Ostatnio dodany

Próbka do mikroskopu do diagnozy w ramach cytologii.

Kiedy zrobić cytologię? Przygotowanie, przebieg, wyniki

Zdrowie i uroda Natalia Michalak, 20.02.2023
  • Wynik testu profilu lipidowego z probówką z próbką krwi.

    Lipidogram – co to za badanie, kiedy je wykonać i jak interpretować wyniki?

    Kontrolowanie poziomu cholesterolu i innych lipidów we krwi jest niezwykle istotne między innymi w profilaktyce chorób układu krążenia. Szacuje się, że schorzenia związane z rozwojem miażdżycy są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w naszym społeczeństwie, a regularnie wykonywany lipidogram pozwala znacznie zwiększyć ich wczesną wykrywalność. Czym jest i na czym polega lipidogram? Kiedy warto go wykonać i jak interpretować uzyskane wyniki? 

    Zdrowie i uroda Natalia Michalak, 23.12.2022
  • Szkło powiększające nad diagramami poziomu cukru we krwi osoby chorej na cukrzycę. Obok strzykawka, fiolka i glukometr.

    Krzywa cukrzycowa – co to za badanie, jak przebiega i co może wykazać?

    Krzywa cukrzycowa (krzywa glikemiczna, test OGTT) to proste badanie laboratoryjne, które stanowi podstawę diagnostyki zaburzeń gospodarki węglowodanowej w organizmie. Wykonywane jest między innymi u osób z podejrzeniem cukrzycy typu 2 oraz u kobiet w ciąży. Kiedy jeszcze lekarz może zlecić jej wykonanie? Jak przygotować się do wykonania krzywej cukrowej? Jak przebiega samo badanie i jak interpretować wyniki krzywej cukrzycowej? 

    Zdrowie i uroda Natalia Michalak, 19.12.2022
  • Pracownik laboratorium trzyma w dłoniach dwie próbówki z krwią pacjenta do badania.

    Wyniki badania MPV – o czym mówią i jakie są normy?

    Morfologia to jedno z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych, które pozwala na uzyskanie wielu cennych informacji na temat stanu naszego zdrowia. Jednym z parametrów oznaczanych w ramach morfologii krwi jest MPV, odnoszący się do płytek krwi. Na jego podstawie można między innymi określić czy szpik kostny produkuje płytki krwi w sposób prawidłowy i jakie jest ryzyko występowania w naszym organizmie nadpłytkowości lub małopłytkowości. Sprawdź dokładnie o czym mówi współczynnik MPV, jakie są normy i o czym świadczą odchylenia od nich. 

    Zdrowie i uroda Natalia Michalak, 21.11.2022
  • Probówka z próbką krwi do testu analitycznego w laboratorium.

    Wskaźnik OB – o czym mówi i kiedy powinien niepokoić?

    Odczyn Biernackiego, czyli OB to jedno z częściej wykonywanych badań laboratoryjnych, zaliczane do podstawowych markerów stanu zapalnego. Czym dokładnie jest badanie OB i jakie są normy dla dorosłych i dla dzieci? O czym świadczy podwyższone OB? Czym różni się OB od CRP? Poniżej znajdziesz kompedium wiedzy na temat wskaźnika OB. 

    Zdrowie i uroda Natalia Michalak, 20.11.2022
  • Cztery próbówki z krwią oznaczonymi różnymi grupami krwi.

    Jakie są grupy krwi i o czym mówią?

    Krew to płynna tkanka łączna pełniąca w naszym organizmie wiele istotnych funkcji. Wbrew pozorom krew każdego człowieka jest inna, między innymi ze względu na zawarte w niej elementy morfotyczne. Najbardziej znane wśród nich są erytrocyty, które na swojej powierzchni zawierają wiele specyficznych białek. To właśnie na ich podstawie zostały ustalone układy grupowe krwi. Czym właściwie jest grupa krwi? W jaki sposób się ją dziedziczy? Jak określić naszą grupę krwi i dlaczego jest to takie ważne? 

    Zdrowie i uroda Natalia Michalak, 20.11.2022
  • Diagnosta w laboratorium przygotowuje krew do badania.

    Morfologia krwi – jak czytać wyniki?

    Morfologia krwi to jedno z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Proste w wykonaniu i tanie, a jednocześnie jest w stanie dostarczyć nam wielu cennych informacji na temat stanu naszego zdrowia. Czym dokładnie jest morfologia krwi i jakie parametry obejmuje? Jak odczytywać jej wyniki? W diagnozowaniu jakich schorzeń może być pomocna? Przedstawiamy kompedium wiedzy na temat morfologii krwi. 

    Zdrowie i uroda Natalia Michalak, 20.11.2022
  • Badanie TSH – jaki wynik jest prawidłowy?

    Badanie TSH – jaki wynik jest prawidłowy?

    Oznaczenie stężenia TSH to jedno z podstawowych badań hormonalnych, wykonywanych przede wszystkim w celu diagnostyki chorób tarczycy. Pozwala nie tylko na wykrycie zaburzeń, ale również monitorowanie skuteczności wdrożonego leczenia. Jak wygląda badanie? Jakie są normy i co oznacza za wysokie i niskie TSH? 

    Zdrowie i uroda Natalia Michalak, 25.02.2023
z 1

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij