Jak rozpoznać i poradzić sobie z rzeżączką?
Seks i emocje Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 10622 razy

Jak rozpoznać i poradzić sobie z rzeżączką?

Jedną z najczęściej występujących chorób wenerycznych o podłożu bakteryjnym jest rzeżączka. Mogą się nią zarazić zarówno kobiety, jak i mężczyźni w każdym wieku. Rzeżączką może zakazić się nawet noworodek podczas porodu, jeżeli jego matka jest chora.

Spis treści


  1. Co to jest rzeżączka i jak można się nią zarazić?
  2. Jakie są objawy rzeżączki?
  3. Jak zdiagnozować i leczyć rzeżączkę?

Jakie są najczęstsze objawy rzeżączki? Jakie są drogi zakażenia tą chorobą? Jak skutecznie wyleczyć rzeżączkę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Co to jest rzeżączka i jak można się nią zarazić?

Rzeżączka jest zakaźną chorobą, która przenosi się drogą płciową. Nie ma charakteru wirusowego. Jej przyczyną są bakterie gram-ujemne, zwane dwoinkami rzeżączki. Rzeżączka jest dość częstą chorobą osób, które mają skłonność do ryzykownych zachowań seksualnych. Bakterie rzeżączki bytują w miejscach wilgotnych, takich jak: błony śluzowe, drogi moczowo-płciowe, odbyt, czy jama ustna.

Kup w aptece: Płyny do higieny intymnej

Do zakażenia dwoinkami rzeżączki może dojść poprzez:

  • kontakt seksualny z osobą zakażoną,

  • stosunek analny,

  • stosunek oralny,

  • częste zmiany partnerów seksualnych,

  • kontakt niemowlęcia z zakażonymi błonami śluzowymi matki podczas porodu.

Lepiej zachować profilaktykę i unikać ryzykownych zachowań, które mogą prowadzić do zakażenia rzeżączką. Jeśli już jednak do niego dojdzie, nie można bagatelizować żadnych niepokojących objawów.

Sprawdź ofertę: Prezerwatywy

Jakie są objawy rzeżączki?

Nie wszystkie osoby zakażone są świadome tego, że chorują na rzeżączkę, bo czasami choroba ta przebiega bezobjawowo. Najczęściej jednak pierwsze objawy pojawiają się już kilka dni po kontakcie – najczęściej seksualnym – z osobą, która jest nosicielem bakterii tej choroby. U mężczyzn choroba zazwyczaj cechuje się łagodniejszymi dolegliwościami. Już kilka dni po odbytym stosunku mężczyźni mogą dostrzec niepokojące zmiany. Najpierw dochodzi u nich do zakażenia cewki moczowej. Zarażony mężczyzna może odczuwać silny ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Z jego cewki moczowej może wyciekać obfita, ropna wydzielina w kolorze żółtym lub białym. Może odczuwać też ból jąder. Bardzo rzadko u mężczyzn choroba przebiega bezobjawowo.

U niektórych osób można dostrzec także skórne objawy rzeżączki. Najczęściej na dłoniach i stopach pojawiają się krosty otoczone zapalną obwódką.

Jeżeli mężczyzna nie podda się leczeniu, choroba może przejść w stan przewlekły, co może zakończyć się dla niego nieprzyjemnymi w skutkach powikłaniami, jak np. zapalenie pęcherzyków nasiennych i najądrza czy zapalenie gruczołu krokowego. Może pojawić się także swędzenie w okolicy odbytu, a nawet jego infekcja. Najądrza mogą być natomiast tkliwe w dotyku. Może dojść nawet do zapalenia żołędzi.

W przypadku kobiet sytuacja wygląda nieco inaczej. U ponad połowy kobiet, które zaraziły się rzeżączką, przebiegnie ona bezobjawowo. Najczęściej objawy występują około 7 do 14 dni od zakażenia. Pojawiające się upławy mogą zostać zbagatelizowane przez kobietę i połączone z innymi dolegliwościami, które występują w trakcie cyklu. Najczęściej kobiety trafiają do lekarza, gdy choroba wejdzie już w stadium przewlekłe. Pierwszym miejscem, które ulega zakażeniu u kobiet, jest szyjka macicy. Infekcja może jednak przenieść się na jajniki, jajowody i macicę.

Sprawdź również: Swędzenie warg sromowych - przyczyny i sposoby łagodzenia

Najczęstszymi objawami towarzyszącymi rzeżączce u kobiet są m.in.: wysoka temperatura, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, infekcja i swędzenie pojawiające się w okolicach odbytu, bolesne stosunki seksualne, ból w dolnej części brzucha, pojawiające się krwawienia pomiędzy miesiączkami. Skutkiem nieleczonej rzeżączki może być bezpłodność, zapalenie stawów.

Przeczytaj również: Kiła - objawy i sposoby leczenia

Powiązane produkty

Jak zdiagnozować i leczyć rzeżączkę?

Jeżeli zaobserwujemy u siebie objawy rzeżączki, to powinniśmy udać się jak najszybciej do lekarza po poradę. Podczas wizyty obejrzy on zainfekowane miejsca. Zostaniemy skierowani na badania. Zostanie pobrany od nas wymaz z wydzieliny z cewki moczowej, z szyjki macicy, z odbytnicy albo z gardła – w zależności od tego, na jakim obszarze umiejscowione jest zakażenie.

Warto wiedzieć: Jakie są rodzaje zapalenia sromu? - objawy, przyczyny, leczenie

Najlepiej jest nie podejmować samodzielnych prób wyleczenia rzeżączki domowymi sposobami. Prowadzą one najczęściej do przerodzenia się infekcji w stan przewlekły, a także może dojść do powikłań po tej chorobie.

Lekarz wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne. Najczęściej podaje się zarażonemu rzeżączką pacjentowi antybiotyki. Kiedy zakończy on antybiotykoterapię, warto wykonać badania kontrolne, by sprawdzić, czy dolegliwości zostały całkowicie wyleczone.

Sprawdź ofertę: Zdrowie intymne

Jeżeli osoba zakażona miała stosunki płciowe w ciągu 30 dni od zakażenia z widocznymi objawami lub w ciągu 90 dni w sytuacji zakażenia bezobjawowego, to partner seksualny takiej osoby powinien również udać się na badania i poddać się leczeniu.

Dowiedz się więcej: Chlamydia trachomatis – przyczyny, objawy i leczenie

Bibliografia

  1. Firląg-Burkacka E., Choroby przenoszone drogą płciową, Wydanie I, Warszawa 2014.

  2. Przegląd epidemiologiczny, red. Serwin A.B., Koper M., Unemo M., Rzeżączka w XXI wieku – sytuacja na świecie i w Polsce, 2014, nr 68 (1).


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij