Łuszczyca krostkowa na dłoni
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 16364 razy

Łuszczyca krostkowa – co ją wywołuje i jak wygląda leczenie?

Łuszczyca krostkowa uogólniona i ograniczona to złożone pod względem etiologii i przebiegu choroby dermatologiczne, dlatego ich leczenie obejmuje wiele metod. Postępowanie miejscowe, takie jak okłady czy naświetlanie, najczęściej uzupełniają leczenie ogólne z zastosowaniem farmakoterapii i diety.

Spis treści


  1. Łuszczyca krostkowa – przyczyny
  2. Łuszczyca krostkowa – leczenie
  3. Dieta na łuszczycę krostkową

Nieodpowiednia dieta nie tylko sprzyja powstawaniu łuszczycy krostkowej, ale może także nasilać jej objawy i pogarszać rokowanie. W ramach leczenia i profilaktyki dobrze jest ograniczyć niektóre artykuły i nawyki żywieniowe. Istotne znaczenie ma też pielęgnacja skóry.

Kup w aptece: Środki na grzybicę i łuszczycę

Łuszczyca krostkowa – przyczyny

Łuszczyca krostkowa charakteryzuje się nietypowym wyglądem i umiejscowieniem wykwitów skórnych. W jej przebiegu pojawiają się nadmiernie rogowaciejące zmiany wypełnione treścią ropną, zawierającą białe krwinki. Ze względu na obszar ich występowania wyróżnia się dwa typy choroby. Jednym z nich jest łuszczyca krostkowa dłoni oraz stóp. To tzw. łuszczyca krostkowa ograniczona. Cechuje ją średni stopień zaawansowania, pozytywne rokowanie i możliwość leczenia ambulatoryjnego w przeciwieństwie do drugiej odmiany, jaką jest łuszczyca krostkowa uogólniona. Może ona stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia chorej osoby, a do tego wywołuje dodatkowe objawy, takie jak: bóle głowy, nudności, gorączka czy bóle stawów. Jej obecność sprzyja także postępującej niewydolności poszczególnych narządów, dlatego leczenie wymaga najczęściej hospitalizacji.

Przeczytaj również: Po czym można poznać łuszczycę odwróconą i jak ją leczyć?

Za łuszczycę krostkową dłoni i podeszew oraz za łuszczycę uogólnioną odpowiadają różnorodne czynniki środowiskowe, w tym niewłaściwy tryb życia i długotrwały, silny stres. Łuszczycy krostkowej sprzyjają także złe nawyki żywieniowe oraz używki, zwłaszcza nadmierne spożywanie alkoholu i stosowanie wyrobów nikotynowych. Ryzyko zwiększają urazy mechaniczne skóry oraz zbyt częste stosowanie leków przeciwzapalnych. Predyspozycje do pojawienia się łuszczycy krostkowej mogą być także uwarunkowane genetycznie bądź wynikają z zaburzeń pracy układu odpornościowego.

Sprawdź także: Objawy łuszczycy plackowatej. Jak wyleczyć tę chorobę?

Łuszczyca krostkowa – leczenie

Leczenie obejmuje postępowanie miejscowe i ogólne, których rodzaj jest istotnie uzależniony od stopnia zaawansowania choroby. Lekka i średnia łuszczyca krostkowa stóp i dłoni uwzględnia przede wszystkim zewnętrzne stosowanie preparatów zawierających substancje czynne o działaniu zapobiegającym postępowi stanu zapalnego skóry i przyspieszającym odnowę biologiczną zarówno jej głębokich warstw, jak i płaszcza lipidowego. To także powszechnie wykorzystywana metoda ograniczająca postęp choroby w typie uogólnionym łuszczycy. Pędzlowanie i smarowanie zmian pozwala złagodzić objawy i wydłużyć okres remisji przykrych dolegliwości. Wśród domowych sposobów na łuszczycę krostkową znajdują się także zabiegi kosmetyczne z zastosowaniem dermokosmetyków złuszczających i nawilżających. Skutecznie koją one uczucie szorstkości i świądu, ograniczają stan zapalny oraz poprawiają elastyczność skóry. W ramach terapii warto ograniczyć kontakt ciała z detergentami i innymi środkami chemicznymi poprzez stosowanie podczas prac gospodarczych odpowiedniej ochrony, np. rękawic, a także regularne dbanie o higienę ciała. Miejscowe metody leczenia łuszczycy krostkowej zwykle jednak stanowią uzupełnienie farmakoterapii.

Sprawdź ofertę: Dermokosmetyki

Powiązane produkty

Dieta na łuszczycę krostkową

Odpowiednio zbilansowana dieta może wpłynąć na przebieg choroby oraz na intensywność objawów i częstotliwość ich nawrotów. Przede wszystkim warto ograniczyć niektóre produkty spożywcze, m.in. tłuszcze zwierzęce, a także złe nawyki żywieniowe, jak jedzenie w pośpiechu, głodzenie się czy zbyt częste spożywanie alkoholu.

Leczenie łuszczycy krostkowej uogólnionej i ograniczonej nie musi jednak wiązać się z całkowitą zmianą jadłospisu, a jedynie wymaga jego modyfikacji. Wiele zwykle stosowanych w kuchni składników można zastąpić zdrowszymi odpowiednikami, np. zwykły olej do smażenia oliwą z oliwek, a dip sałatkowy od znanej marki olejem sezamowym czy lnianym tłoczonym na zimno. Takie tłuszcze są bogatymi źródłami kwasów tłuszczowych z grupy omega i witamin, a dodatkowo można je doprawiać do smaku ziołami czy innymi przyprawami i wykorzystywać w wielu potrawach, takich jak sosy, marynaty czy desery. Dieta na łuszczycę krostkową powinna być lekkostrawna i niskokaloryczna, uwzględniająca świeże lub gotowane na parze czy w wodzie warzywa i owoce. Cenne są też produkty zbożowe, białe mięso i ryby. Jednym z powszechnie znanych sposobów żywienia tego typu jest tzw. dieta śródziemnomorska.

Niewystarczającą podaż najważniejszych składników odżywczych dostarczanych z pożywieniem można także uzupełniać, suplementując brakujące mikroelementy. Wśród najbardziej znaczących wymienia się błonnik, cynk i kwas foliowy.

Bibliografia

  1. K. Antosiak i in., Rola diety i żywienia w leczeniu łuszczycy, „Hygeia Public Health” 2007, nr 52.

  2. E. Christophers i in., Łuszczyca, Czelej, Lublin 2006.

  3. L.R. Lepori, Atlas łuszczycy, DK Media, Warszawa 2018.

  4. A. Zalewska-Janowska, H. Błaszczyk, Choroby skóry, PZWL, Warszawa 2009.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij