kobieta z zaczerwienią twarzą
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 7517 razy

Uczulenie na kosmetyki – przyczyny, objawy, metody leczenia, suplementacja

Niestety niektóre kosmetyki mogą powodować reakcje alergiczne, m.in.: świąd, pieczenie, zaczerwienienie. Od kilku dekad uczulenia pojawiają się u coraz większej grupy osób, a przyczyny ich nie zawsze są znane. Jakie są objawy alergii na kosmetyki i co zrobić, jeśli symptomy się pojawią?

Spis treści


  1. Uczulenie na kosmetyki – przyczyny i objawy
  2. Najczęstsze alergeny występujące w kosmetykach
  3. Alergia na kosmetyki – jak można ją leczyć? Suplementacja

Alergia została uznana za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Obecne dane wskazują na to, że w Polsce na różnego rodzaju uczulenia cierpi około 12 milionów osób. U pewnej części z nich objawy pojawiają się w reakcji na zastosowanie kosmetyków, a dokładniej konkretnych ich składników. Alergia oznacza, że organizm zaczyna walczyć z daną substancją i nie chce dopuścić do tego, aby kontakt był ponowiony. W praktyce nie oznacza to jednak, że kosmetyk jest zły. Produkt jest po prostu nieodpowiedni dla danej osoby.

Kup w aptece: Kosmetyki do skóry wrażliwej

Uczulenie na kosmetyki – przyczyny i objawy

Bardzo trudno stwierdzić, dlaczego u niektórych pojawiają się uczulenia na kosmetyki, a u innych nie. Tak naprawdę można tutaj mówić o zmiennych osobniczych, powiązanych z organizmem danej jednostki, jej stylem życia oraz środowiskiem. Uznaje się, że choroby alergiczne nie są dziedziczne, chociaż może nastąpić dziedziczenie pewnych skłonności do wystąpienia uczulenia. Alergia na kosmetyki występuje w momencie, gdy skóra danej osoby zetknie się z konkretnym produktem lub substancją. Konsekwencją mogą być następujące objawy:

  • zmiany skórne, określane wypryskiem kontaktowym;

  • zaczerwienienie, świąd, wysypka;

  • rumień, suchość skóry;

  • w niektórych przypadkach pojawiają się pęcherze.

Zmiany skórne ustępuje samoistnie po pewnym czasie, który wynosi zwykle od kilku godzin do kilku dni.

Przeczytaj również: Uczulenie na słońce - czym jest i jak się objawia?

Najczęstsze alergeny występujące w kosmetykach

Alergenem może być teoretycznie każda substancja, ponieważ uczulenia są uwarunkowane zmianami osobniczymi. W praktyce można jednak wyróżnić kilka składników, które powodują alergie najczęściej:

  • konserwanty, a przede wszystkim formaldehyd;

  • niektóre substancje pochodzenia naturalnego i składniki roślinne, dlatego czasami uczulenie pojawia się po kontakcie z kosmetykami eko, bio lub naturalnymi (chociaż w składzie nie ma konserwantów);

  • substancje zapachowe;

  • metale, w tym dwutlenek tytanu, złoto, srebro;

  • pszczeli wosk, lanolina;

  • barwniki, zwłaszcza te, które występują w produktach do rzęs, brwi i włosów.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że uczulenie może pojawić się zarówno po kontakcie z kosmetykami syntetycznymi, jak i naturalnymi. Nie można więc uznać, że któraś z grup jest bezpieczniejsza. Tak naprawdę nie istnieje kosmetyk, który nikogo nie uczuli, ponieważ nawet jeśli dotychczas do tego nie doszło, to reakcja taka może pojawić się w przyszłości. Można jednak uznać, że do preparatów o niskim potencjale alergennym należą dermokosmetyki, które są przebadane pod kątem uczuleń.

Przeczytaj także: Alergia skórna – jak rozpoznać i jak ją leczyć?

Powiązane produkty

Alergia na kosmetyki – jak można ją leczyć? Suplementacja

W procesie szybkiego wyleczenia alergii, która pojawiła się w reakcji na kosmetyk, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie odpowiednich suplementów diety. Do popularnych suplementów na alergię należą:

  • tabletki musujące z wapnem – łagodzą objawy uczulenia, uszczelniają komórki śródbłonka naczyń krwionośnych, skracają trwanie reakcji alergicznej;

  • kwercetyna – znajduje się w tabletkach, również musujących, a także w winie i winogronach, blokuje proces uwalniania histaminy, a więc bezpośrednio działa na przyczynę wystąpienia reakcji alergicznej;

  • witamina C – pomaga enzymom rozkładającym histaminę, a w ten sposób szybciej zwalczana jest alergia;

  • spirulina – blokuje proces wytwarzania histaminy, zmniejsza objawy uczulenia.

W aptekach można dostać leki na alergię bez recepty. Zwykle działają one na objawy i zwalczają alergię po krótkim czasie, na przykład do godziny. Dostępne są również preparaty, które należy zażywać codziennie, ponieważ ich czas działania wynosi 24 godziny. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku wystąpienia alergii na składnik kosmetyku najlepiej zastosować wapno i witaminę C, a także wyeliminować dany produkt ze swojej kosmetyczki. Taki kosmetyk można więc wyrzucić lub dać komuś bliskiemu, kto nie ma uczulenia na dany składnik. Każdorazowo przed aplikacją nowego produktu, zwłaszcza niesprawdzonego, należy wykonać test alergiczny. Kosmetyk można nałożyć na skórę za uchem i sprawdzić, czy pojawi się reakcja.

Przeczytaj również: Bezpieczne kosmetyki dla noworodka

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. J. Szybiak, D. Wiechuła, Problemy skórne związane ze stosowaniem kosmetyków, „Przegląd Dermatologiczny” nr 100, 2013.

  2. M. Wojciechowska, J. Kołodziejczyk, Z. Bartuzi, Alergia na kosmetyki. Cz. II. Konserwanty, „Polish Journal of Cosmetology” nr 12, 2009.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij