Lekarz mierzący ciśnienie krwi ciężarnej - niskie ciśnienie w ciąży
Mama i dziecko Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 28317 razy

Ciąża a niskie ciśnienie – czy jest się czym martwić?

Niskie ciśnienie w ciąży zwykle nie jest traktowane w kategoriach patologii. Jednakże może powodować nieprzyjemne objawy i być przyczyną omdleń. Te z kolei stanowią już realne zagrożenie dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka. Zobacz, co pomaga na niskie ciśnienie w ciąży.

Spis treści


  1. Normy ciśnienia krwi w ciąży
  2. Niskie ciśnienie w ciąży
  3. Jakie są przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży?
  4. Jakie objawy występują przy niskim ciśnieniu w ciąży?
  5. Czy niskie ciśnienie w ciąży jest groźne?
  6. Jak podnieść ciśnienie krwi w ciąży?

W organizmie przyszłej mamy przez cały okres od momentu zapłodnienia do porodu zachodzą liczne zmiany. Obejmują one wszystkie układy i narządy – również układ krążenia. Przede wszystkim zwiększają się: objętość krwi krążącej, objętość komór serca, pojemność minutowa, objętość wyrzutowa i częstotliwość rytmu serca (wzrasta nawet o 10 uderzeń na minutę). Dodatkowo zmianie ulega opór naczyniowy. Zostaje on zmniejszony, co skutkuje obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi. Ma to miejsce w II trymestrze. Zdarzają się jednak kobiety, które zmagają się z niskim ciśnieniem przez całą ciążę.

Normy ciśnienia krwi w ciąży

Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży zasadniczo nie odbiega od norm ustalonych dla całej dorosłej populacji. Za dobre uznaje się wartości poniżej 140/90 mmHg. Wszystkie wyniki wyższe wymagają podjęcia natychmiastowych działań, ponieważ stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia mamy oraz jej dziecka. Nie ma natomiast dolnej granicy.

Kup w aptece: Ciśnieniomierze naramienne i nadgarstkowe

Niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży jest rozpoznawane, gdy jego wartości przyjmują wartości równe 100/60 mmHg lub niższe od nich. Mogą się one utrzymywać przez cały czas lub występować wyłącznie okresowo. Do ich spadku fizjologicznie dochodzi w II trymestrze, co jest związane ze wspomnianymi wcześniej zmianami w organizmie ciężarnej.

Niskie ciśnienie w ciąży nie jest uznawane za stan patologiczny i wymagający leczenia. Należy jednak zachować ostrożność przy bardzo niskich wartościach, które wywołują dodatkowe objawy. Co ciekawe, w literaturze medycznej można spotkać się z poglądem, że niskie ciśnienie krwi jest zjawiskiem pożądanym, ponieważ dobrze wpływa na funkcjonowanie układu krążenia.

Sprawdź również: Objawy ciąży - poznaj dolegliwości, jakie jej towarzyszą

Powiązane produkty

Jakie są przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży?

Niskie ciśnienie w ciąży w większości przypadków jest spowodowane zmianami w układzie krążenia, które są fizjologiczne dla stanu błogosławionego. U wielu przyszłych mam parametr już przed zapłodnieniem nigdy nie osiągał wysokich wartości. Kobiety, które nie wykonywały regularnych pomiarów, zwykle nie zdają sobie z tego sprawy. Jest to tzw. pierwotne niskie ciśnienie. Występuje ono nawet u ponad 14% kobiet w populacji. Najczęściej są to młode osoby.

Niskie ciśnienie w ciąży może być związane także z niektórymi chorobami lub stanami nieprawidłowymi. Jednym z nich jest odwodnienie spowodowane podażą wody niewspółmierną do jej utraty. Są na nie narażone kobiety, które mało piją, wymiotują lub dużo się pocą.

Przyczyną niskiego ciśnienia mogą być poważniejsze schorzenia. Są to głównie choroby układu krążenia. Również zaburzenia hormonalne i metaboliczne prowadzą do obniżenia wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Przeczytaj również: Czym jest nadciśnienie? Jak się objawia

Jakie objawy występują przy niskim ciśnieniu w ciąży?

W większości przypadków niskie ciśnienie w ciąży nie powoduje żadnych objawów. Dotyczy to szczególnie tych kobiet, u których już przed zapłodnieniem parametr ten nie osiągał wyższych wartości. Zdarza się też, że dolegliwości pojawiają się tylko w określonych sytuacjach. Najczęściej jest to wysiłek fizyczny, zmiana pozycji lub sytuacja związana z silnymi emocjami. W przypadku ciężarnych ciśnienie może obniżyć się również z powodu długotrwałego stania.

Możliwe objawy niskiego ciśnienia w ciąży to:

  • zawroty głowy,

  • złe samopoczucie,

  • nadmierna senność,

  • niska tolerancja wysiłku,

  • kołatanie serca,

  • mroczki przed oczami,

  • uczucie ochłodzenia kończyn,

  • zaburzenia koncentracji,

  • nudności.

Niskie ciśnienie w ciąży może być przyczyną zasłabnięć i omdleń.

Warto wiedzieć: Jakie są domowe sposoby na podniesienie ciśnienia krwi?

Czy niskie ciśnienie w ciąży jest groźne?

Niskie ciśnienie w ciąży zwykle nie jest groźne. Zagrożenie stanowi natomiast omdlenie. Jest to krótkotrwała i przejściowa utrata przytomności. Jej przyczyną jest przejściowe niedotlenienie mózgu. Następuje ono nagle. Część osób odczuwa jednak, że zbliża się omdlenie, ponieważ na krótko przed nim pojawiają się różne objawy (np. zawroty głowy).

Omdlenie w ciąży jest groźne, ponieważ prowadzi do upadku. Zwykle konsekwencją są siniaki. Może jednak dojść do urazu brzucha. Samo omdlenie spowodowane niskim ciśnieniem w ciąży nie jest groźne dla rozwijającego się płodu.

Dowiedz się więcej: Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?

Jak podnieść ciśnienie krwi w ciąży?

Niskie ciśnienie w ciąży może być przyczyną złego samopoczucia. Dlatego wiele ciężarnych szuka skutecznego sposobu na jego podniesienie. Nie należy sięgać po żadne środki dostępne bez recepty. Gdy niskie ciśnienie w ciąży jest uciążliwe, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Na niskie ciśnienie w ciąży może pomóc odpowiednie nawodnienie organizmu. Przyszła mama powinna wypijać minimum dwa litry wody dziennie. Ważne są też dobrze zbilansowana dieta i umiarkowana aktywność fizyczna.

Bibliografia

  1. P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2017, s. 586.

  2. J. Głuszek, T. Kosicka, Przewlekłe niedociśnienie leczyć czy nie leczyć?, „Kardiologia po Dyplomie” 2012, nr 11, s. 30–35.

  3. W. Januszewicz, M. Sznajderman, Niskie ciśnienie krwi norma czy choroba?, „Choroby Serca i Naczyń” 2004, t. 1, nr 1, s. 81–89.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij