Chłopiec stojący w łóżku ze smoczkiem w ustach
Mama i dziecko Sandra Słuszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1291 razy

Jak wybrać smoczek dla dziecka?

Wybór odpowiedniego smoczka to nie lada wyzwanie dla młodych rodziców. Odpowiedni produkt przekłada się przecież na stan zdrowia malucha i późniejsze jego funkcjonowanie. W artykule przedstawimy podstawowe rodzaje smoczków, wskażemy ich zalety oraz podpowiemy, na jaki wybór się zdecydować biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby malucha. 

Spis treści:


  1. Czy dziecko musi używać smoczka?
  2. Smoczek dla noworodka – jaki wybrać?
  3. Smoczek anatomiczny – czyli jaki?
  4. Smoczek dynamiczny – jak działa?
  5. Smoczek do butelki – jaki wybrać?

Czy dziecko musi używać smoczka? 

Każde zdrowe niemowlę posiada silny odruch ssania. Jest on kluczowy dla przeżycia dziecka i stanowi jedno z kluczowych zachowań małych dzieci. Odruch ssania samoistnie zanika między dwunastym a dwudziestym czwartym miesiącem życia dziecka, a związane jest to z nabywaniem przez nie zdolności jedzenia z użyciem łyżeczki. Odruch ssania jest na tyle silny, że próby jego hamowania lub niemożność wykonywania u dzieci wzbudzają silne emocje. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą smoczki dla dzieci. Ten rodzaj akcesoriów uspokaja malucha oraz daje mu możliwość realizowania potrzeby ssania.  

Dowiedz się więcej: Wyprawka dla noworodka - co powinna zawierać?

Stosowanie smoczka jest opcjonalne. Nie ma wymogu kupowania tego rodzaju akcesoriów, jednak wielu rodziców uznaje smoczki dla dzieci za niezbędne – pozwalają na szybkie uspokojenie malucha w zgodzie z jego naturą. Pojawiają się także głosy, że smoczki są używane przez rodziców, którzy nie interesują się niemowlęciem. Nie jest to jednak prawda – małe dzieci mają silne, fizjologiczne odruchy, nad którymi nie panują, a jednym z nich jest ssanie. Możliwość realizacji odruchu ssania, najbardziej pierwotnego i kojarzącego się z piersią mamy, daje dziecku ukojenie. Niektóre dzieci posiadają na tyle silny odruch ssania, że w wypadku braku smoczka sięgają po własny kciuk. Nie należy dopuszczać do takiej sytuacji, gdyż ssanie kciuka, inaczej digitomania, stanowi czynnik ryzyka wad zgryzu, może powodować choroby skóry i jest niehigieniczne. 

Przeczytaj: Karmienie mlekiem modyfikowanym – najważniejsze zasady

Smoczek dla noworodka – jaki wybrać? 

Wybór smoczka, przy aktualnym szerokim asortymencie aptek, nie jest łatwy. Jaki smoczek dla noworodka, a jaki dla dziecka, które już biega? Smoczek dla noworodka powinien być mniejszy niż dla roczniaka  zbyt duży może powodować odruch wymiotny. Z kolei za mały smoczek dla dziecka może angażować pracę nieodpowiednich mięśni twarzy i skutkować wadami zgryzu.

Aby dostosować produkty do różnych kategorii wiekowych dzieci, producenci wprowadzili na rynek smoczki dla wcześniaków w kilku rozmiarach, a także dla noworodków urodzonych o czasie. Dla niemowląt cierpiących z powodu kolek poleca się smoczki antykolkowe, których system odpowietrzający zapobiega połykaniu powietrza wraz z pokarmem. Aby ułatwić stosowanie smoczka i zapobiec jego zgubieniu, warto dokupić zawieszkę do smoczka

Sprawdź ofertę: Smoczki dla dzieci 

Powiązane produkty

Smoczek anatomiczny – czyli jaki? 

Smoczek anatomiczny, inaczej ortodontyczny, to taki, którego kształt ma odwzorowywać brodawkę sutkową mamy. Jest spłaszczony w części podniebiennej, a zaokrąglony w językowej. Spośród wszystkich smoczków dostępnych na rynku, smoczek ortodontyczny najlepiej układa się w buzi dziecka, dzięki czemu stanowi wczesną profilaktykę wad zgryzu malucha. Należy jednak pamiętać, że choć produkt tego rodzaju zaprojektowany jest, by być dopasowany do jamy ustnej małego dziecka, należy wkładać go w odpowiedni sposób. Właściwe ułożenie smoczka gwarantuje optymalne stosowanie. 

Smoczek dynamiczny – jak działa? 

Smoczek dynamiczny wyróżnia się nietypową budową części wkładanej do buzi dziecka — jest ona stworzona z niejednolitej warstwy silikonu. Taki rodzaj niejednorodności sprawia, że smoczki dynamiczne pracują w trakcie ssania dziecka, naciągając się i kurcząc. Smoczki dynamiczne posiadają układ wyżłobień mających imitować kanaliki laktacyjne w piersi mamy. Oprócz naśladowania budowy anatomicznej sutka, smoczki dynamiczne przeciwdziałają odruchowi zagryzania, dlatego rodzice nie muszą się martwić o przegryzienie takiego smoczka. 

Smoczek do butelki – jaki wybrać? 

Wybór smoczka na butelkę dla dziecka powinien być uzależniony od wielu malucha oraz jego indywidualnych potrzeb. Dzieci cierpiące z powodu kolek najbardziej skorzystają z systemów antykolkowych w butelkach i dedykowanych im smoczkach. Smoczek symetryczny to wybór dla dzieci nieposiadających szczególnych potrzeb i karmionych piersią. Jego zaletą jest, jak sama nazwa wskazuje, symetria budowy  nie trzeba przywiązywać szczególnej wagi do sposobu jego ułożenia w buzi dziecka.  

Przeczytaj również: Jaka butelka do karmienia?

Dla starszych dzieci, których dieta rozszerzona została o kaszki, polecane są specjalne smoczki do kaszki. Ich większy otwór umożliwia podaż gęstszego pokarmu. Smoczki kauczukowe, inaczej lateksowe, to nieco bardziej ekologiczna alternatywa dla smoczków silikonowych. Wykonane są z tworzywa pochodzenia naturalnego i mają ciemniejszy kolor gumki do żucia. Ich cechą charakterystyczną jest miękkość  u dzieci starszych smoczek z kauczuku stwarza ryzyko odgryzienia, natomiast u maluchów doskonale układa się w buzi. 

Warto wiedzieć: Karmienie dziecka butelką - najczęstsze problemy

Bibliografia

Aicja Szwedowska, Joanna Antoszewska, Digitomania: przyczyny, skutki i sposoby zwalczania – przegląd piśmiennictwa, https://www.dbc.wroc.pl/Content/3388/PDF/17-szwed.pdf, dostęp z dnia 29.10.2022 

Agata Polek, Joanna Szyper-Szczurowska, Bartłomiej W. Loster, Rola pediatrów i lekarzy rodzinnych w profilaktyce wad zgryzu  u dzieci w okresie niemowlęcym i poniemowlęcym, Dent. Med. Probl. 2013, 50, 3, 328–340 

Dorota Pilch, Malwina Dróżdż, Anna Reczyńska, Elżbieta Grochans, Ocena wiedzy położnych/pielęgniarek w zakresie stosowania smoczków uspokajających u noworodków, https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/42332, dostęp z dnia 29.10.2022 

 

 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij