opuchlizna od zęba
Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 61403 razy

Opuchlizna od zęba – jak się jej pozbyć?

Opuchlizna od zęba jest bardzo częstym problemem, wymagającym pilnej konsultacji lekarskiej. Brak odpowiednio szybko podjętego leczenia może mieć bardzo poważne skutki. Jak poradzić sobie z opuchlizną do czasu wyznaczonej wizyty u stomatologa? Czy można się jej samodzielnie pozbyć?

Spis treści:


  1. Opuchlizna od zęba – gdzie i z jakiego powodu może wystąpić?
  2. Obrzęk w Stanach zapalnych zębów i dziąseł
  3. Opuchlizna po wyrwaniu zęba
  4. Opuchlizna po znieczuleniu zęba
  5. Domowe sposoby na zmniejszenie opuchlizny zęba
  6. Leki na opuchliznę od zęba Ile czasu schodzi opuchlizna z zęba?

     

Opuchlizna od zęba – gdzie i z jakiego powodu może wystąpić?

Opuchlizna w okolicy zębów to kłopot, dotykający zarówno dzieci, jak i dorosłych pacjentów. Może lokalizować się wewnątrzustnie- w okolicy dziąseł lub wewnętrznej powierzchni policzków, lub zewnątrzustnie- w okolicy wargi, policzków, a także żuchwy. Może być widoczna na zewnętrz, ale również ograniczać się do wnętrza jamy ustnej i być jedynie odczuwana przez pacjenta, ale niewidoczna gołym okiem. Jakie są najczęstsze przyczyny opuchlizny w jamie ustnej i okolicach zębów?

Obrzęk w Stanach zapalnych zębów i dziąseł

Stany zapalne zębów i dziąseł są bardzo częstą przyczyną opuchlizny. Nieleczony proces próchnicowe może prowadzić do penetracji infekcji bakteryjnej w głąb tkanek zęba, co w efekcie może prowadzić nawet do infekcji okolicy okołowierzchołkowej. Sytuacjom takim bardzo często towarzyszą nie tylko dolegliwości bólowe, ale też przykry obrzęk. Należy pamiętać, że sytuacja taka wymaga pilnej konsultacji z lekarzem dentystą. Może ona prowadzić do zapalenia ropnego, które niesie fatalne skutki dla zdrowia zęba i okolicznych tkanek.

Stany zapalne dziąseł, którym towarzyszy obrzęk, mogą być spowodowane nie tylko procesem próchnicowym zęba, ale chociażby jego wyrzynaniem. Najczęściej dolegliwości te dotykają dzieci w okresie wymiany uzębienia, a także młodzież, zmagającą się z pojawianiem w jamie ustnej zębów mądrości. Dziąsła mogą być wówczas obolałe i obrzmiałe, proces wyrzynania może także indukować okoliczny stan zapalny. Należy pamiętać, że w większości przypadków dolegliwości te przemijają samoistnie.

Innym przypadkiem, w którym dolegliwości ze strony dziąseł mogą znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie, jest ciąża. Zachodzące w tym okresie zmiany hormonalne indukują stany zapalne tkanek miękkich jamy ustnej. W czasie oczekiwania na dziecko dziąsła mogą być nie tylko obolałe i tkliwe, ale też opuchnięte i skłonne do nadmiernego krwawienia.

Przeczytaj więcej: Kamień nazębny – przyczyny i sposoby usuwania

Powiązane produkty

Opuchlizna po wyrwaniu zęba

Opuchlizna po wyrwaniu zęba nie stanowi powodu do zmartwień. Jest tak samo częstym powikłaniem, jak występujące po zabiegu dolegliwości bólowe. Pojawia się one zwykle w kilka godzin po przeprowadzonej procedurze i mija po 2-4 dniach. Opuchlizna dostrzegana jest szczególnie często po zabiegach usunięcia zębów mądrości. W radzeniu sobie z poekstrakcyjną opuchlizną świetnie sprawdzają się nie tylko zimne okłady, ale też ziołowe płukanki na bazie szałwii, rumianki i kory dębu.

Opuchlizna po znieczuleniu zęba

Pojawiająca się po podaniu znieczulenia opuchlizna jest jednym z powikłań iniekcji. Obrzęk i ból okolicy, w którą podany był preparat znieczulający, stanowi ogromny dyskomfort dla pacjenta. Taki stan nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale też utrudnia czynności takie jak swobodne jedzenie. Jeśli obrzęk nie ustępuje lub ulega powiększeniu, niezbędna jest konsultacja z lekarzem dentystą. Oceni on czy powstał on w efekcie stanu zapalnego, czy krwiaka poiniekcyjnego. W przypadku, gdy wina leżeć będzie po stronie obrzęku, stomatolog może zalecić podanie antybiotyku. Gdy za uporczywą dolegliwość odpowiada obecność krwiaka, pozostawia się go zwykle do obserwacji (w wyjątkowych przypadkach może być on nacięty i opróżniony).

Domowe sposoby na zmniejszenie opuchlizny zęba

Najpopularniejszym domowym sposobem, na radzenie sobie z opuchlizną zęba, są zimne okłady. Stosowanie ich na obolałą okolicę nie tylko zmniejszy obrzęk, ale powoduje też tymczasowe ograniczenie dolegliwości bólowych.

Kup w aptece: Czyściki i irygatory do zębów

W radzeniu sobie z opuchlizną i dyskomfortem doskonale sprawdzają się ziołowe płukanki, na bazie szałwii, rumianku czy kora dębu.  Słyną ze swoich właściwości łagodzących i ściągających, dzięki którym zajęły kluczową pozycję w radzeniu sobie z dolegliwościami ze strony jamy ustnej.

Szczególni fani naturalnych metod leczniczych na obolałe miejsca stosują olejek goździkowy. Obolałą okolicę można delikatnie pocierać preparatem, co daje szansę na chwilowe uśmierzenie przykrego bólu.

Należy pamiętać, że żaden z domowych sposobów nie gwarantuje rozwiązania problemu, który spowodował pojawienie się opuchlizny. Każda sytuacja wymaga pilnej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Alternatywy, które mogą być wykonane w domowych zaciszu, powinny być stosowane wyłącznie jako pomoc podczas oczekiwania na wizytę. Nigdy nie należy traktować ich jako leczenie ostateczne.

Przeczytaj: Czym i jak czyścić język

Leki na opuchliznę od zęba

Przy uporczywym bólu, zaleca się stosowanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Do najpopularniejszych należą preparaty, w których substancją czynną jest paracetamol lub ibuprofen. Bardzo dobrze sprawdzają się one przy redukcji bólu odzębowego pochodzenia.

Gdy opuchlizna spowodowana jest zaniedbaniami higienicznymi, bardzo pomocna jest chlorheksydyna. Substancja ta poza działaniem przeciwbakteryjnym wykazuje właściwości przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Regularne płukanie jamy ustnej preparatami na bazie chlorheksydyny przynosi nie tylko redukcję dolegliwości bólowych i dyskomfortu, ale też umożliwia ograniczenie infekcji patogenów- mogą one wywoływać stany zapalne i pośrednio odpowiadać za występowanie opuchlizny. W aptekach dostępne są płukanki i pasty zawierające chlorheksydynę pod markami: Eludril, Sunstar Gum, Meridol, Perio-Aid.

W sytuacjach, gdy opuchlizna spowodowana jest infekcją bakteryjną, lekarz może zalecić stosowanie antybiotyku. Antybiotyk dobiera się dla każdego pacjenta indywidualnie. Ich zakup wymaga recepty. Należy pamiętać, że ich stosowanie wymaga bezwzględnego przestrzegania wszystkich zaleceń lekarza.

Sprawdź ofertę: Leki na ból zęba

Ile czasu schodzi opuchlizna z zęba?

W zależności od przyczyny opuchlizny, a także wdrożonego leczenia, czas jej ustępowania może się nieco różnić. W większości przypadków ustępuje zwykle po 2-5 dniach. Takiego czasu wymaga np. zejście obrzęku po zabiegu ekstrakcji. Opuchlizna towarzysząca wyrzynaniu się zębów ustaje zwykle po ich przebiciu się przez barierę tkanek miękkich. Dolegliwość spowodowana procesem próchnicowym znika zazwyczaj po wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Utrzymująca się przez dłuższy czas opuchlizna wymaga konsultacji z lekarzem dentystą w celu specjalistycznej diagnostyki.

Bibliografia

R. Górka, T. Konopka, Periodontologia współczesna, Wydawnictwo Med Tour Press International, Otwock 2013.

Z. Jańczuk, J. Banach, Choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia: podręcznik dla studentów stomatologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij