Niemowlak pijący pokarm z butelki i podnoszący nogę do góry
Mama i dziecko Sandra Słuszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 745 razy

Jaka butelka do karmienia?

Wybór najlepszej butelki do karmienia dla małego dziecka jest zagadnieniem, z którym mierzy się wielu młodych rodziców. Decyzja uzależniona jest od wielu czynników, zwłaszcza że nieprawidłowo dobrane akcesoria mogą nieść za sobą konsekwencje zdrowotne dla dziecka. Jakie są podstawowe rodzaje butelek do karmienia? Czym kierować się podczas wyboru? Jaka butelka dla noworodka jest odpowiednia? 

Spis treści:


  1. Butelka do karmienia – dlaczego jest taka ważna?
  2. Butelka dla noworodka – jaką wybrać?
  3. Butelka antykolkowa
  4. Butelka do kaszki, butelki dla starszych dzieci
  5. Do kiedy używać butelki do karmienia?

Butelka do karmienia – dlaczego jest taka ważna? 

Większość młodych rodziców staje przed zakupowym dylematem w momencie, gdy mama decyduje się odstawić malucha od piersi i przejść na karmienie mlekiem modyfikowanym lub własnym, odciągniętym z piersi za pomocą laktatora. Oczywiście butelka do karmienia niezbędna jest także w rodzinach, w których niemowlę od urodzenia było karmione pokarmem modyfikowanym, lub w przypadku, gdy kobieta nie może dłużej przystawiać dziecka do piersi. 

Butelka do karmienia niemowląt to nie tylko ważny wybór, ale także pewien rodzaj odpowiedzialności. Aby zagwarantować całkowite bezpieczeństwo stosowania, należy przestrzegać rygorystycznych zasad higieny. Maluchy, szczególnie karmione butelką, narażone są na występowanie próchnicy zębów mlecznych. Jest to przypadłość bakteryjna o charakterze infekcyjnym, a za jej występowanie odpowiada szczep Streptococcus mutans. Kolonizacja bakteryjna i współwystępujące czynniki: wysoka podaż fermentujących węglowodanów, podatność powierzchni zęba oraz czas trwania interakcji między tymi czynnikami. W celu zmniejszenia szansy na pojawienie się infekcji bakteryjnych u dziecka, w tym próchniczych, każdorazowo przed użyciem butelkę należy bardzo dokładnie umyć i zdezynfekować, na przykład poprzez wyparzenie. 

Przeczytaj: Karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym – najważniejsze zasady 

Butelka dla noworodka – jaką wybrać? 

Dla rodziców największym priorytetem jest bezpieczeństwo ich dziecka. Odnosi się ono również do wyboru odpowiedniej butelki dla malucha, a dokładniej materiału, z jakiego jest wykonana. Jaka butelka dla noworodka jest najlepsza? Można zdecydować się na cięższe, trwalsze butelki szklane, lub lekkie i poręczne naczynia syntetyczne. Niegdyś dość powszechnym związkiem chemicznym obecnym w wyrobach z tworzyw sztucznych był Bisfenol A, oznaczany na produktach jako BPA. Jest on substancją z grupy związków organicznych o udowodnionym negatywnym wpływie na organizm – z tego względu jego wykorzystanie do produkcji przedmiotów codziennego użytku zostało zakazane lub ograniczone w wielu krajach. 

Zdolność migracji materiałów syntetycznych do produktów spożywczych uzależniona jest od czynników takich jak temperatura, ciągłość plastiku, czy stanu skupienia żywności mającej z nim kontakt; udowodniono natomiast, że Bisfenol A ma możliwość migracji do mleka modyfikowanego, wody i soków owocowych. BPA zostało gruntownie przebadane, a naukowcy wykazali, że niekorzystnie wpływa na układy: endokrynny, nerwowy oraz immunologiczny. Wniosek jest zatem jasny – zawsze podczas wyboru butelki do karmienia, należy szukać na produktach oznaczenia BPA-free. 

Kolejną istotną kwestią w wyborze butelki jest jej pojemność. Dla noworodków lepiej sprawdzą się naczynia o pojemności około 150 ml, a dla kilkumiesięcznych niemowląt lepsze będą te nieco większe – 200-220 ml. Jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym od urodzenia, warto rozważyć zakup zestawu butelek, na który składają się naczynia o różnej pojemności, dostosowane do aktualnego wieku i potrzeb malucha. 

Sprawdź oferty: Butelki do karmienia niemowląt

Powiązane produkty

Butelka antykolkowa 

Kolka niemowlęca to bardzo częsty problem, który młodzi rodzice zgłaszają pediatrom. Jest to szczególnie przykra dolegliwość, negatywnie odbijająca się zarówno na dziecku, jak i na rodzicach. Charakteryzuje się trudnym do ukojenia płaczem niemowlęcia, pojawiającym się zazwyczaj w godzinach wieczornych, a także niepokojem i dolegliwościami jelitowymi. Kolka to schorzenie o skomplikowanej etiologii, natomiast jednym z czynników ją wzmagających jest nieodpowiednia technika karmienia malucha oraz połykanie powietrza wraz z pokarmem.  

Aby zredukować możliwość wystąpienia dolegliwości u dziecka, zaprojektowano specjalne produkty do karmienia. Butelka antykolkowa charakteryzuje się budową, która uniemożliwia połykanie powietrza wraz z mlekiem – posiada system odpowietrzający wnętrze naczynia, smoczek całościowo wypełniający się mlekiem oraz ergonomiczną budowę, ułatwiającą zachowanie właściwej techniki karmienia dziecka. 

Butelka do kaszki, butelki dla starszych dzieci 

Dla starszych dzieci, których dieta rozszerzana jest o gęstsze pożywienie, dedykowane są specjalne butelki do kaszki. Produkty takie mają nieco większą pojemność po to, aby nasycić dzieci powyżej szóstego miesiąca życia. Najważniejszym wyposażeniem tego typu butelek jest specjalny smoczek, zaprojektowany do podawania gęstego pokarmu. Otwór w takich smoczkach jest wycięty tak, aby ułatwić wypływ kaszki, a kształt stymuluje pracę mięśni twarzy malucha. 

Przeczytaj więcej: Jak wybrać smoczek?

Do kiedy używać butelki do karmienia? 

Sześć pierwszych miesięcy życia dziecka to czas, gdy karmione jest ono wyłącznie mlekiem z piersi mamy lub mlekiem modyfikowanym z butelki. Pierwszy rok życia to okres, gdy najsilniej rozwija się u malucha umiejętność gryzienia oraz żucia, a zdolności te doskonalone są aż do wieku 24 miesięcy. Około 6-7 miesiąca życia dziecka należy wprowadzać do jego dziecka produkty półpłynne, podawane twardą łyżeczką, stopniowo ucząc dziecko również picia z otwartego kubka. W momencie, gdy dziecko ukończy rok nie należy dłużej karmić go przy użyciu butelki. 

Bibliografia

Ćwiek-Ludwicka K., Bisfenol A - naukowe podstawy zakazu stosowania w butelkach do karmienia niemowląt, dostępny online: https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.agro-e0b3dab9-4d0f-418f-a9be-e185fd31eec6 [data dostępu: 20.10.2022]. 

Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij