Pracownik laboratorium trzyma w dłoniach dwie próbówki z krwią pacjenta do badania.
Zdrowie i uroda Natalia Michalak
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 220515 razy

Wyniki badania MPV – o czym mówią i jakie są normy?

Morfologia to jedno z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych, które pozwala na uzyskanie wielu cennych informacji na temat stanu naszego zdrowia. Jednym z parametrów oznaczanych w ramach morfologii krwi jest MPV, odnoszący się do płytek krwi. Na jego podstawie można między innymi określić czy szpik kostny produkuje płytki krwi w sposób prawidłowy i jakie jest ryzyko występowania w naszym organizmie nadpłytkowości lub małopłytkowości. Sprawdź dokładnie o czym mówi współczynnik MPV, jakie są normy i o czym świadczą odchylenia od nich. 

Spis treści:


  1. MPV – co to jest i jak oznacza się ten wskaźnik?
  2. MPV – normy
  3. O czym świadczy MPV podwyższone?
  4. O czym świadczy MPV obniżone?

MPV – co to jest i jak oznacza się ten wskaźnik? 

Średnia objętość płytek krwi (MPV, z ang. Mean Platelet Volume) to jeden ze współczynników oznaczanych w ramach morfologii krwi, jednego z podstawowych badań laboratoryjnych, analizującego znajdujące się w naszym krwioobiegu elementy morfotyczne, takie jak krwinki czerwone, krwinki białe i właśnie płytki krwi. 

Trombocyty, bo tak fachowo określa się płytki krwi to najmniejsze z elementów morfotycznych, o średnicy 2-4 μm. Produkowane przez szpik kostny biorą udział w wielu procesach w naszym organizmie, jak chociażby krzepnięcie krwi czy fibrynoliza (rozpad skrzepu). Są także elementem układu immunologicznego. 

Zdarza się jednak, że szpik kostny produkuje płytki krwi w sposób nieprawidłowy – wtedy badanie MPV będzie wykazywało wartości zaniżone lub zawyżone. Także niektóre schorzenia i procesy zachodzące w naszym ciele mogą sprawiać, że badanie MPV będzie odbiegało od wartości referencyjnych. Co ważne, w ramach morfologii krwi określana jest nie tylko średnia objętość płytek krwi (MPV), ale również: 

  • PLT – ogólna liczba płytek krwi, 

  • MPM – średnia masa płytek krwi, 

  • PDW – rozkład objętości płytek krwi, 

  • P-LCR – wskaźnik dużych płytek krwi. 

Wskaźnik anizocytozy płytek krwi (PDW) to parametr w morfologii krwi, który informuje o odsetku płytek krwi odbiegających objętością od średniej. Jest istotny w ocenie nieprawidłowości w produkcji płytek krwi przez szpik kostny, jednak w celu postawienia trafnej diagnozy lekarz powinien analizować wszystkie te parametry jednocześnie, uwzględniając zależności między nimi. Nie zawsze bowiem pojedyncze odchylenie od wartości prawidłowych będzie świadczyło o problemach zdrowotnych. 

Przeczytaj również: Morfologia, jak czytać jej wyniki?

MPV – normy 

Kiedy warto wykonać oznaczenie MPV? Badanie krwi jakim jest morfologia powinno być wykonywane minimum raz w roku, może być bowiem ono pomocne w rozpoznaniu wielu schorzeń. Wyniki morfologii krwi odgrywają kluczową rolę w diagnozowaniu różnych stanów na wczesnym etapie. Jeżeli chodzi o wyniki krwi MPV ich odchylenia mogą świadczyć między innymi o problemach w układzie krążenia. 

Jakie są wskazania do wykonania morfologii i MPV? Badanie krwi jest wskazane, zwłaszcza gdy: 

  • obserwujemy skłonność do siniaków, 

  • występują u nas częste krwawienia z nosa, 

  • mamy obfite miesiączki

  • pojawiła się krew w stolcu, 

  • czujemy się osłabieni. 

Jeżeli chodzi o współczynnik MPV, wyniki powinny mieścić się w granicach 9-14 fl, choć wartości prawidłowe mogą nieznacznie różnić się w zależności od laboratorium (różne metody oznaczeń). 

Pamiętajmy, by do badania odpowiednio się przygotować. Choć nie wymaga ono bycia na czczo, warto wykonać je w godzinach porannych, po odpoczynku nocnym i lekkiej kolacji spożytej w dniu poprzednim. Należy mieć także na uwadze, że na wyniki krwi MPV mogą wpływać takie czynniki jak: 

  • wiek, 

  • intensywna aktywność fizyczna, 

  • stosowanie niektórych diet, 

  • wymioty i biegunki, 

  • aktywna miesiączka. 

MPV u osób dorosłych 

Jeżeli chodzi o MPV, norma dla osób dorosłych i dzieci powyżej 1. roku życia wynosi 9-14 fl. Pamiętajmy jednak, że ze względu na zastosowaną metodę wartości referencyjne w poszczególnych laboratoriach mogą się nieznacznie różnić, dlatego zawsze należy brać pod uwagę zakresy referencyjne widoczne na otrzymanym wyniku. 

Sprawdź oferty: Domowe testy diagnostyczne

MPV w ciąży 

MPV w ciąży z zasady nie powinno różnić się znacząco od wartości otrzymywanych wcześniej, dlatego też norma MPV w ciąży, czyli średnią objętość płytek krwi, w tym przypadku również wynosi 9-14 fl. Należy jednak pamiętać, że u kobiet ciężarnych wyniki badań krwi, pomimo prawidłowego jej przebiegu często odbiegają od normy. Choć w większości przypadków nie jest to powodem do niepokoju, warto każdorazowo konsultować je z lekarzem prowadzącym ciążę.

Przeczytaj: Jakie są grupy krwi i o czym mówią?

MPV u dziecka 

Morfologia krwi jest kluczowa w diagnozowaniu stanów chorobowych również u dzieci. Często zdarza się, że zakresy wartości prawidłowych różnią się u dzieci i osób dorosłych. Tak też jest w przypadku parametru jakim jest MPV. U dziecka poniżej pierwszego miesiąca życia, czyli noworodka za wartości prawidłowe uznaje się zakres 7-12 fl. U starszych dzieci jest on taki sam jak u osób dorosłych i wynosi 9-14 fl. 

Powiązane produkty

O czym świadczy MPV podwyższone? 

MPV powyżej normy zazwyczaj obserwujemy przy toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której możemy otrzymać na wyniku MPV podwyższone. Przyczyny takiego stanu to także: 

  • nadpłytkowość, 

  • brak śledziony, 

  • stan pooperacyjny lub pourazowy, 

  • przebyty niedawno masywny krwotok (szpik kostny próbuje zrekompensować braki), 

  • zespoły mieloproliferacyjne (białaczka szpikowa, metaplazja szpiku, czerwienica prawdziwa), 

  • zażywanie określonych leków (m.in. cytokin), 

  • anemia z niedoboru żelaza. 

O czym świadczy MPV obniżone? 

Często u pacjentów niepokój budzi na otrzymanym wyniku MPV poniżej normy. Co oznacza? MPV za niskie, czyli poniżej 9fl, zazwyczaj obserwuje się w przebiegu małopłytkowości. Może być ona spowodowana zaburzeniami w produkcji płytek krwi przez szpik kostny, może jednak wiązać się także ze zwiększonym ich użyciem, wynikającym np. z zaburzeń krzepnięcia krwi. Płytki krwi odgrywają kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi.

MPV poniżej normy pojawia się także: 

  • po antybiotykoterapii, 

  • w przebiegu anemii aplastycznej (wynikającej z niedoboru wit. B12 i kwasu foliowego), 

  • w chorobach szpiku kostnego. 

Bibliografia

Kokot F, Hyla-Klekot L, Kokot S, Badania laboratoryjne, Wydawnictwo PZWL 2011 

Niemirowicz K, Żelazowska-Rutkowska B, Wysocka J, Car H, Zaburzenia liczby płytek krwi, Diagn Lab 2012; 48(4): 455-460. 

Ilona Korzonek-Szlacheta i wsp., Płytki krwi – ogniwo łączące zakrzepicę ze stanem zapalnym, Folia Cardiologica 2018, tom 13, nr 4 


Wybór redakcji