Rzeżączka – popularna choroba weneryczna. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę?
Seks i emocje Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 8092 razy

Rzeżączka – popularna choroba weneryczna. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę?

Rzeżączka jest chorobą weneryczną, która przenosi się drogą płciową, a także podczas stosunków oralnych i analnych. Nieleczona prowadzi do szeregu powikłań, które wpływają na zdrowie. Rzeżączka w szczególności jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może przenieść się na dziecko i spowodować u niego utratę wzroku.

Spis treści


  1. Co to jest rzeżączka?
  2. Objawy rzeżączki
  3. Leczenie rzeżączki i jej zapobieganie
  4. Powikłania

Bakterie wywołujące rzeżączkę przedostają się do organizmu w wyniku kontaktów seksualnych z zarażoną osobą. Występują w wilgotnych miejscach, jak jama ustna, odbyt czy drogi płciowe. W równym stopniu atakują kobiety oraz mężczyzn, często nie dając żadnych objawów chorobowych.

Sprawdź ofertę: Produkty do higieny intymnej

CO TO JEST RZEŻĄCZKA?

Rzeżączka to choroba weneryczna wywoływana przez Gram-ujemne bakterie. Najczęściej można się nią zarazić podczas kontaktów płciowych z zarażoną osobą. Choroba ta może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, a także u noworodków, które są zarażane przez matkę w trakcie porodu. Bakterie rzeżączki bytują w wilgotnych miejscach, takich jak jama ustna, odbyt czy drogi rodne. Osoby zakażone często nie są tego świadome, ponieważ choroba może przebiegać bezobjawowo. 

Do zarażenia rzeżączką może dojść również podczas stosunków oralnych czy analnych. Poza organizmem człowieka, w sprzyjających, wilgotnych warunkach bakteria może przetrwać maksymalnie 4 godziny. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo zarażenia się poprzez używanie tych samych gąbek, ręczników czy korzystanie z publicznych toalet.

Przeczytaj również: Chlamydia trachomatis - przyczyny, objawy i leczenie

OBJAWY RZEŻĄCZKI

Choroba w początkowym stadium może nie dawać żadnych objawów lub jej symptomy mogą być mylące i wskazujące na szereg innych chorób. Z tego powodu często są bagatelizowane. Rzeżączka jest chorobą niebezpieczną, która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych. 

U mężczyzn pierwsze objawy mogą pojawić się już po upływie kilku dni od stosunku bez zabezpieczenia z zakażoną osobą. U kobiet pojawiają się zazwyczaj po tygodniu lub dwóch od zbliżenia. Objawy rzeżączki będą różnić się między sobą w zależności od płci, wieku czy odporności organizmu. U mężczyzn najczęściej występują:

  • ropna wydzielina z cewki moczowej; może pojawić się też śluz,

  • ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu,

  • swędzenie odbytu,

  • tkliwość jąder,

  • obrzęk jąder (rzadko). 

Aby potwierdzić zarażenie rzeżączką, należy zrobić badania laboratoryjne. W celu potwierdzenia choroby wykonuje się wymaz z miejsca zarażenia.

U kobiet częściej niż u mężczyzn choroba jest bezobjawowa, jednak nie wolno bagatelizować objawów takich, jak:

  • zwiększona wydzielina z pochwy, niezależnie od fazy cyklu (często ropna),

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,

  • ból i dyskomfort podczas stosunku płciowego,

  • plamienie międzyokresowe,

  • wysoka gorączka.

Niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem, który rozszerzy diagnostykę i zleci odpowiednie badania lub skieruje do innego specjalisty. 

Rzeżączką można się zarazić także podczas stosunku oralnego. Wtedy do objawów występujących w jamie ustnej zaliczają się zaczerwienienie gardła, obrzęk i ropna wydzielina na migdałkach. U noworodków rzeżączka występuje pod postacią zapalenia spojówek. Bakterie dostają się do oczu podczas naturalnego porodu. Nieleczona choroba może upośledzić wzrok, uszkadzając nerw wzrokowy, dlatego bardzo ważna jest diagnostyka chorób wenerycznych u kobiet w ciąży.

Sprawdź także: Jak rozpoznać i poradzić sobie z rzeżączką?

Powiązane produkty

LECZENIE RZEŻĄCZKI I JEJ ZAPOBIEGANIE

Na podstawie wyników wymazu z pochwy, cewki moczowej, odbytu czy gardła dobiera się leczenie odpowiednim antybiotykiem. Antybiotykoterapią powinny być objęte osoby, z którymi zarażony miał kontakty seksualne. Po zakończonej kuracji zaleca się przeprowadzenie kolejnego badania w celu sprawdzenia skuteczności leczenia. Dobry dobór antybiotyków pozwala na całkowite wyleczenie.

Aby w przyszłości zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na rzeżączkę, należy unikać przygodnych stosunków seksualnych. Bardzo ważne jest stosowanie antykoncepcji, w szczególności prezerwatywy, która chroni przed wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak kiła czy HIV. Każdy ze współdomowników musi mieć własne przedmioty do higieny osobistej, np. ręcznik czy gąbkę do mycia, a także swoją bieliznę. Korzystając z publicznych toalet, nie powinno się siadać na desce. W przypadku zdiagnozowania rzeżączki warto poinformować swoich partnerów seksualnych, aby mogli również poddać się leczeniu.

POWIKŁANIA

Nieleczona lub źle leczona rzeżączka może prowadzić do szeregu powikłań, wśród których wyróżnia się:

  • zakażenie układu moczowo-płciowego,

  • zapalenie przydatków (u kobiet) lub jąder i prostaty (u mężczyzn),

  • bezpłodność,

  • posocznicę,

  • zapalenie mięśnia sercowego,

  • zapalenie stawów oraz skóry.

Prawidłowo przeprowadzone leczenie jest bardzo ważne. A zatem jeśli podejrzewamy u siebie objawy rzeżączki, to musimy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Sprawdź także: Czym są kłykciny kończyste – gdzie występują, jak je rozpoznać i leczyć?

Bibliografia

  1. Dermatologia i choroby przenoszone drogą płciową, red. naukowa R. J. Nowicki, S. Majewski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

  2. Dermatozy i zakażenia okolic zewnętrznych narządów płciowych, red. naukowa: S. Majewski, I. Rudnicka, T. Pniewski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij