Spis treści:
- Karmienie dziecka butelką: od czego zacząć
- Najczęstsze problemy przy karmieniu dziecka butelką
- Jak trzymać dziecko do karmienia butelką? Pozycje do karmienia butelką
Karmienie dziecka butelką: od czego zacząć
Nie trzeba nikogo przekonywać, że rodzaj spożywanego pokarmu ma znaczenie od momentu urodzin. Karmiąc dziecko piersią lub kobiecym mlekiem z butelki (własnym – odciąganym albo tym otrzymanym z Banku Mleka), czy też mlekiem modyfikowanym, nie trzeba się martwić o skład produktu. Można przyjąć za pewnik, że jest on idealnie dostosowany i odpowiada na wszystkie potrzeby maleństwa. Warto jednak dowiedzieć się, jak karmić dziecko butelką.
Przeczytaj: Do kiedy podawać mleko modyfikowane dziecku?
Przystępując do całej procedury podawania mleka należy najpierw nową butelkę (ważne, żeby w jej składzie nie było Bisfenolu A) wraz ze smoczkiem wysterylizować – albo w specjalnym urządzeniu, albo gotując ją przez 5 minut. Przed każdym kolejnym użyciem wystarczy umyć butelkę przeznaczonym do tego celu delikatnym detergentem i tylko od czasu do czasu ponownie sterylizować. Podawaną maluchowi butelkę należy dokładnie oglądać. Nie jest to produkt jednorazowy, ale ma tendencje do uszkodzeń. Lepiej być pewnym, że dziecko nie zakrztusi się odpryskującym kawałkiem plastiku, gumy czy silikonu.
Poznaj ofertę: Butelki do karmienia niemowląt
Najczęstsze problemy przy karmieniu dziecka butelką
Karmienie dziecka butelką, szczególnie na początku tej drogi, nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. Aby cały proces stał się łatwy, zarówno osoba podająca butelkę, jak i niemowlę muszą się siebie wzajemnie nauczyć. Czasem dziecko pręży się przy karmieniu butelką i bywa niespokojne. Innym razem dziecko cmoka przy karmieniu butelką lub głośno wyraża niezadowolenie poprzez płacz. Są to sytuacje normalne, ale warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.
Przeczytaj: Najważniejsze zasady przy karmieniu mlekiem modyfikowanym
Dziecko wierci się podczas karmienia butelką
Niespokojne dziecko podczas karmienia butelką to problem wielu rodziców. Najczęściej zdarza się tak, jeżeli maluch jest pobudzony i przebodźcowany. Czasem dziecko może odczuwać dyskomfort, dlatego należy odkryć, czego akurat mu brakuje: może ma mokrą pieluszkę, a może jest niewyspane, bo coś przeszkodziło mu w spokojnej drzemce. Czasami niepokój i wiercenie to efekt niezadowolenia, spotykany w sytuacjach przechodzenia z karmienia piersią na butelkę. Dziecko potrzebuje trochę czasu, aby się przyzwyczaić i zaakceptować nowość. Aby pomóc dziecku w adaptacji, można przez pewien czas spróbować odciągać własne mleko laktatorem (jeżeli jest taka możliwość) i podawać je w butelce. Znajomy smak może spowodować, że taka forma karmienia zostanie przez niemowlę przyjęta za obowiązującą. Potem stopniowo należy zmniejszać proporcje swojego mleka, w stosunku do ilości mieszanki.
Innym powodem, dla którego dziecko wierci się podczas karmienia butelką może być odczuwanie emocji rodziców. Często maluch doskonale wyczuwa zdenerwowanie opiekunów i sam zaczyna zachowywać się w podobny sposób. Jeżeli matka jest niewyspana, zmęczona a przez to rozdrażniona, należy postarać się, by partner lub ktoś z obecnych w domu mógł w tym czasie nakarmić dziecko – być może taka zmiana wystarczy, by niemowę się uspokoiło.
Sprawdź ofertę: Na ząbkowanie dla dzieci i niemowląt
Dziecko krztusi się podczas karmienia butelką
Butelka butelce nierówna, tak samo jak smoczek smoczkowi. Zanim znajdziemy idealny kształt, dopasowany do sposobu ssania dziecka, może minąć trochę czasu. Czasami ze smoczka może wypływać za dużo mleka lub może ono płynąć zbyt silnym strumieniem – to jedna z możliwości, dlaczego dziecko krztusi się podczas karmienia butelką. Zawsze w takiej sytuacji należy przerwać podawanie pokarmu, spionizować maluszka i uspokoić go. Być może otwór w smoczku zrobił się zbyt duży i trzeba wymienić go na nowy, a może pozycja do karmienia butelką była nieodpowiednia. Bywa i tak, że krztuszenie się dziecka to objaw choroby bądź nieprawidłowości w budowie układu pokarmowego. Jeżeli dławienie będzie się powtarzało, należy skonsultować się ze specjalistą, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Sprawdź ofertę: Gryzak dla niemowląt
Dziecko płacze przy karmieniu butelką
Podobnie, jak wiercenie się malucha, tak i jego płacz podczas podawania pokarmu nie jest dla rodziców sytuacją komfortową. Powody, dlaczego dziecko płacze przy karmieniu butelką mogą być podobne. Rozdrażnienie, zmęczenie, mokra pielucha, niewygodne ubranko, odczucie zimna lub ciepła, przejmowanie emocji opiekunów oraz głód – to niekiedy błędne koło. Zdarza się, że maluch płacze z głodu i potrzebuje dostać porcję mleka, jednak z powodu swojego płaczu nie jest w stanie go przyjąć i tym samym coraz bardziej się irytuje, że jego potrzeby nie mogą zostać zaspokojone. W takiej sytuacji warto upewnić się, że przepływ pokarmu przez smoczek jest prawidłowy, a pozycja do karmienia odpowiednia. Zbyt szybka lub zbyt wolna podaż mleka nie jest dla malucha satysfakcjonująca.
Przeczytaj: Jak wybrać smoczek dla dziecka?
Dziecko płacze przy karmieniu butelką także z przyczyn niezwiązanych z samym karmieniem: może być przeziębione, mieć zatkany nos albo ząbkować.