Diagnosta wypełniający formularz na podstawie danych na próbówce.
Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 25419 razy

RDW w morfologii ‒ co oznacza ten parametr?

Morfologia krwi to bez wątpienia jedno z najbardziej uniwersalnych i wartościowych badań współczesnej medycyny. Doświadczony specjalista potrafi na jej podstawie ocenić nie tylko stan ogólny pacjenta, ale także wykluczyć bądź potwierdzić obecność wielu jednostek chorobowych. Każdy parametr morfologii krwi odgrywa rolę w całościowej interpretacji tego badania. W poniższym artykule omawiamy wskaźnik anizocytozy erytrocytów, czyli RDW. Tłumaczymy czym jest ten parametr, jakie są jego normy, a także o czym świadczą odchylenia od prawidłowego wyniku. 

Spis treści


  1. RDW ‒ czym jest i jak oznacza się ten wskaźnik?
  2. RDW-CW a RDW-SD ‒ czym się różnią?
  3. Jaka jest norma RDW?
  4. Wskazania do badania RDW
  5. O czym świadczy podwyższone RDW?
  6. O czym świadczy obniżone RDW?

RDW ‒ czym jest i jak oznacza się ten wskaźnik? 

RDW (z ang. red cell distribution width), nazywane także wskaźnikiem anizocytozy erytrocytów lub rozpiętością rozkładu objętości erytocytów, należy do wskaźników erytrocytarnych, które opisują czerwone krwinki krwi. RDW określa, jak bardzo objętość erytrocytów w próbce różni się od zmierzonej średniej objętości erytrocytów (MCV), zatem opisuje poziom zróżnicowania populacji czerwonych krwinek. Wskaźnik RDW wyliczany jest na podstawie matematycznego wzoru, który uwzględnia średnią objętość erytrocytów (MCV) i odchylenie standardowe objętości erytrocytów. 

Przeczytaj również: Morfologia, jak czytać jej wyniki?

RDW-CW a RDW-SD ‒ czym się różnią? 

W morfologii RDW może być podane zarówno jako RDW-CW, jak i RDW-SD. Czy pomiędzy tymi wskaźnikami jest znacząca różnica? Okazuje się, że nie. RDW-CW to współczynnik zmienności wyrażany w procentach, z kolei RDW-SD to odchylenie standardowe, które wyrażane jest femtolitrach, czyli jednostkach objętości erytrocytu. Główną różnicą pomiędzy tymi wskaźnikami jest zatem jednostka, w której są one wyrażone. 

Powiązane produkty

Jaka jest norma RDW? 

Norma RDW-CW zmienia się w zależności od wieku pacjenta, a także niektórych stanów fizjologicznych, takich jak ciąża czy aktywność fizyczna. Warto pamiętać, że nie każde odchylenie od normy RDW-CW świadczy o rozwoju choroby. Wyniki RDW-CW nigdy nie powinny być interpretowane w oderwaniu od innych wskaźników czerwonokrwinkowych lub samopoczucia pacjenta.

Przeczytaj: Wyniki badania MPV – o czym mówią i jakie są normy?

RDW u osób dorosłych 

Norma RDW-CW zawiera się między 11,5-14,5%, przy czym należy podkreślić, że jest ona jednakowa dla mężczyzn i kobiet. Z kolei wartość referencyjna dla RDW-SD mieści się pomiędzy 36-47 fl.  

Sprawdź oferty: Domowe testy diagnostyczne

RDW w ciąży 

Przyszłe matki, widząc nieprawidłowe wartości RDW-CW w morfologii, nierzadko wpadają w panikę. Warto jednak podkreślić, że ciąża jest stanem, w którym dochodzi u kobiety do wielu fizjologicznych zmian w układzie krążenia. Nieznacznie obniżone lub podwyższone RDW-CW w ciąży nie powinno zatem wzbudzać niepokoju. 

RDW u dzieci 

Wartości referencyjne niemal wszystkich parametrów czerwonokrwinkowych ulegają dynamicznym zmianom u dzieci i nastolatków. Podobnie jest w przypadku norm RDW u dzieci. Normy tego wskaźnika zależą przede wszystkim od wieku dziecka, choć przyjmuje się, że są one dość zbliżone do norm dla dorosłych. 

Wskazania do badania RDW 

RDW jest parametrem standardowo oznaczanym w trakcie wykonywania morfologii krwi. Interpretacja tego wyniku jest szczególnie przydatna w diagnostyce niedokrwistości, zwłaszcza w jej początkowych etapach.  

Czy wiesz, że…. 

W ostatnich latach pojawiają się badania naukowe, które potwierdzają użyteczność wskaźnika anizocytozy erytrocytów w diagnostyce i monitorowaniu wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. Przypuszcza się, że nieprawidłowe wartości RDW mogą być skorelowane z takimi schorzeniami jak nadciśnienie tętnicze, zawał mięśnia sercowego czy migotanie przedsionków.

O czym świadczy podwyższone RDW? 

Podwyższone RDW-CV czy RDW-SD odzwierciedla zaburzenia homeostazy erytrocytów, zarówno w obrębie procesu namnażania i różnicowania czerwonych krwinek, jak i dotyczące ich czasu przeżycia. RDW-CV powyżej normy może świadczyć o szeregu nieprawidłowości, takich jak zły stan odżywienia organizmu, nadmierny stres oksydacyjny czy przewlekły stan zapalny. Nieprawidłowe wartości tego wskaźnika mogą również wskazywać na obecność chorób, takich jak: 

  • niedokrwistość z niedoboru żelaza

  • niedokrwistość megaloblastyczna związana z niedoborem witaminy B12 lub kwasu foliowego

  • niedokrwistość hemolityczna; 

  • wrodzona sferocytoza; 

  • talasemia; 

  • przewlekła choroba nerek; 

  • przewlekłe choroby wątroby i dróg żółciowych. 

O czym świadczy obniżone RDW? 

Czy obniżone RDW-SD u dziecka lub dorosłego powinno być powodem do obaw? Niskie wartości wskaźnika anizocytozy erytrocytów oznaczają, że czerwone krwinki są podobnej wielkości. RDW poniżej normy nie ma znaczenia klinicznego i nie powinno wzbudzać niepokoju, o ile pozostałe wskaźniki czerwonokrwinkowe są w normie. 

Bibliografia

Salvagno GL, Sanchis-Gomar F, Picanza A, Lippi G. Red blood cell distribution width: A simple parameter with multiple clinical applications. Crit Rev Clin Lab Sci. 2015;52(2):86-105. doi:10.3109/10408363.2014.992064 

Pilling LC, Atkins JL, Kuchel GA, Ferrucci L, Melzer D. Red cell distribution width and common disease onsets in 240,477 healthy volunteers followed for up to 9 years. PLoS One. 2018;13(9):e0203504. Published 2018 Sep 13. doi: 10.1371/journal.pone.0203504 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij