Spis treści:
- MPV – co to jest i jak oznacza się ten wskaźnik?
- MPV – normy
- O czym świadczy MPV podwyższone?
- O czym świadczy MPV obniżone?
MPV – co to jest i jak oznacza się ten wskaźnik?
Średnia objętość płytek krwi (MPV, z ang. Mean Platelet Volume) to jeden ze współczynników oznaczanych w ramach morfologii krwi, jednego z podstawowych badań laboratoryjnych, analizującego znajdujące się w naszym krwioobiegu elementy morfotyczne, takie jak krwinki czerwone, krwinki białe i właśnie płytki krwi.
Trombocyty, bo tak fachowo określa się płytki krwi to najmniejsze z elementów morfotycznych, o średnicy 2-4 μm. Produkowane przez szpik kostny biorą udział w wielu procesach w naszym organizmie, jak chociażby krzepnięcie krwi czy fibrynoliza (rozpad skrzepu). Są także elementem układu immunologicznego.
Zdarza się jednak, że szpik kostny produkuje płytki krwi w sposób nieprawidłowy – wtedy badanie MPV będzie wykazywało wartości zaniżone lub zawyżone. Także niektóre schorzenia i procesy zachodzące w naszym ciele mogą sprawiać, że badanie MPV będzie odbiegało od wartości referencyjnych. Co ważne, w ramach morfologii krwi określana jest nie tylko średnia objętość płytek krwi (MPV), ale również:
-
PLT – ogólna liczba płytek krwi,
-
MPM – średnia masa płytek krwi,
-
PDW – rozkład objętości płytek krwi,
-
P-LCR – wskaźnik dużych płytek krwi.
Wskaźnik anizocytozy płytek krwi (PDW) to parametr w morfologii krwi, który informuje o odsetku płytek krwi odbiegających objętością od średniej. Jest istotny w ocenie nieprawidłowości w produkcji płytek krwi przez szpik kostny, jednak w celu postawienia trafnej diagnozy lekarz powinien analizować wszystkie te parametry jednocześnie, uwzględniając zależności między nimi. Nie zawsze bowiem pojedyncze odchylenie od wartości prawidłowych będzie świadczyło o problemach zdrowotnych.
Przeczytaj również: Morfologia, jak czytać jej wyniki?
MPV – normy
Kiedy warto wykonać oznaczenie MPV? Badanie krwi jakim jest morfologia powinno być wykonywane minimum raz w roku, może być bowiem ono pomocne w rozpoznaniu wielu schorzeń. Wyniki morfologii krwi odgrywają kluczową rolę w diagnozowaniu różnych stanów na wczesnym etapie. Jeżeli chodzi o wyniki krwi MPV ich odchylenia mogą świadczyć między innymi o problemach w układzie krążenia.
Jakie są wskazania do wykonania morfologii i MPV? Badanie krwi jest wskazane, zwłaszcza gdy:
-
obserwujemy skłonność do siniaków,
-
występują u nas częste krwawienia z nosa,
-
mamy obfite miesiączki,
-
pojawiła się krew w stolcu,
-
czujemy się osłabieni.
Jeżeli chodzi o współczynnik MPV, wyniki powinny mieścić się w granicach 9-14 fl, choć wartości prawidłowe mogą nieznacznie różnić się w zależności od laboratorium (różne metody oznaczeń).
Pamiętajmy, by do badania odpowiednio się przygotować. Choć nie wymaga ono bycia na czczo, warto wykonać je w godzinach porannych, po odpoczynku nocnym i lekkiej kolacji spożytej w dniu poprzednim. Należy mieć także na uwadze, że na wyniki krwi MPV mogą wpływać takie czynniki jak:
-
wiek,
-
intensywna aktywność fizyczna,
-
stosowanie niektórych diet,
-
wymioty i biegunki,
-
aktywna miesiączka.
MPV u osób dorosłych
Jeżeli chodzi o MPV, norma dla osób dorosłych i dzieci powyżej 1. roku życia wynosi 9-14 fl. Pamiętajmy jednak, że ze względu na zastosowaną metodę wartości referencyjne w poszczególnych laboratoriach mogą się nieznacznie różnić, dlatego zawsze należy brać pod uwagę zakresy referencyjne widoczne na otrzymanym wyniku.
Sprawdź oferty: Domowe testy diagnostyczne
MPV w ciąży
MPV w ciąży z zasady nie powinno różnić się znacząco od wartości otrzymywanych wcześniej, dlatego też norma MPV w ciąży, czyli średnią objętość płytek krwi, w tym przypadku również wynosi 9-14 fl. Należy jednak pamiętać, że u kobiet ciężarnych wyniki badań krwi, pomimo prawidłowego jej przebiegu często odbiegają od normy. Choć w większości przypadków nie jest to powodem do niepokoju, warto każdorazowo konsultować je z lekarzem prowadzącym ciążę.
Przeczytaj: Jakie są grupy krwi i o czym mówią?
MPV u dziecka
Morfologia krwi jest kluczowa w diagnozowaniu stanów chorobowych również u dzieci. Często zdarza się, że zakresy wartości prawidłowych różnią się u dzieci i osób dorosłych. Tak też jest w przypadku parametru jakim jest MPV. U dziecka poniżej pierwszego miesiąca życia, czyli noworodka za wartości prawidłowe uznaje się zakres 7-12 fl. U starszych dzieci jest on taki sam jak u osób dorosłych i wynosi 9-14 fl.