Kochająca mama opiekująca się noworodkiem w domu
Mama i dziecko Mariola Kolary
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1848 razy

Co na kolki u niemowlaka?

Kolka to jedna z najczęstszych i najbardziej frustrujących dolegliwości, z jakimi mogą się zmierzyć rodzice z noworodkiem. Kolka to stan, który może spowodować, że Twoje dziecko będzie płakać godzinami, pomimo Twoich usilnych starań uspokojenia go. Jednak na szczęście jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc swojemu maluszkowi i samemu nie zwariować. 

Spis treści:

  1. Kolka niemowlęca, jak rozpoznać?
  2. Kiedy pojawia się kolka?
  3. Jak leczyć kolkę niemowlęcą?
  4. Leki na kolkę niemowlęcą

Kolka niemowlęca, jak rozpoznać? 

Ból brzucha lub kolka jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych u niemowląt. Występuje u 55-75% dzieci w pierwszych miesiącach życia. Jednak w 90-95% przypadków kolka u noworodka nie jest związana z żadną chorobą. Mimo to pogarszają stan dziecka i mogą powodować szereg powikłań, w tym problemy z karmieniem. 

Kiedy pojawia się kolka? 

Kolka jelitowa zaczyna się zwykle w ciągu pierwszych dwóch, trzech tygodni po urodzeniu. Dolegliwości trwają zazwyczaj przez pierwsze trzy miesiące życia dziecka. Kolka niemowlęca daje trzy główne oznaki, które lekarze czasami nazywają „regułą trzech”: 

  • nieuzasadnione nagłe wybuchy niepokoju, które objawiają się gwałtownym płaczem; 

  • ataki trwają około 3 godzin dziennie i powtarzają się co najmniej 3 razy w tygodniu przez co najmniej tydzień;

  • dziecko rozwija się prawidłowo.

Atak kolki u noworodków często występuje w trakcie lub krótko po karmieniu, zwykle po 20-30 minutach. Często dziecko zaczyna płakać wieczorem, między około 18.00 a 23.00. 

Sprawdź ofertę: Na uspokojenie dla dzieci

Powiązane produkty

Jak leczyć kolkę niemowlęcą? 

Istnieje wiele rzeczy, które lekarz może zalecić w celu leczenia kolki niemowlęcej, w tym: 

  • zmianę sposobu karmienia dziecka; 

  • zmianę sposobu trzymania dziecka; 

  • podawanie leków; 

  • stosowanie innych metod interwencji, takich jak zawijanie dziecka w kołderkę, kołysanie, masaż brzuszka; 

  • stosowanie do karmienia specjalnych butelek i smoczków antykolkowych z odpowietrzaczem.

Sprawdź ofertę: Na problemy z układem pokarmowym dla dzieci

Leki na kolkę niemowlęcą 

W aptece dostaniemy leki na kolkę niemowlęcą, które możemy podać w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych w brzuszku. Są to leki bezpieczne dla dziecka i proste do podania (najczęściej w postaci kropli). 

Symetikon na kolki u niemowlaka 

Symetikon to substancja, która pozwala rozbić pęcherzyki gazu w jelitach, dzięki czemu brzuszek dziecka czuje się lepiej. Dziecko nie ma wzdęć i łatwiej mu się wypróżnić. Symetikon jest dostępny w formie płynnej, jako zawiesina, którą można dodać do wody lub preparatu dla niemowląt; jest również dostępny w formie kapsułek twist off do stosowania u dzieci i niemowląt. Dawkowanie zależy od wieku dziecka, lepiej skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, ile i jak często należy podawać dziecku ten lek. Simetikon może być podany bezpośrednio dziecko do spożycia, lub zmieszany z mlekiem. Dostępne leki: Bobotic Forte, Espumisan.

Laktaza na kolki u niemowlaka 

Leki z laktazą pomagają maluszkowi rozkładać laktazę zawartą w mleku, tak aby nie powodowała dolegliwości bólowych. Niemowlęta mogą mieć kolkę po spożyciu mleka, ponieważ ich układy pokarmowe nie są jeszcze w pełni sprawne. Zawarty w lekach enzym pomaga rozłożyć laktozę na glukozę i galaktozę. Dostępne leki: Delicol, Kolzym 

Kateter rektalny na kolkę 

Kateter rektalny to innowacyjne urządzenie do walki z kolką niemowlęcą. Ma postać cewnika, który należy umieścić w odbycie dziecka, w celu pozbycia się gazów nagromadzonych w jelitach. Stosowanie preparatu nie powoduje podrażnień w obrębie błony śluzowej odbytu. Urządzenie wspomaga leczenie kolki i zmniejsza konieczność podania leków. W opakowaniu znajdziemy kilka rurek do jednorazowego stosowania. Nie używać częściej niż trzy razy na dobę. 

Czy probiotyki pomogą na kolki? 

Probiotyki, czyli dobre bakterie. Suplementy te zwiększają liczbę korzystnych bakterii w przewodzie pokarmowym dziecka, poprawiając tym samym zdrowie jelit. Probiotyki nie leczą kolki, ale mogą pomóc w zapobieganiu jej pogłębiania się. Stosowanie probiotyków wspomaga pracę jelit, poprawia ich perystaltykę, zmniejszając w ten sposób gromadzenie się gazów w brzuszku dziecka, które są przyczyną bolesne kolki. 

Bibliografia

"Encyklopedia zdrowia dziecka. Od narodzin do okresu dojrzewania", autor: Gianfranco Trapani, wydawnictwo: Jedność, rok wydania: 2010 

"Dziecko. Od narodzin do pierwszego roku życia", autor: Andrew Laughin, wydawnictwo: Astrum, rok wydania 2018 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij