Probiotyki jako ochrona organizmu.
Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 3878 razy

Probiotyki ginekologiczne ‒ jak działają i kiedy warto je stosować?

Według Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki to żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej dawce wywierają korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Jeszcze do niedawna o probiotykach mówiono głównie w kontekście funkcjonowania układu pokarmowego. Obecnie, odpowiednio dobrane szczepy bakterii, stosowane są również w ginekologii. Czym są probiotyki ginekologiczne? W jakiej występują formie? W poniższym artykule omawiamy dokładnie ten temat, a także podpowiadamy, kiedy warto po nie sięgnąć. 

Spis treści:


  1. Czym jest probiotyk ginekologiczny i jak działa?
  2. Dla kogo polecane są probiotyki ginekologiczne?
  3. Probiotyki ginekologiczne dla ciężarnych ‒ czy są bezpieczne?
  4. Probiotyki ginekologiczne z estrogenem ‒ wsparcie w walce z objawami menopauzy
  5. Formy probiotyków ginekologicznych
  6. Jak długo brać probiotyki ginekologiczne?

Czym jest probiotyk ginekologiczny i jak działa? 

Probiotyk ginekologiczny to preparat zawierający żywe kultury bakterii, które mają za zadanie wpłynąć korzystnie na mikrobiotę pochwy. Fizjologicznie flora bakteryjna pochwy składa się w dużej mierze z bakterii z rodzaju Lactobacillus. Nazywane są one pałeczkami kwasu mlekowego, gdyż produkują kwas mlekowy, a tym samym zakwaszają środowisko pochwy. Prawidłowa mikrobiota pochwy, bogata w pałeczki z rodzaju Lactobacillus, chroni ten narząd przed kolonizacją chorobotwórczych drobnoustrojów. 

Nie powinien zatem dziwić fakt, że probiotyki ginekologiczne zawierają w swym składzie głównie bakterie z rodzaju Lactobacillus. Do najczęściej spotykanych w preparatach szczepów zalicza się przede wszystkim: 

  • Lactobacillus acidophilus, 

  • Lactobacillus gasseri, 

  • Lactobacillus fermentum, 

  • Lactobacillus plantarum, 

  • Lactobacillus rhamnosus. 

Kup a aptece: Wszystko dla zdrowia intymnego

Dla kogo polecane są probiotyki ginekologiczne? 

W praktyce ginekologicznej probiotyki zwykle zalecane są we wspomaganiu leczenia i profilaktyce nawrotów infekcji intymnych. Szczególnie dobre efekty obserwuje się w przypadku terapii bakteryjnej waginozy. Jest to stan, w którym ilość pałeczek kwasu mlekowego w mikrobiocie pochwy spada na rzecz patogennych bakterii, takich jak Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominis czy Prevotella. Okazuje się, że zastosowanie probiotyków ginekologicznych zmniejsza ryzyko nawrotu bakteryjnej waginozy niespełna trzykrotnie. 

Przeczytaj: Rodzaje zapalenia pochwy

Powiązane produkty

Probiotyki ginekologiczne dla ciężarnych ‒ czy są bezpieczne? 

Specjaliści coraz częściej polecają kobietom zastosowanie probiotyków ginekologicznych w ciąży. Postępowanie to jest nie tylko całkowicie bezpieczne, ale także niesie za sobą wiele korzyści. Badania naukowe wykazały, że odpowiednio dobrane probiotyki mogą zmniejszać ryzyko przedwczesnego porodu, głównie przez zapobieganie bakteryjnej waginozie czy infekcjom dróg rodnych, wywołanych przez bakterie E.coli. Co więcej, przyjmowanie probiotyków ginekologicznych dla ciężarnych może również zapobiegać niektórym powikłaniom ciąży u przyszłej matki. Szczególnie warto wspomnieć o poprawie gospodarki węglowodanowej, spadku ryzyka rozwoju cukrzycy ciążowej, a także poprawie rytmu wypróżnień. 

Warto wiedzieć: Jakie są objawy grzybicy pochwy?

Probiotyki ginekologiczne z estrogenem ‒ wsparcie w walce z objawami menopauzy 

Probiotyki ginekologiczne, zawierające dodatkowo w swym składzie estrogeny, mogą być skutecznym wsparciem dla kobiet w okresie pomenopauzalnym. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane w przypadku menopauzalnego zespołu urogenitalnego. Zmniejszone stężenie estrogenów skutkuje wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych objawów, ale także zaburzeniem składu mikrobioty pochwy, co wiąże się ze zwiększoną częstością infekcji intymnych. Zastosowanie probiotyków ginekologicznych w menopauzie jest prostym i skutecznym sposobem na poprawę jakości życia kobiet. 

Przeczytaj również: Pochwa, jak jest zbudowana, jakie są najczęstsze choroby pochwy?

Formy probiotyków ginekologicznych 

Wyróżnia się dwie podstawowe formy probiotyków ginekologicznych ‒ dopochwową i doustną. Co ciekawe, nie stanowią one względem siebie alternatywy. Specjaliści coraz częściej podkreślają, że dla osiągnięcia sukcesu terapeutycznego warto zastosować jednocześnie zarówno dopochwowe, jak i doustne probiotyki ginekologiczne. Są więc to formy komplementarne, czyli wzajemnie się uzupełniające. 

Dopochwowe probiotyki ginekologiczne 

Probiotyki ginekologiczne najczęściej występują w formie kapsułek dopochwowych. Ta forma podania cechuje się bardzo szybkim działaniem ‒ szacuje się, że wystarczą jedynie 3 dni, by flora bakteryjna pochwy została skolonizowana pałeczkami kwasu mlekowego. 

Od niedawna probiotyki ginekologiczne występują również w formie środków higienicznych. W sprzedaży znaleźć można zarówno podpaski, jak i tampony probiotyczne. Zapewniają one dodatkową ochronę w trakcie menstruacji. 

Kup w aptece: Tampony, różne rodzaje

Doustne probiotyki ginekologiczne 

Zastosowanie doustnych probiotyków w celu poprawy składu flory bakteryjnej pochwy może wydawać się pozbawione sensu. Nic bardziej mylnego! Preparaty przyjmowane doustnie pozwalają na kolonizację pałeczkami z rodzaju Lactobacillus przewodu pokarmowego, a przede wszystkim odbytu. Stamtąd dobroczynne bakterie powoli migrują do pochwy, wzbogacając jej mikrobiotę. Zastosowanie doustnych probiotyków zapewnia długotrwałą ochronę i zapobiega nawrotom infekcji, zwłaszcza tych wywołanych migracją patogennych drobnoustrojów z przewodu pokarmowego. 

Jak długo brać probiotyki ginekologiczne? 

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ długość terapii zależy przede wszystkim od założonego celu terapeutycznego. Z założenia probiotyki ginekologiczne są preparatami przyjmowanymi krótkotrwale. Ich suplementacja zwykle trwa od 7 do 14 dni. Zastosowanie probiotyków warto jednak omówić ze swoim lekarzem prowadzącym. Doświadczony ginekolog nie tylko właściwie wskaże długość terapii, ale podpowie również, jaki skład probiotyku ginekologicznego będzie najbardziej korzystny. 

Bibliografia

Buggio L. i in. (2019), Probiotics and vaginal microecology: fact or fancy?, BMC women's health, t. 19. 

Mei Z., Dandan L. (2022), The role of probiotics in vaginal health, Frontiers in cellular and infection microbiology, t. 12. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij