kobieta przeglądająca się w lusterku
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 18777 razy

Alergia na kosmetyki. Objawy uczulenia na krem do twarzy

Uczulenie na krem do twarzy najczęściej objawia się wypryskiem kontaktowym. Pojawiające się na skórze zmiany mogą również intensywnie swędzieć. Niektórzy pacjenci zgłaszają silne, miejscowe pieczenie. Czynnikiem wywołującym alergię na kosmetyki są zawarte w nich substancje konserwujące. Warto wówczas stosować kosmetyki naturalne.

Spis treści


  1. Uczulenie na krem do twarzy – objawy
  2. Alergeny zawarte w kremach do twarzy
  3. Kiedy krem do twarzy może uczulać?
  4. Kosmetyki naturalne do twarzy

Po użyciu niektórych kremów do twarzy na cerze pojawia się wysypka i zaczerwienienie, którym towarzyszą świąd lub pieczenie. Jest to reakcja alergiczna o charakterze kontaktowym. Najczęściej jej przyczyną są zawarte w kosmetykach substancje konserwujące, zapachowe i barwniki.

Kup w aptece: Kosmetyki do skóry wrażliwej

Uczulenie na krem do twarzy – objawy

Objawy reakcji alergicznej na krem do twarzy mogą uaktywnić się zarówno natychmiast po aplikacji kosmetyku, jak i dopiero po 48 godzinach. Zmiany uczuleniowe mogą ponadto utrzymywać się również po usunięciu kosmetyku ze skóry.

Objawy alergii na krem do twarzy:

  • zaczerwienienie w postaci nieregularnych plam,

  • rozległy rumień pojawiający się również w miejscu, w którym produkt nie został zaaplikowany,

  • pokrzywka przypominająca oparzenie (może mieć charakter wędrujący),

  • krostki,

  • miejscowa opuchlizna,

  • uczucie ściągnięcia skóry,

  • silny świąd,

  • pieczenie,

  • miejscowy ból.

Sprawdź także: Pieczenie skóry pod lupą – przyczyny, charakterystyka, łagodzenie

Alergeny zawarte w kremach do twarzy

Substancje o wysokim potencjale uczuleniowym:

  • syntetyczne barwniki,

  • substancje zapachowe – np. geraniol, aldehyd cynamonowy, aldehyd amylocynamonowy, eugenol,

  • oleje mineralne – np. wazelinowy, parafinowy,

  • substancje konserwujące – np. ethylparaben, methylparaben, butylcarbamate, methylisothiazolinone,

  • roślinne olejki eteryczne – np. cytrusowy, cynamonowy, miętowy, tymiankowy, melisowy, lebiodkowy, cytronelowy,

  • roślinne ekstrakty i kwasy – np. z cytrusów; lawendy, propolisu,

  • lanolina (wosk owczy),

  • glikol propylenowy,

  • kwasy AHA.

Przeczytaj również: Uczulenie na kosmetyki - przyczyny, objawy, metody leczenia, suplementacja

Powiązane produkty

Kiedy krem do twarzy może uczulać?

W większości przypadków przy alergii kontaktowej czynnikiem uczulającym są zawarte w kosmetykach substancje zapachowe, barwiące i konserwanty. Ich działanie alergizujące wynika z działania wielu zachodzących w podobnym czasie czynników, m.in. czasu aplikacji substancji na skórę, rodzaju cery, ewentualnych problemów dermatologicznych. Niekiedy ten sam produkt działa w różny sposób u każdej z osób. Najbardziej narażona na wystąpienie reakcji uczuleniowych jest skóra wrażliwa, atopowa, bardzo mocno przesuszona, naczyniowa i podrażniona. W takim przypadku alergia kontaktowa może powstać nawet w wyniku kontaktu z substancjami, które nie są uznawane za silnie drażniące. Funkcjonowanie bariery wodno-lipidowej może być zaburzone również na skutek stresu, osłabienia odporności i stosowania używek, np. palenia papierosów. Warto pamiętać, że skóra na twarzy jest o wiele bardziej wrażliwa niż na pozostałych częściach ciała, co dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia uczulenia.

Sprawdź ofertę: Kosmetyki do skóry atopowej

Kosmetyki naturalne do twarzy

W przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej na krem do twarzy należy natychmiast zaprzestać aplikacji produktu, a następnie kosmetyk zmyć ze skóry. W przebiegu silnej alergii warto sięgnąć po leki przeciwhistaminowe, również w postaci maści. Do pielęgnacji cery nadreaktywnej należy stosować kosmetyki naturalne. Ich skład oparty jest na wyselekcjonowanych i delikatnych substancjach o niskim potencjale alergizującym i podrażniającym. W formule kosmetyków naturalnych do twarzy znajdują się m.in. kwas hialuronowy, gliceryna, oleje roślinne (ze słodkich migdałów, z pestek winogron, arganowy), ceramidy, woda termalna, a także witaminy, np. E, B i K. Niektóre produkty wykazują również działanie łagodzące i ograniczające reaktywność skóry. Warto sięgać po kosmetyki z krótkim składem, w których przeważają substancje aktywne. Do zabezpieczenia formuły w kosmetykach naturalnych stosowane są bezpieczne dla skóry substancje konserwujące i stabilizujące. Do skóry bardzo wrażliwej i alergicznej należy stosować kremy bez substancji zapachowych i syntetycznych barwników.

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. R. Śpiewak, Alergia kontaktowa i alergiczny wyprysk kontaktowy, Alergologia Polska, 2014, t. 1, s. 150–157.

  2. M. Wojciechowska, i.in., Alergia na kosmetyki. Cz. II. – Konserwanty, „Polish Journal of Cosmetology” 2009, nr 12, s. 224–227.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij