Nalewanie herbaty z hibiskusa do szklanki z dzbaneczka. Szklanka stoi na plastrze drewna.
Zdrowie i uroda Paulina Znajdek-Awiżeń
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 8124 razy

Hibiskus – właściwości, sposoby stosowania, przeciwwskazania

Hibiskus jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym. Stanowi popularny składnik herbat owocowych. Nie każdy jednak wie, że niektóre gatunki hibiskusa posiadają właściwości lecznicze, które wykorzystywane są w tradycyjnej medycynie ludowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj poniższy tekst. Zachęcamy do lektury. 

Spis treści:


  1. Jak wygląda i gdzie rośnie hibiskus – różne odmiany
  2. Hibiskus – właściwości
  3. Hibiskus – przeciwwskazania
  4. Olej z hibiskusa – jak działa?
  5. Syrop z hibiskusa – na co pomaga?
  6. Herbata z hibiskusa
  7. Hibiskus – warto wiedzieć

Jak wygląda i gdzie rośnie hibiskus – różne odmiany 

Liczba gatunków należących do rodzaju hibiskus jest bardzo obszerna. Szacuje się, że może ona wynosić nawet ponad kilkaset odmian, z których wiele do tej pory nie zostało szczegółowo opisanych. Hibiskusy w zdecydowanej większości są półkrzewami, krzewami lub drzewami. Zasiedlają rozmaite siedliska, przede wszystkim w strefie międzyzwrotnikowej, a rzadziej także w strefie klimatu umiarkowanego.  

Wiele spośród odmian hibiskusa to rośliny ozdobne, które uprawia się w celach dekoracyjnych. Do najpopularniejszy gatunków należą: ketmia róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis), hibiskus bagienny lub inaczej hibiskus bylinowy (Hibiscus moscheutos) oraz hibiskus syryjski (Hibiscus syriacus) nazywany także hibiskusem czerwonym. Najcenniejszym leczniczo jest natomiast Hibiscus sabdariffa L., którego polska nazwa brzmi ketmia szczawiowa.  

Sprawdź oferty: Prozdrowotne herbaty ziołowe

Hibiskus – właściwości 

Kwiat hibiskusa (łac. Hibisci flos), a bardziej szczegółowo kielichy oraz kieliszki kwiatowe, wykorzystuje się w lecznictwie tradycyjnym od bardzo dawna. Prozdrowotne właściwości ketmii szczawiowej doceniano m.in. w Indiach oraz krajach arabskich. Surowiec stanowi bogate źródło związków polifenolowych, w tym flawonoidów oraz antocyjanów, które warunkują ciemnopurpurowy kolor kielichów kwiatowych. Obecne są w nim także kwasy organiczne oraz śluzy.  

Wodne ekstrakty z hibiskusa wykazują działanie obniżające ciśnienie krwi, co potwierdzają badania kliniczne. Niektóre z doniesień naukowych wskazują także na potencjalną użyteczność wyciągów z H. sabdariffa przy podwyższonym poziomie cholesterolu, nadwadze i otyłości, a także zakażeniach bakteryjnych dróg moczowych.   

Przeczytaj: Dlaczego warto jeść awokado?

Powiązane produkty

Hibiskus – przeciwwskazania 

Zasadniczo brak przeciwwskazań do stosowania hibiskusa, jednak w celach stricte leczniczych powinny go unikać kobiety ciężarne oraz karmiące piersią. Zażywanie hibiskusa w większych dawkach może stwarzać zagrożenie dla ciąży. Nie dotyczy to spożywania mieszanek herbacianych, które zawierają surowiec w niewielkich ilościach, jako dodatek. Spożywcza herbata z hibiskusem w ciąży może być stosowana, najlepiej z zachowaniem zdrowego umiaru. 

Należy zachować ostrożność stosując wyciągi z hibiskusa w celach terapeutycznych, gdy jednocześnie przyjmowane są leki hipotensyjne lub obniżające poziom cukru we krwi.  

Olej z hibiskusa – jak działa? 

Olej z hibiskusa stanowi uznany składnik wielu kosmetyków bazujących na naturalnych składnikach. Dodaje się go do kremów, balsamów oraz toników. Dzięki wysokiemu potencjałowi antyoksydacyjnym specyfik ten szczególnie dobrze sprawdza się jako składnik o działaniu przeciwstarzeniowym, gdyż neutralizuje nadmiar wolnych rodników. Posiada także właściwości regeneracyjne oraz odżywcze, redukuje stany zapalne oraz działa przeciwbakteryjnie. Dostępny w sprzedaży kosmetyczny olejek hibiskusowy może być aplikowany bezpośrednio na skórę. Jego działanie docenią nie tylko osoby z widocznymi oznakami starzenia, ale i borykające się z przebarwieniami oraz nadmierną suchością cery.  

Sprawdź oferty: Witaminy i minerały

Syrop z hibiskusa – na co pomaga? 

Poza naparami z kwiatów hibiskusa sporządzać można także syrop. Wykonuje się go podobnie jak większość domowych syropów ziołowych. Wystarczy przygotować wywar z hibiskusa, który następnie zagotowuje się z odpowiednią ilością cukru. W aptekach oraz sklepach ze zdrową żywnością dostępne są także gotowe syropy z hibiskusa. Stanowią smaczny dodatek do różnego rodzaju napojów, zarówno tych ciepłych jak i zimnych. Wiele osób dodaje syrop z hibiskusa do rozgrzewającej herbaty (np. w połączeniu z cytryną, imbirem oraz miodem) i stosuje jako naturalne remedium wspomagające leczenie przeziębienia. 

Herbata z hibiskusa 

Orzeźwiający, lekko kwaskowaty smak hibiskusa i jego atrakcyjny kolor sprawiają, że surowiec ten jest powszechnie wykorzystywany przy produkcji herbat, ale także galaretek, dżemów oraz win. Nieco rzadziej wykorzystuje się hibiskus do picia w formie jednoskładnikowego naparu.  

Czy każdy hibiskus nadaje się na herbatę? 

Jako składnik mieszanek herbacianych wykorzystywane są wyłącznie jadalne odmiany hibiskusa, w szczególności ketmia szczawiowa, którą uprawia się przede wszystkim w Sudanie oraz Egipcie. 

Czy herbata z hibiskusa jest zdrowa? 

Stosowanie herbatki hibiskusowej w celach spożywczych może mieć jednocześnie charakter prozdrowotny, głównie za sprawą obecnych w niej antyoksydantów. Najczęściej wykorzystuje się ją wspomagająco w przebiegu przeziębienia lub innych infekcji górnych dróg oddechowych.  

Herbata z hibiskusa – właściwości 

Właściwości dostępnej w sklepach herbaty z hibiskusa nie będą tak silne jak np. wyciągów pozyskiwanych przy wykorzystaniu większych ilości suszonego surowca. Nie zmienia to jednak faktu, że jej regularne stosowanie może wpływać korzystnie na poprawę apetytu, zwiększać ilość wydalanego moczu, a także delikatnie obniżać ciśnienie krwi. 

Herbata z hibiskusa – przeciwwskazania 

Choć zastosowanie herbaty z hibiskusa jest szerokie i powszechne, nie każdy może ją pić. Przeciwwskazaniem jest uczulenie na surowiec, a także okres ciąży i laktacji (nie dotyczy herbatek wieloskładnikowych, w których hibiskus stanowi jedynie dodatek). 

Hibiskus – warto wiedzieć 

Hibiskus a estrogeny – jaki może mieć na nie wpływ? 

Niektóre z doniesień naukowych przytaczają dowody na estrogenne działanie ekstraktów hibiskusa. Chociaż brak badań klinicznych w tym zakresie, warto zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania hormonalnej terapii zastępczej lub antykoncepcji hormonalnej.  

Jaki hibiskus ma smak? 

Smak hibiskusa jest kwaskowaty, nieco cierpki. Ma to związek z wysoką zawartością kwasów organicznych.  

Czy kwiaty hibiskusa są jadalne? 

Kwiaty niektórych gatunków hibiskusa są jadalne. Najpopularniejszą jadalną odmianę stanowi wspomniany już Hibiscus sabdariffa L., czyli ketmia szczawiowa.  

Bibliografia

Znajdek-Awiżeń P., Matławska I. Właściwości lecznicze ketmii szczawiowej – Hibiscus sabdariffa L. Postępy Fitoterapii 2011;3:197-201. 

Sirag N. i wsp. Effect of Hibiscus sabdariffa calyx extract on reproductive hormones in normal rats. African Journal of Pharmacy and Pharmacology 2013;7(32):2295-2298. 

https://medlineplus.gov/druginfo/natural/211.html (data wejścia: 19.12.2022). 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij