka, tapczany i materace, 

  • fotele, 

  • zakamarki za obrazami, 

  • miejsca łączeń tapet i boazerii, 

  • ciemne zakątki strychu lub piwnicy. 

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? 

Niestety, w praktyce obecność pluskiew w domu najłatwiej stwierdzić, kiedy problem już występuje. Typowe objawy obejmują ślady ukąszeń na skórze nie tylko u domowników, ale i zwierząt. Zauważyć można również niewielkie ślady krwi widoczne na pościeli. W miarę dojrzewania, pluskwy pozostawiają po sobie wylinki, czyli pozostałości pancerzyka, który owad zrzuca, kiedy rośnie. 

Inne sposoby potwierdzające obecność pluskiew to obecność odchodów lub jaj (wyglądają jak ziarenka ryżu) blisko miejsca gniazdowania. Niestety zarówno jedna, jak i druga wydzielina nie odróżnia się w sposób charakterystyczny od otoczenia i łatwo ją przeoczyć. 

Przeczytaj: Borelioza, przyczyny, objawy, leczenie

Jak gryzą pluskwy? 

Pluskwy gryzą w nocy, ponieważ są aktywne po zmroku. Obierają zwykle za cel odsłonięte obszary ciała, jak szyję, dłonie, stopy, przedramiona, okolice twarzy, brzuch i klatkę piersiową. Z uwagi na fakt, że owady żerują średnio co 3-7 dni (w zależności od dostępności żywiciela), nowe ślady po ugryzieniach nie muszą występować codziennie. 

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Czerwone plamki, często z czerwona kropka pośrodku najczęściej występują w rzędach lub po kilka obok siebie. Jeden osobnik gryzie zwykle kilka razy pod rząd.

 

Powiązane produkty

 

Jak wygląda ogryzienie pluskwy - objawy

Ugryzienia pluskiew wyglądają jak niewielkie ukłucia otoczone zaczerwienieniem, układające się w linię prostą lub trójkąt. Ugryzienie pluskwy często idzie w parze z bolesnym rumieniem oraz niewielkim obrzękiem, ponieważ powoduje silną aktywację receptorów histaminowych. Dlatego u osób podatnych na działanie toksyn, znajdujących się w jadzie owadów, w przypadku nagromadzenia ugryzień może wystąpić nawet gorączka. 

Ugryzienie pluskwy może powodować powstawanie niewielkich infekcji skórnych, a co za tym idzie blizn, ale raczej nie są to trwałe zmiany. 

gryzienia pluskiew

Czy pluskwa gryzie przez ubranie? 

Sama pluskwa nie jest w stanie przebić się przez typową odzież, ale jej niewielki rozmiar sprawia, że bez trudu pod nią wchodzi. Co więcej, odnóża pluskiew są wyposażone w miniaturowe haczyki, które utrudniają pozbycie się pasożyta poprzez jego strzepnięcie i sprawiają, że z łatwością podróżuje on na ubraniu. 

Przeczytaj: Ugryzienie kleszcza, jak postępować?

Z czym można pomylić ślad po ugryzieniu pluskwy?  

Ugryzienie pluskwy łatwo pomylić z różnego rodzaju problemami dermatologicznymi, a także ugryzieniem przez inne owady: 

  • ugryzienie pchły a pluskwy – w przypadku ataku pchły, miejsca ugryzień są bardziej swędzące i nie puchną, w przeciwieństwie do śladów po ukąszeniu pluskwy; 

  • ugryzienie komara a pluskwy – ugryzienia komara są znacznie mniej bolesne, a ślady skórne pojawiają się i znikają szybciej. W przypadku ugryzienia pluskwy zmiany pojawiają się dopiero od 24 do nawet 48 godzin i mogą utrzymywać się nawet przez 2 tygodnie. 

Co pomaga na ugryzienie pluskwy? Leczenie 

Niestety w przypadku zadomowienia się pluskiew sama wymiana pościeli, a nawet materaca zwykle nie pomaga, ponieważ owady gnieżdżą się w bezpiecznych dla siebie i trudno dostępnych miejscach. W przypadku nasilonej odpowiedzi organizmu albo bardzo intensywnych ugryzień, warto rozważyć zastosowanie leków antyhistaminowych (np. dimetinden), ewentualnie glikokortykosteroidów (np. hydrokortyzon). 

Co odstrasza pluskwy – jak pozbyć się ich z domu? 

Jeżeli pluskwy nie zdążyły zanadto się rozmnożyć, zamiast zamawiać profesjonalną usługę likwidacji pasożytów – przy pomocy stężonych środków chemicznych – można spróbować rozpylać odpowiednie olejki, które działają drażniąco na owady. Do szczególnie skutecznych zalicza się aromat eukaliptusowy, miętowy, a także goździki i kurkumę. 

Czy pluskwy przenoszą choroby? 

Obecnie brakuje jednoznacznych dowodów, że pluskwy domowe działają jako wektor wirusów takich jak WZW B, czy wybranych bakterii z rzędu riketsji. Można jednak natrafić na prace naukowe, które sugerują potencjalną oraz skuteczną transmisję takich patogenów. 

Czy ozonowanie zabija pluskwy? 

Tak, ozon w stężeniu 10 ppm skutecznie likwiduje nie tylko pluskwy, ale również inne owady, jak muchy, komary, wszy, roztocza i rybiki. Ozonowanie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia pod warunkiem, że stężenie związku w pomieszczeniu nie przekracza 120 μg/m3 (maksymalne stężenie dobowe 8-godzinne). 

Choć ugryzienie pluskwy samo w sobie nie jest niebezpieczne, owady potrafią być bardzo uciążliwe, a raz założonego gniazda trudno skutecznie się pozbyć. Warto na bieżąco obserwować pojawiające się zmiany skórne, aby możliwie szybko podjąć niezbędne działania, mające na celu identyfikację i likwidację zagrożenia. W przypadku ugryzień pojawiających się u małych dzieci lub alergików zasadne może być skorzystanie z pomocy lekarskiej. 

Bibliografia

Ennis A.C., Pearson-Shaver A.L.(2022), Bedbug Bites [w:] StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. 

Sheele J.M., Ferrari B., Goddard J. i in. (2020), Human immunoglobulin G responses to Cimex lectularius L. saliva, Parasite Immunol, nr 42(12). 

Sked S., Wang C., Levy M., Hacker K. (2019), A Case Study of Cimex lectularius L. (Hemiptera: Cimicidae) Infestations in an Office Environment,  J Econ Entomol, nr 112(4), s. 1821-1830.  


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij