Ilustracja nerek i cewki moczowej na ciele mężczyzn na szarym tle.
Zdrowie i uroda Katarzyna Wieczorek-Szukała
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 9324 razy

Zapalenie cewki moczowej u dziecka i u dorosłego – objawy i leczenie

Zapalenie cewki moczowej to infekcja, która dotyka dolną część przewodu moczowego. Może pojawić się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Choć rzadko kiedy bywa niebezpieczna, to znacznie obniża komfort życia osoby chorej. Jak rozpoznać i leczyć zapalenie cewki moczowej? 

Spis treści:


  1. Czym jest zapalenie cewki moczowej?
  2. Objawy zapalenia cewki moczowej
  3. Zapalenie cewki moczowej u dziecka
  4. Leczenie zapalenia cewki moczowej

Czym jest zapalenie cewki moczowej? 

Zapalenie cewki moczowej występuje w dystalnym odcinku dróg moczowych. Jest to choroba niejednolita, która może wystąpić w jednej z kilku postaci. 

Jej najbardziej klasyczna forma, tzw. zapalenie nierzeżączkowe, najczęściej ma podłoże bakteryjne i wywoływane jest przez drobnoustroje z rodziny: 

  • Chlamydia Trachomatis (nawet do 50% wszystkich przypadków), 

  • Ureaplasma Urealyticum

  • Mycoplasma Genitalium

Rzadziej występują zapalenia cewki moczowej wywoływane przez pierwotniaki, grzyby lub wirusy. Stany zapalne mogą być spowodowane też przez ciała obce, wprowadzane do przewodu moczowego (np. poprzez cewnik) albo w wyniku urazu fizycznego. Z kolei za rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej odpowiadają bakterie Gram-ujemne – tzw. dwoinki rzeżączki.

Sprawdź ofertę: Leki bez recepty na zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej może powodować również terapia trądzikowa z użyciem wysokich dawek izotretynoiny. Objawy znikają najczęściej samoczynnie po jej zakończeniu. 

Zapalenie cewki moczowej najczęściej przenoszone jest drogą płciową, dlatego do czasu ustąpienia objawów zaleca się korzystanie z antykoncepcji mechanicznej lub zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej. 

Objawy zapalenia cewki moczowej 

W przypadku zapalenia nierzeżączkowego choroba najczęściej przebiega bezobjawowo (nawet u 70% pacjentów, przy czym częściej u kobiet niż mężczyzn), dlatego trudno oszacować liczbę przypadków występowania tej dolegliwości. Do typowych symptomów, wskazujących na stan zapalny u mężczyzn zalicza się przede wszystkim: 

  • wyciek wydzieliny ropnej lub śluzowo-ropnej z cewki (niekiedy wydzielina jest podbarwiona krwią);

  • ból podczas mikcji;

  • uczucie swędzenia w okolicach ujścia cewki (odczuwalne zwłaszcza podczas pierwszego oddawania moczu danego dnia);

  • widoczne zaczerwienienie u ujścia cewki oraz tkliwość palpacyjna. 

U kobiet mogą pojawić się zaś: 

W przypadku zapalenia rzeżączkowego mogą wystąpić stany zapalne stawów lub spojówek, co dotyczy pacjentów obu płci. Objawy w przypadku zapalenia nierzeżączkowego pojawiają się zwykle po około 2 tygodniach od infekcji. Przy zapaleniach rzeżączkowych występują już po kilku dniach.

Przeczytaj także: Rzeżączka – popularna choroba weneryczna

Powiązane produkty

Zapalenie cewki moczowej u dziecka 

Zapalenia cewki moczowej zdarzają się również u dzieci. Mogą mieć one taką samą przyczynę, jak w przypadku osób dorosłych, choć u najmłodszych pacjentów częściej zdarzają się problemy w związku z niedostateczną higieną lub kwestią występowania ciał zewnętrznych w przewodzie moczowym. Jak zapobiegać dolegliwościom? 

Sprawdź ofertę: Bezpieczne preparaty na higienę intymną u dzieci

  • Zapalenie cewki moczowej u dziewczynki 

U dziewczynek szczególnie istotna jest częsta i dokładna higiena ze względu na bliskie położenie ujścia cewki moczowej względem odbytu. Podmywanie i podcieranie powinno być przeprowadzane zawsze od warg sromowych w stronę odbytu. Kluczowa jest też częsta wymiana ręczników na świeże. 

  • Zapalenie cewki moczowej u chłopca 

W przypadku chłopców warto pamiętać o regularnej zmianie pieluch, a także częstym wietrzeniu narządów płciowych. Rodzice powinni obserwować, czy maluch nie dotyka okolic intymnych zbyt często. Jeśli tak się dzieje, może być to oznaka nieprawidłowo założonej lub zbyt ciasnej pieluchy. W ten sposób łatwo też o przeniesienie drobnoustrojów z dłoni na genitalia. 

  • Leczenie zapalenia cewki moczowej 

Leczenie cewki moczowej może przebiegać na kilka różnych sposobów. Jedną z najpopularniejszych substancji, dostępnych bez recepty, jest furagina (powinna być przyjmowana razem z białkiem odzwierzęcym, które poprawia jej wchłanianie). Do silniejszych środków stosowanych w ramach antybiotykoterapii zalicza się ceftriakson, azytromycynę, doksycyklinę, ofloksacynę oraz erytromycynę.

Przeczytaj także: Zapalenie układu moczowego

Maści na zapalenie cewki moczowej 

W przypadku zapalenia przewodu moczowego nie stosuje się maści, ponieważ nałożone na zewnętrzne narządy płciowe nie działają wystarczająco efektywnie. Należy zaznaczyć, że zapalenie cewki moczowej dotyczy układu moczowego, a nie rozrodczego, dlatego w terapiach dominują leki i antybiotyki podawane doustnie. Wyjątek stanowią preparaty stosowane wspomagająco, np. globulki, zawierające metronidazol lub nifuratel. Należy umieścić je głęboko w pochwie, a przed aplikacją globulki koniecznie trzeba dokładnie umyć dłonie oraz narządy płciowe. 

Nasiadówki na zapalenie cewki moczowej 

Pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych cewki moczowej można stosować kąpiele nasiadowe, tzw. nasiadówki. Polegają one na zanurzeniu w ciepłej wodzie (zwykle z dodatkiem ziół, wspierających leczenie) dolnej części tułowia.  

Jak już zasygnalizowano, do wody podczas nasiadówek można dodać wywary z roślin, np. takich jak pokrzywa, szałwia lub rumianek. Wspierają one leczenie stanów zapalnych dróg moczowych. Do kąpieli nasiadowych wykorzystuje się około 100 g wysuszonych ziół na każdy litr wody. 

Objawy zapalenia cewki moczowej najczęściej ustępują same po kilku tygodniach, choć bywa, że utrzymują się przez wiele miesięcy. Jeśli pomimo przyjmowania leków, dolegliwości nie ustępują, to warto rozważyć konsultację ze specjalistą urologiem (w przypadku mężczyzn) lub ginekologiem (w przypadku kobiet). 

Bibliografia

Bartoletti R., Wagenlehner F.M.E., Bjerklund Johansen T.E. i in. (2019), Management of Urethritis: Is It Still the Time for Empirical Antibiotic Treatments?, Eur Urol Focus, nr 5(1), s. 29-35. 

Hiyama Y., Takahashi S., Yasuda M. (2022), AAUS guideline for chlamydial urethritis, J Infect Chemother, nr 28(2), s. 142-145. 

Leos-Alvarado C., Llaca-Díaz J., Flores-Aréchiga A., Pérez-Chávez F., Casillas-Vega N. (2020), Male urethritis. A review of the ideal diagnostic method, Actas Urol Esp (Engl Ed), nr 44(8), s. 523-528. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij